រដ្ឋបាល​រាជធានី បាននិងកំពុង​ស្តារ​ប្រឡាយ​ទួល​ពង្រ​២ ដើម្បី​រំដោះ​ទឹក​ចេញពី​តំបន់​ភាគ​ខាងលិចឆៀង​ខាងត្បូង​រាជធានី​
​ដើម្បី​រំដោះ​នូវ​ការលិចលង់​ដោយ​ជំនន់​ទឹកភ្លៀង នា​រដូវវស្សា​នេះ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាននិងកំពុង​ធ្វើ​សកម្មភាព​ស្តារ​ប្រឡាយ​ទួល​ពង្រ​២ ដែល​ប្រឡាយ​នេះ មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ក្នុងការ​រំដោះ​ទឹក​ចេញពី​លំនៅឋាន​ប្រជាពលរដ្ឋ នៅក្នុង​តំបន់​ភាគ​ខាងលិច ឆៀង​ខាងត្បូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បើ​ទៅះ​បី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​និង​កំពុង​ប្រឈមមុខ​នឹង​ការរីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​ក៏ដោយ។
​លោក​ដួង ចាន់​សារ៉ាត់ ប្រធាន​អង្គភាព​លូទឹក បូមទឹក​នៃ​មន្ទីរ​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​០១​ ខែមិថុនា​នេះ​ថា អនុវត្ត​តាម​ការណែនាំ​របស់​លោក​ ឃួ​ង ស្រេង ​អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ អង្គភាព​លូទឹក បូមទឹក​នៃ​មន្ទីរ​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាននិងកំពុង​ធ្វើ​សកម្មភាព​ស្ដារ​ប្រឡាយ​ទួល​ពង្រ​២ ដើម្បី​បើកមុខ​ទឹក​ហូរ​ឲ្យ​បាន​លឿន ក្នុង​ការ​រំដោះ​ទឹក​ចេញពី​លំនៅឋាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​រដូវវស្សា​នេះ។
​លោក​ ដួង ចាន់​សារ៉ាត់ ​បាន​បញ្ជាក់ថា ប្រឡាយ​នេះ​មាន​បណ្ដោយ​៦១០០​ម៉ែត្រ ចាប់ផ្តើម​ចេញពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៣ ឆ្លងកាត់​សង្កាត់​ចោមចៅ​ទី​១ សង្កាត់​ចោមចៅ​ទី​២ ក្នុង​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ​និង ឆ្លងទៅ​សង្កាត់​ព្រៃ​ស ទម្លាក់​ទៅ​ស្ពាន​ព្រែក​ហា ដែលមាន​ទទឹង​ទំហំ​១០​ម៉ែត្រ​ទៅ​១៥​ម៉ែត្រ ដោយ​កន្លែង។ ការដ្ឋាន​នេះ​ បាន​ដំណើរការ​សកម្មភាពរ​បស់​ខ្លួន​កាលពី​ថ្ងៃទី​៣១​ ខែឧសភា ម្សិលមិញ ហើយ​គម្រោង​នេះ​ នឹង​បញ្ចប់ នៅក្នុង​ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២១​ខាងមុខនេះ​។
​លោក​បាន​បញ្ជាក់បន្ថែម​ទៀតថា ប្រឡាយ​នេះ មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ក្នុង​ការ​រំដោះ​ទឹក កាត់បន្ថយ​បាន​នូវ​ការលិចលង់​លំនៅឋាន​ប្រជា​ពលរដ្ឋនៅក្នុង​មូលដ្ឋាន​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ និង​មួយផ្នែក​ខ្លះ​នៃ​ខណ្ឌដង្កោ ពោល​គឺ​អាច​រំដោះ​ទឹកបាន​នៅ​ភាគ​ខាងលិច ឆៀង​ខាងត្បូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ខណៈ​ដែរ​តំបន់​ទាំងនេះ​បាន​ទទួល​រង​នូវ​ការ​លិចលង់​ដោយ​ទឹកជំនន់​ទឹកភ្លៀង​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ កាលពី​ឆ្នាំ​២០២០ ដោយហេតុ​នេះ​ហើយ ទើប​លោក ​ឃួ​ង ស្រេង អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ជំរុញ​ឲ្យ​ក្រុមការងារ​នៃ​មន្ទីរ​សាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​រាជធានី​ភ្នំពេញ អនុវត្ត​ការងារ​នេះ​ជាបន្ទាន់ ដើម្បី​រំដោះ​ទឹកបាន​នា​រដូវវស្សា​នេះ បើទោះបី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​និង​កំពុង​ប្រឈមមុខ​នឹង​ការរីក​រាលដាល​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩​ក៏ដោយ ពោល​គឺ​ដៃ​ម្ខាង​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​និង​ដៃ​ម្ខាង​ទៀត បង្ការ​និង​ទប់ស្កាត់​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩៕