ប្រមុខការទូតកម្ពុជា និងរុស្ស៊ី ផ្ញើសារអបអរសាទរខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៦៥ នៃទំនាក់ទំនងការទូតរវាងទាំងពីរ
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកម្ពុជា បានផ្ញើសារលិខិតមួយជូនលោក Sergey Lavrov រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងការបរទេស នៃសហព័ន្ធរុស្ស៉ី ដើម្បីអបអរសាទរ ក្នុងឱកាសខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៦៥ នៃការបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងសហព័ន្ធរុស្ស៉ី ហើយក្រោយទទួលបានលិខិតនេះ លោក Sergey Lavrov ក៏បានផ្ញើសារលិខិតជូនលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន ផងដែរ ក្នុងន័យមួយ ដើម្បីអបអរសាទរខួបនៃទំនាក់ទំនងការទូតនេះ។
សារលិខិតរបស់លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន ចុះថ្ងៃទី១១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ដែលផ្ញើជូនលោក Sergey Lavrov លោកបានសម្តែងសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ និងកក់ក្តៅ ចំពោះសន្តិភាព និងវិបុលភាពរបស់ប្រជាជនរុស្ស៊ី។ លោកថា រយៈពេល៦៥ឆ្នាំ ដែលភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរនេះ តាំងពីយុគសម័យសហភាពសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមសូវៀតមក ប្រទេសកម្ពុជាតែងតែភ្ជាប់សារៈសំខាន់ពិសេស ដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកចំណងមិត្តភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងជិតស្និទ្ធនៅក្នុងវិស័យជាច្រើន ហើយប្រទេសទាំងពីរបានបង្ហាញពីការជឿទុកចិត្ត និងគាំទ្រផ្នែកនយោបាយ ចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន លើកឡើងទៀតថា នៅពេលដែលទាំងពីរអបអរសាទរពិធីដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ លោកជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា យើងនឹងអាចបង្កើនទំនាក់ទំនងរបស់យើងឲ្យឈានដល់ចំណុចថ្មីមួយ សម្រាប់ជាផលប្រយោជន៍របស់ប្រជាជន នៃប្រទេសទាំងពីរទៅវិញទៅមក។
ចំណែកសារលិខិត ដែលផ្ញើជូនលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន លោក Sergey Lavrov រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងការបរទេស នៃសហព័ន្ធរុស្ស៉ី បានលើកឡើងថា ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមកនេះ ប្រទេសទាំងពីរមានមិត្តភាពយ៉ាងជិតស្និទ្ធ និងការយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមក ដែលអាចធានាបាននូវការរីកចម្រើនឥតឈប់ឈរ នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសហព័ន្ធរុស្ស៉ី-កម្ពុជា។ លោកបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការសម្របសម្រួល នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រសួងការបរទេសប្រទេសទាំងពីរ ក្នុងកិច្ចការអន្តរជាតិ និងក្នុងតំបន់ សហព័ន្ធរុស្ស៉ីមានបំណង ដើម្បីពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវអន្តរកម្មជាមួយប្រទេសកម្ពុជាលើវិស័យផ្សេងៗគ្នាក្នុងការថែរក្សាសន្តិសុខ និងស្ថេរភាពនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក និងពិភពលោក៕