អ្នក​មានគ្រប់រូប មិនមែនកើតមកក្លាយជាសេដ្ឋីឬមហាសេដ្ឋីភ្លាមនោះទេ។ គ្រប់យ៉ាង​កើតមាន​ដោយសារ​ទង្វើ​និង​ទម្លាប់​ដែល​ពួកគេ​អនុវត្ត​រាល់ថ្ងៃ។
ទាំងនេះ​ជា​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​អ្នក​មាន​បី​ប្រភេទ  និង​ផ្លូវ​ដើរ​ដើម្បី​ទទួល​បាន​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់​ពួកគេ៖
អ្នក​មាន​បែប​មនុស្ស​ពូកែ​សន្សំ
អ្នក​មាន​ប្រភេទ​នេះ ជា​បុគ្គល​គ្មាន​បំណុល ហើយ​ប្រាក់ចំណូល​ដែល​បាន​មក​គឺ​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​បំពេញ ឬ​លើស​ពី​កម្រិត​នៃ​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ពួកគេ។
ជាទូទៅ ដំបូង​ពួកគេ​មាន​កម្រិត​ជីវភាព​រស់នៅ​ទាប បានប្រាក់ចំណូលតិច ប៉ុន្តែ​ប្រាក់ចំណូល​​របស់​នៅ​តែ​លើស​ពី​តម្រូវការ​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​រស់នៅ។ នេះ​ក៏​ដោយសារ​ពួកគេ​ចេះ​សន្សំ​ប្រាក់​ចំណូល ២០%របស់​ខ្លួន ឬ​ច្រើន​ជាង​នេះ​រយៈ​ពេ​ល​ច្រើន​ឆ្នាំ ហើយ​ពួកគេ​ធ្វើការ​វិនិយោគ​ប្រាក់​សន្សំ​ដោយ​ប្រយ័ត្នប្រយែង​បំផុត។
អ្នក​មាន​បែប​មនុស្ស​ប៉ិនប្រសព្វ
ប្រភេទ​អ្នក​មាន​នេះ ជា​មនុស្ស​ដែល​មាន​ភាព​ប៉ិនប្រសព្វ​នៅ​ក្នុង​អាជីព​ការងារ ពាណិជ្ជកម្ម ឬ​វិជ្ជាជីវៈ​របស់​ខ្លួន។ បុគ្គល​ទាំងនេះ ជា​ប្រភេទ​មនុស្សដែលធ្វើការសម្រាប់សាជីវកម្មសាធារណៈដែលមានទំហំធំ។ ដូច្នេះ​ហើយ​មួយ​ផ្នែក​ធំ​នៃ​ប្រាក់បៀវត្ស ឬ​ប្រាក់ប៉ះប៉ូវរបស់ពួកគេ គឺ​ផ្អែក​លើ​ការ​ទទួល​បានពី​ភាគហ៊ុន ឬ​ពួកគេ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​ដែល​មាន​ប្រាក់​ចំណេញ​ខ្ពស់។
អ្នក​មាន​បែប​មនុស្ស​មាន​សុបិន​ខ្ពស់
មនុស្ស​ប្រភេទ​នេះ ជា​អ្នក​ដែល​មាន​ទ្រព្យ​ច្រើន​បំផុត។ បុគ្គល​ទាំង​នោះ​តែង​មាន​ក្ដី​សុបិន​ធំ​ហើយ​បន្ត​ធ្វើ​វា​ជារឿយៗ និង​ជា​ធម្មតា​ពួកគេ​មាន​គំនិត​អាជីវកម្ម​ប្រកបដោយ​មហិច្ឆតា​និង​អាច​បង្វែរ​ក្ដី​សុបិន​នោះ​ឲ្យ​ក្លាយ​ទៅ​ជា​ការ​ពិត​បាន។ នៅទីបំផុត ពួកគេ​អាច​រក​ប្រាក់​ចំណូល​បាន​យ៉ាង​ច្រើន​ រី​ឯ​ប្រាក់ចំណេញ​ចេះ​តែ​កើន​ឡើង​ខ្ពស់​ជា​លំដាប់៕