មន្ត្រី​ជំនិត​លោក កឹម សុខា ថា ការចាប់ខ្លួន​លោក​ផ្កាយ​២​យោធា​ម្នាក់ ជាការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ដោយ​ស្មើភាព​
​លោក មុត ចន្ថា អតីត​នាយក​ខុ​ទ្ធ​កាល័យ និង​ជាម​នុស្ស​ជំនិត​លោក កឹម សុខា ផងដែរ​នោះ បាន​អះអាង​នា​រសៀល ថ្ងៃទី​២២ ខែមេសា នេះ​ថា ការចាប់ខ្លួន​លោក​ផ្កាយ​២​យោធា​ម្នាក់ ទាក់ទង​ការរត់ពន្ធ​មនុស្ស (​ជនជាតិ​ចិន​) ជិត​៣០​នាក់ ឆ្លងខេត្ត​ទៅកាន់​ខេត្តស្វាយរៀង បំពាន​សេចក្តីសម្រេច ស្តីពី​ការបិទ​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លង​រាជធានី​-​ខេត្ត គឺជា​ការអនុវត្ត​ដោយ​ស្មើភាព នៅ​ចំពោះមុខ​ច្បាប់ និង​តុលាការ ហើយ​ជា​គំរូ​ដល់​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​។​
​លោក មុត ចន្ថា បញ្ជាក់​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ថា “​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ដោយ​ស្មើភាព ! មន្ត្រី​យោធា​ជាន់ខ្ពស់​មួយរូប​មាន​ឋានន្តរស័ក្តិ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​ទោ (​ផ្កាយ​២) បាន​រត់ពន្ធ​មនុស្ស (​ជនជាតិ​ចិន​) ជិត​៣០​នាក់​ឆ្លងខេត្ត​ទៅកាន់​ខេត្តស្វាយរៀង ដោយ​បំពាន​សេចក្តីសម្រេច ស្តីពី​ការបិទ​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លង​រាជធានី​-​ខេត្ត​។ នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ វង្ស ពិ​សេន អគ្គមេបញ្ជាការ​នៃ​កងយោធពល​ខេ​រម​ភូមិន្ទ បាន​បើកផ្លូវ​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ខេត្ដ​ស្វាយរៀង ចាត់វិធានការ​តាមផ្លូវ​ច្បាប់​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់ មិន​លើកលែង​ឲ្យ​នោះឡើយ ចំពោះ​មន្ដ្រី​យោធា​ផ្កាយ​ពីរ ស៊ុំ ពៅ មាន​តួនាទី​ជា​អនុប្រធាន​ក្រុមការងារ​ស្រាវជ្រាវ​យុទ្ធសាស្ដ្រ​យោធា នៃ​អគ្គបញ្ជាការដ្ឋាន​”​។​
​លោក មុត ចន្ថា លើកឡើង​ទៀតថា “​សូម​សាទរ​ចំពោះ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ដោយ​ស្មើភាព​នៅ​ចំពោះមុខ​ច្បាប់ និង​តុលាការ ដើម្បី​ជា​គំរូ​ដល់​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​”​។​
​សូមបញ្ជាក់ថា ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​ផ្កាយ​ពីរ​ម្នាក់​ឈ្មោះ ស៊ុ ពៅ ត្រូវបាន​កម្លាំង​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តស្វាយរៀង ចាប់ខ្លួន​កាលពី​យប់​ថ្ងៃទី​២១ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២១ ខណៈដែល​បុគ្គល​រូបនេះ បាន​លួច​រត់ពន្ធ​ជនជាតិ​ចិន​២៨​នាក់ ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​ខេត្តស្វាយរៀង ទំនងជា​ចេញទៅ​ក្រៅប្រទេស ជាមួយគ្នា​នោះ អគ្គមេបញ្ជាការ​កងយោធពល​ខេ​រម​ភូមិន្ទ នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនី​យ៏ វង្ស ពិ​សេន បានប្រកាស​បើកផ្លូវ​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​ខេត្ដ​ស្វាយរៀង ចាត់វិធានការ​តាមផ្លូវ​ច្បាប់ ឲ្យ​បាន​ម៉ឺងម៉ាត់ ចំពោះ​មន្ដ្រី​យោធា​ផ្កាយ​ពីរ​ម្នាក់នេះ​៕