ទេយ្យវត្ថុ​របស់​សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង​សម្ដេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន បាន​នាំយកទៅ​ប្រគេន​ដល់​អារាម​ទូទាំង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ចំនួន​១៥០​វត្ត​
នៅ​រសៀល​ថ្ងៃទី ២៦ ខែ មេសា ឆ្នាំ​២០២១ លោក ជិន ប៊ុនធឿន និង​ក្រុមការងារ​ជា​តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា និង​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី​ហ៊ុនសែន បាន​នាំយក​ទេយ្យវត្ថុ​របស់​សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង​សម្ដេច​កិ​តិ្ត​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ដែលមាន​អង្ករ និង​ជា​គ្រឿងឧបភោគ បរិភោគ ជាច្រើន​មុខ​ទៅ​ប្រគេន​វត្ត​ចំនួន ០៨​ទៀត​គម្រប់ ១៥០​វត្ត​ទូទាំង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ។​
​លោក ជិន ប៊ុនធឿន បាន​នាំនូវ​ការ​ផ្ដាំផ្ញើ​សួរសុខទុក្ខ​ពី​សំណាក់​សម្ដេច​តេ​ជោ និង​សម្ដេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ដល់ សម្តេច ព្រះ​តេជគុណ​ព្រះសង្ឃ​គ្រប់​ព្រះអង្គ​ទាំងអស់​ដែល​កំពុង​ទទួលរង​ផលប៉ះពាល់​នូវ​ការបិទ​ខ្ទប់​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ដោយសារ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​នាពេលនេះ​។ ព្រោះ​ក្នុងដំណាក់កាល​ដែល​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​ឆ្លង រីក​រាល ដាល​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​ចូលក្នុង​សហគមន៍ គឺ​តម្រូវ​ឲ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​ការបិទ​ខ្ទប់​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ និង​ក្រុង​តាខ្មៅ​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រាលដាល​ជំងឺ​កូ​វី​ដ-១៩ ក្នុងនោះ​ផងដែរ​ព្រះសង្ឃ​មិនអាច​បិណ្ឌ​បាត្រ​ចង្ហាន់​បាន និង​ប្រជា​ពុទ្ធបរិស័ទ​ក៏​មិនអាច​យក​ចង្ហាន់​មក​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​ដូចពេលមុន​បានដែរ ទើប​សម្ដេច​តេ​ជោ​ទាំង​ទ្វេ​លោក​បាន​គិតគូរ​អំពី​ទុក្ខលំបាក​របស់​ព្រះសង្ឃ​គ្រប់​ព្រះអង្គ​តាម​ទី​អារាម​នានា​។
​វត្ត​ដែល​បានទទួល​ទេយ្យវត្ថុ​របស់​សម្តេច និង​សម្តេច​កិ​ត្តិ​នៅពេលនេះ​ចំនួន ០៨​វត្ត មានដូចជា​:
១-​ឧណ្ណាឡោម​(​សម្តេច​អគ្គ​ទេព វង្ស​)
២-​វត្ត​បុ​ទុម មាន​សម្តេច ២​ព្រះអង្គ​(​សម្តេច ន​ន្ទ ង៉ែត និង​សម្តេច បូ គ្រី​)
៣-​ចំពុះក្អែក (​សម្តេច អំ លឹម​ហេង​)
៤-​វត្ត​ប្រាសាទ​(​ព្រះអង្គ សោម ស៊ីម​)
៥-​វត្ត​សំរោង​អណ្តែត​(​សម្តេច រ័ត្ន សារឿន​)
៦-​វត្ត​លង្កា​(​សម្តេច សៅ ច័ន្ទ​ថុល​)
៧-​វត្ត​មុនី​ប្រសិទ្ធិ​វង្ស​(​សម្តេច មួង រ៉ា​)
៨-​វត្ត​ច័ន្ទ​បុរី​វង្ស​(​សម្តេច ណ​យ ច្រឹ​ក​)
​សម្រាប់​ទេយ្យវត្ថុ​ក្នុង​វត្ត​នីមួយៗ​ទទួលបាន​រួមមាន​: