លោក ​វង សូត ​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​អ្នក​ទទួលផល​ពី​កម្មវិធី​ឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ក្នុង​តំបន់​ប្រឈម​កូ​វីដ​-១៩ មេត្តា​អត់ធ្មត់​ជឿជាក់​លើ​អនុសាសន៍​សម្តេច​តេ​ជោ​ចុះ​​
​លោក វង សូត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា បាន​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​អ្នក​ដែល​ទទួលផល​ពី​កម្មវិធី​ឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ដល់​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​ក្នុងអំឡុងពេល​ប្រយុទ្ធ ប្រឆាំង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ នៅ​ក្នុង​តំបន់​ប្រឈម​នឹង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​មេត្តា​អត់ធ្មត់​ហើយ​ជឿជាក់​លើ​អនុសាសន៍​ដ៏​ម៉ឺងម៉ាត់​របស់​សម្តេច​តេ​ជោ​ហ៊ុន សែន​ចុះ​ដែល​អ្វីៗ​នឹង​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើងវិញ​នា​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខនេះ​។​
​ប្រសិនបើ​អាច សូមមេត្តា​អត់ធ្មត់​បន្តិច​សិន ពោលគឺ​កុំ​ទាន់​អាល​ទៅ​បើកប្រាក់​របស់ខ្លួន​ឡើយ សូម​មេត្តា​រង់ចាំ​ដល់​ស្ថានភាព​ធូរស្រាល​បន្តិច វា​ជាការ​ប្រសើរ គឺ​ដើម្បី​ចៀសវាង នូវ​ការឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ទៅ​បងប្អូន​ក៏ដូចជា​ក្រុម​គ្រួសារ និង សហគមន៍​កាន់តែ​ធំ​ថែមទៀត ។ នេះ​គឺជា​សំណូមពរ​របស់​លោក​វង សូត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង យុវនីតិសម្បទា ដែលជា​ក្រសួងសាមី​អនុវត្ត​នៃ​កម្មវិធី​ឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ដល់​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​អំឡុងពេល​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​នាពេល​ម្សិល​មិ​ញ ក្នុង​ឱកាស​ផ្តល់​បទសម្ភាសន៍​ជាមួយ​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​ក្នុងស្រុក​។​
​លោក​រដ្ឋ មន្ត្រី​បាន​បន្តថា បច្ចុប្បន្ន​តំបន់​ដែល​ត្រូវបាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ចាត់​ចូល​ជា​តំបន់​ប្រឈម​ខ្លាំង​គឺ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ក្រុង​តាខ្មៅ ខេត្ត កណ្តាល ខណៈ ក្រុងព្រះសីហនុ ក៏មាន​អ្នក​ឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ច្រើន​ណាស់ដែរ។ ដោយឡែក​ចំពោះ​ថវិកា នៃ​កម្មវិធី​ឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ជូន​ដល់​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​អំឡុងពេល​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ វិញ​បើទោះបីជា​អ្នកទទួលផល មិនទាន់បាន​ទៅ​បើកប្រាក់​របស់ខ្លួន​នៅពេលនេះ​ក្តី ក៏​ថវិកា​ទាំងនោះ មិនបាន​បាត់បង់​ទៅណា​ដែរ ពោលគឺ​ថវិកា​ទាំងនោះ នឹង​បន្ត​នៅក្នុង​គណនេយ្យ​របស់ខ្លួន ដែល​បងប្អូន​នឹង​អាច​ទៅ​បើក​នៅពេល​ក្រោយ​ទៀត​បាន​គ្រប់ពេលវេលា​ទាំងអស់​។​
​លោក​បញ្ជាក់ថា សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានប្រកាស​ដាក់ឱ្យអនុវត្ត​នូវ​កម្មវិធី​ឧបត្ថម្ភ​សាច់ប្រាក់​ដល់​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​អំឡុងពេល​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ កាលពី​ថ្ងៃទី ២៤ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ​២០២០ បានសេចក្តីថា បច្ចុប្បន្ននេះ​ កម្មវិធី​កំពុងស្ថិត​នៅក្នុង​ខែ​ទី​១០ ឆ្នាំ​២០២១ របស់ខ្លួន ដោយ​គិត​ជា​មធ្យម​មាន​អ្នកទទួលផល​ចន្លោះ​ពី ៧០ ម៉ឺន ទៅ ៧១ ម៉ឺន គ្រួសារ ក្នុង ១ ខែ ហើយ​គិត​មកដល់ពេលនេះ កម្មវិធី​បាន​ចំណាយ​ថវិកា ដែលជា​ថវិកា​របស់​រា​ជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​សុទ្ធសាធ អស់​ប្រមាណ​ជា​ជិត ៣០០​លាន ដុល្លារ​អាមេ​រិ​ក​ហើយ៕