ប្រធាន​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្តស្វាយរៀង ស្នើឱ្យ​ម្ចាស់​រោងចក្រ​ចូលរួម​កាត់ផ្តាច់​ការចម្លងជំងឺ​កូ​វីដ-​១៩​​
​​ប្រធាន​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្តស្វាយរៀង​បានស្នើ​ឱ្យ​ម្ចាស់​រោងចក្រ​ទាំងអស់​ ត្រូវផ្តល់​ព័ត៌មាន​ទាក់​ទិន​នឹង​កម្មករ​កម្មការិនី​ណាសង្ស័យ​ឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩​ ដើម្បីឱ្យ​ក្រុមការងារ​ចុះ​ទៅយក​សំណាក​ឱ្យបាន​ទាន់ពេលវេលា​សំដៅកាត់ផ្តាច់​ការចម្លង​ពី​បុគ្គល​ម្នាក់ ​ទៅ​បុគ្គលម្នាក់ទៀត​ នៅក្នុង​រោងចក្រ​។​
ការស្នើសុំ​នេះ ​បាន​ធ្វើឡើង​បន្ទាប់ពី​មាន​រោង​ចក្រ​មួយចំនួន​តូច ​មិនបាន​ធ្វើការ​សហការ​ជាមួយក្រុម​ការងារ​ក្នុងការ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ការងារ​ស្រាវជ្រាវ​ឡើយ​ ធ្វើឱ្យមាន​ការរីក​រាលដាល​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩​ នៅក្នុង​រោងចក្រ​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​។​
លោកបណ្ឌិត កែរ រដ្ឋា ប្រធាន​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្តស្វាយរៀង បាន​មានប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​នេះ​ថា​ការផ្តល់​ព័ត៌មាន​ទាក់ទិន​នឹង​បញ្ហា​សុខភាព​របស់កម្មករ​កម្មការិនី​ ពិសេស​ករណី​សង្ស័យ​ឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩​បាន​ទាន់ពេលវេលាពិត​ជាមាន​សារសំខាន់​ណាស់​ក្នុងការ​ចូលរួមចំណែក​កាត់ផ្តាច់​ការចម្លង​ជំងឺ​នេះ​ពី​មនុស្សម្នាក់​ទៅ​មនុស្ស​ម្នាក់ទៀត​ដោយ​មិន​ធ្វើឱ្យ​ការចម្លង​នៅក្នុង​រោងចក្រ​មាន​សភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​។​
លោកបណ្ឌិតបាន​បន្តទៀតថា កន្លងមក​មាន​រោច​ក្រ​មួយចំនួនធំបាន​គោរព​វិធានការ​អនាម័យ​តាម​គោលការណ៍​នាំ​របស់​ក្រសួង​ការងារ​និង​ក្រសួងសុខាភិបាល​និង​បាន​សហការ​ជាម​ក្រុមការងារ​នៅ​ពេល​មានកម្ម​ករ​មាន​បញ្ហា​សុខភាពដោយបាន​ស្នើសុំ​យក​សំណាក​និង​ផ្តល់​ទីតាំង​សម្រាប់ធ្វើ​ច​ត្តា​ឡី​ស័ក​ត្រឹមត្រូវ​និង​ជួន​កាល​ឱ្យ​កម្មក​ធ្វើ​នៅតាម​ផ្ទះ​រៀងៗ​ខ្លួន​ និង​ស្ម័គ្រ​ផ្អាក​ដំណើរការ​អាជីវកម្ម​ដោយ​ខ្លួនឯង​ទៀតផង​។​
លោកបណ្ឌិតបានឱ្យដឹងទៀតថា រោងចក្រ​ដែល​អនុវត្ត​នូវ​វិធានការ​អនាម័យ​បានល្អ​ និង​សហការ​ជា​មួយ​អាជ្ញាធរ​ភាគ​ច្រើន​មិនមាន​បញ្ហា​ការឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទេ​។​
លោក​បណ្ឌិតបាន​បន្ថែមទៀតថា​ ចំណែក​រោងចក្រ​មួយចំនួនទៀត​នៅ​មិនទាន់បាន​សហការ​បាន​ល្អជាមួយ​អាជ្ញាធរ​នៅឡើយ​ទេ​ទើប​ធ្វើឱ្យមាន​បញ្ហា​ផ្ទុះ​ជំងឺ​កូ​វីដ​នៅក្នុង​រោងចក្រ​ថ្មីៗ​នេះ​។​
លោកបណ្ឌិតបាន​មានប្រសាសន៍​ទៀតថា រហូតមកដល់​ពេលនេះ​ការឆ្លង​រាលដាល​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩​នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង​នៅ​មិនទាន់មានការ​ថមថយ​ចុះ​នៅឡើយ​ទេ​ដោយសារ មាន​មូលហេតុ​ចំនួន​៤ ទី​១.​មាន​កម្មករ​មួយចំនួន​មិន​ព្រមយកសំណាកនៅតាមរោងចក្រ និងមិនព្រមធ្វើ​ច​ត្តា​ឡី​ស័កនៅក្នុង រោងចក្រ​ដោយ​ពួកគាត់ចេញពី​រោងចក្រ​ធ្វើដំណើរ​ទៅផ្ទះ​ហើយ​បាន​ចម្លង ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ចូលក្នុង​ក្រុមគ្រួសារ​និង​សហគមន៍​។ ទី​២.ការអនុវត្ត​រក្សា​គម្លាត​សុ​វត្តិភាព​នៅ​មិនទាន់បាន​ត្រឹមត្រូវ​តាម​គោល​ការណ៍​ណែនៅឡើយ​ទេ​ដោយ​បងប្អូន​កម្មករ​កម្មការិនី​យើង​តែងតែ​ធ្វើដំណើរ​ទៅមក​រោងចក្រ​សហ​គ្រាស​ដោយ​ប្រើ​មធ្យោបាយ​រួមគ្នា ជិះ​ប្រមូលផ្ដុំ​រួមគ្នា​ច្រើន ។ ទី ៣.ពលករ​ខ្មែរ​មួយចំនួន​បាន​វិលត្រ​ឡប់មកពីប្រទេសថៃដោយ​ពួកគាត់​យកជំងឺកូ​វីដ-១៩ មកជាមួយ និងទី​៤. ការ មិនគោរពតាមវិធាន​ការសុខាភិបាល និងវិធានការ ៣​កុំ ៣​ការពារ របស់សម្តេចតេ​ជោ ហ៊ុន សែន ។​ល​។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា គិត​ត្រឹម​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៣ ​ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២១ ខេត្តស្វាយរៀង​មាន​អ្នក​ឆ្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ-១៩​នៅក្នុង​ព្រឹ​តិ្ត​ការណ៍​សហគមន៍២០​កុម្ភៈ​ចំនួន​១២៤៤នាក់ ស្លាប់​៧​នាក់​ព្យាបាល​ជាសះស្បើយ​ចំនួន​៧៧៧​នាក់ និង​កំពុងធ្វើការ​ព្យាបាល​ចំនួន៤៥៩​នាក់​៕