អ្នកមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម អាចញ៉ាំតែខ្មៅ ឬតែបៃតងបានអត់?
តែទាំងពីរប្រភេទមិនថា តែខ្មៅ ឬតែបៃតង គឺសុទ្ធតែមានអត្ថប្រយោជន៍ចំពោះសុខភាព ក្នុងនោះជួយការពារជំងឺមហារីក ជំងឺវង្វេងតាមវ័យ និងរួម​ចំណែកការពារពីជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ២បានផងដែរ។
ជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ២ កើតឡើងបណ្ដាលមកពី កម្រិតជាតិស្ករក្នុងឈាមឡើងខ្ពស់ ដែលអ័រម៉ូនអាំងស៊ុយ​លីន មិនអាចរំញោចសរីរាង្គកាយទាញយកជាតិស្ករទាំងនោះទៅប្រើប្រាស់ការបាន ទើបបង្កឲ្យកើតជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ២។
ការសិក្សាមួយធ្វើឡើងនៅប្រទេសជប៉ុនបានបង្ហាញថា ផឹកតែជាប្រចាំថ្ងៃយ៉ាងហោច៦ពែង ជួយកាត់បន្ថយឱកាស នៃការកើតជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ២ ដល់ទៅ​ ៣៣% តិចជាងអ្នក​ដែល​ផឹក​តែ​តិច​ជាង​មួយពែង​ក្នុង​មួយ​សប្ដាហ៍។ របាយការណ៍សិក្សាស្រ​ដៀងគ្នានៅប្រទេសតៃវ៉ាន់ ក៏បញ្ជាក់ដែរថា អ្នកដែលនិយម​ផឹកតែបៃតងជាប្រចាំអស់រយៈពេញ ១ទសវត្សរ៍អាចកាត់បន្ថយការប្រឈមឡើងជាតិខ្លាញ់ និង កើតជំងឺទឹកនោមផ្អែម តិចជាង អ្នកមិនបានផឹក។ ជាក់ស្ដែងណាស់​តែ​បៃតង ១ពែងចំណុះ ២០០មីល្លីលីត្រ មានផ្ទុកសារធាតុ Polyphenols ចន្លោះពី ១៧ ទៅដល់ ១៤០ មិល្លីក្រាម ដែលបញ្ជាក់បានថា តែបៃតងជាប្រភពផ្ដល់​សារធាតុមួយប្រភេទនេះ។
អ្នកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Suzanne Steinbaum ឯកទេសជំងឺបេះដូង មានប្រសាសន៍ថា ការជ្រើសតែញ៉ាំជាប្រចាំថ្ងៃ ពិសេសតែបៃតង គឺជាមធ្យោបាយល្អ បញ្ចុះជាតិស្ករ និង កាត់បន្ថយការវិវត្ដជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ​២បាន។ ហេតុ​ដូច្នេះ​ហើយ​ អ្នក​ជំងឺ​ទឹក​នោម​ផ្អែម​គួរ​ញ៉ាំ​តែ​បៃតង​នៅ​ពេល​ព្រឹក​​ឲ្យបានជាប្រចាំ ដោយ​មិន​ដាក់​ស្ករ​ ឬ​ទឹក​ដោះ​គោ។
អត្ថ​ប្រយោជន៍នោះគឺថា នៅក្នុងតែមានផ្ទុកសារធាតុ Polyphenols ច្រើនដែលសារធាតុនេះ មានមុខងារជួយប្រឆាំងអុកស៊ីតកម្ម។ Polyphenols ដែលរកឃើញមាននៅក្នុងរុក្ខជាតិអាចកាត់បន្ថយស្ដ្រេស ជួយពង្រីកសរសៃ​ឈាម​បេះដូង សម្រួល​ចរន្ដ​ឈាម​ដំណើការល្អ កាត់បន្ថយការឡើងសម្ពាធឈាម ការពារកំណកឈាម និង កាត់បន្ថយកូលេស្ដេរ៉ូល ដែលអត្ថប្រយោជន៍ទាំងនេះល្អសម្រាប់សុខភាពបេះដូង និងទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ២៕
អត្ថបទផ្ដល់ដោយ៖ Hello Krupet
ចុចអាន៖បាត់បង់ស្មារតីដោយសារជំងឺទឹកនោមផ្អែម មានរោគសញ្ញាអ្វីខ្លះ?