មនុស្សពុលស្រា ស នៅខេត្តកំពត ៤០នាក់ បានជាសះស្បើយហើយ
លោក វេជ្ជបណ្ឌិត ញា ប៊ុនថន ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តកំពត បានឲ្យដឹងនៅរសៀលថ្ងៃទី២៦ឧសភានេះថា ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន៤០នាក់ ដែលរងគ្រោះដោយសារពុលស្រា ស នៅភូមិធ្នង់ ឃុំឫស្សីស្រុកខាងកើត និងភូមិក្ងាប ឃុំស្វាយទងខាងជើង ស្រុកកំពង់ត្រាច ខេត្តកំពត ត្រូវបានជាសះស្បើយ ហើយត្រូវអនុញ្ញាតឲ្យត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញអស់ហើយ។
ពលរដ្ឋរងគ្រោះទាំងនេះបាន ទៅចូលរួមបុណ្យសពអ្នកភូមិហើយបានពិសាស្រា ស ស្រាថ្នាំ បានបណ្តាលឲ្យពុលស្រា ហើយត្រូវបានបញ្ជូនទៅព្យាបាលជំងឺនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកកំពង់ត្រាចខណៈពលរដ្ឋ១០នាក់ទៀត បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត ដោយសារនៅក្នុងស្រានោះមានដាក់សារធាតុមេតាណុលលើសកម្រិត។ លោក វេជ្ជបណ្ឌិត ញា ប៊ុនថន បានបន្តថា គិតចាប់ពីថ្ងៃទី២១ ដល់ល្ងាចថ្ងៃទី២៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ មានករណីជនរងគ្រោះដោយសារពុលស្រា ស ចំនួន៥៥នាក់ស្រី៧នាក់ ដែលមានអាយុចាប់ពី១៩ឆ្នាំ ដល់៧០ឆ្នាំ ក្នុងនោះមានអ្នកស្លាប់ចំនួន១០នាក់ ស្រី៣នាក់មានអាយុចាប់ពី៣៧ដល់៥៨ឆ្នាំ។
យោងតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលចេញផ្សាយកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២៥ ឧសភាបានឲ្យដឹងថា យោងតាមលទ្ធផលពីមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិហេតុការណ៍ស្លាប់ និងរងគ្រោះនៅស្រុកកំពង់ត្រាច ខេត្តកំពត គឺដោយសារពួកគាត់បានពិសាស្រា ស ឬស្រាថ្នាំ ដែលមានសារធាតុមេតាណុលខ្ពស់ពិតប្រាកដមែន ព្រោះថាសំណាកស្រា ស ដែលយកមកធ្វើវិភាគចំនួន១១សំណាក ក្នុងនោះមាន៦សំណាក មានសារធាតុមេតាណុលលើសកម្រិតធំ០.២ភាគរយដល់១១,៩ភាគរយ ដែលធ្វើឱ្យពុល ខណៈកម្រិតមិនពុលវិញមិនត្រូវលើសពី០,១ភាគរយឡើយ។
លោក សាស្ដ្រាចារ្យ ម៉ម ប៊ុនហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាលសូមក្រើនរំលឹកហើយ រំលឹកទៀត និងសូមអំពាវនាវ ដោយទទូចដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ កុំពិសាស្រា ដែលបិទលាយគ្មានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវនិងគ្មានការត្រួតពិនិត្យ។ លោក រដ្ឋមន្ត្រីបាន បន្តថា ចំពោះអ្នកប្រកបអាជីវកម្មហាមដាច់ខាតកុំយកសារធាតុមេតាណុលមកលាយធ្វើស្រា ស ព្រោះវាបង្កឱ្យពុលនឹងស្លាប់បាត់បង់ជីវិត។
លោករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ថែមថា ចំណែកបងប្អូនអាជ្ញាធរខេត្តស្រុកខណ្ឌក្រុងរដ្ឋបាលឃុំសង្កាត់ត្រូវចាត់តាំងកម្លាំងគ្រប់គ្រងឃ្លាំមើលនិងទប់ស្កាត់ការលក់ស្រាបិទឬលាយគ្មានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ និងណែនាំប្រជាពលរដ្ឋចៀសវាងយកសារធាតុមេតាណុលធ្វើស្រាស ដែលបង្កឱ្យពុលនឹងស្លាប់បាត់បង់ជីវិត។
លោករដ្ឋមន្ត្រី បានណែនាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋប្រសិនបើមានបញ្ហាសុខភាពឬមានរោគសញ្ញានៃការពុលស្រាដូចជាឈឺក្បាលក្អួតឈឺពោះវិលមុខស្រវាំងភ្នែកសន្លប់ប្រកាច់ពិបាកដកដង្ហើមឬសង្ស័យថា មានឆ្លងជំងឺទៃសូមប្រញាប់ទៅពិនិត្យពិគ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យរដ្ឋដែលនៅជិតផ្ទះ៕