ទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី ផ្តល់បាឋកថាពិសេសស្តីពី”ការឆ្លើយតបនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍នៅកម្ពុជា”
លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី ប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានអញ្ជើញផ្តល់បាឋកថាពិសេសស្តីពី”ការឆ្លើយតបនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍នៅកម្ពុជា” ជូនមន្ត្រីរាជការ បុគ្គលិក និងនិស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសុខាភិបាល ជាង៣០០នាក់។
បាឋកថាពិសេសនេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមផងដែរពីលោកសាស្ត្រាចារ្យ សាផុន វឌ្ឍនៈ ទីប្រឹក្សាក្រសួងសុខាភិបាល និង ជាសកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសុខាភិបាល, លោកអនុប្រធាន, នាយកខុទ្ទកាល័យ, អគ្គលេខាធិការនៃអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍។
បទបាឋកថាពិសេសរបស់លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី បានផ្តល់នូវពុទ្ធិដ៏មានតម្លៃ ព្រមទាំងបានបង្ហាញពីបទពិសោធ និងការខិតខំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាលើឆាកជាតិ និងអន្តរជាតិ ទាក់ទងនឹងការឆ្លើយតបនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍។
ក្នុងបទបាឋកថាពិសេសនោះ លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី បានលើកឡើងពីគោលនយោបាយជាតិបញ្ចប់អេដស៍ និងចីរភាពកម្មវិធីអេដស៍សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣-២០២៨។ លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីគោលការណ៍បី រួមមាន ក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្ត្រ ស្ថាប័នសម្របសម្រួល និង ប្រព័ន្ធតាមដានវាយតម្លៃតែមួយ។
លោកទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យ, គោលបំណងសំខាន់ៗក្នុងការទប់ស្កាត់ការឆ្លងថ្មី ការស្លាប់ និងការបំបាត់ការរើសអើងអ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍ ព្រមទាំងចំណុចអាទិភាពក្នុងការផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិត ការបង្កើនអន្តរាគមន៍ផ្នែកបង្ការការពារ, ការប្រយុទ្ធនឹងការរើសអើងនិងមាក់ងាយ និងធ្វើសមាហរណកម្មសេវាថែទាំព្យាបាលរបស់វិស័យឯកជនទៅក្នុងប្រព័ន្ធជាតិ និងជាពិសេសគោលដៅ ៩៥-៩៥-៩៥, ការពង្រឹងប្រព័ន្ធជាតិឆ្លើយតបជាពហុវិស័យចំពោះមេរោគអេដស៍និងជំងឺអេដស៍, វិធានការគោលនយោបាយ ក្នុងការឆ្លើយតបនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍នៅកម្ពុជា៕