លោក ឃួង ស្រេង ហាមដាច់ ខាតមិនឲ្យមាននរណាម្នាក់ យកលុយជាថ្នូរ នឹងការចេញប័ណ្ណ ចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារ
លោក ឃួង ស្រេង អភិបាល នៃគណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានប្រមានទៅអាជ្ញាធរខណ្ឌ សង្កាត់ ភូមិទាំងអស់ ដែលមានសិទ្ធិក្នុងការចែកប័ណ្ណចាក់សាំងការពារកូវីដ-១៩ ជូនកុមារចាប់ពីអាយុ១២ឆ្នាំ ដល់ក្រោម១៨ឆ្នាំ គឺមិនអនុញ្ញាត្តឲ្យមានជាដាច់ខាត ចំពោះការយកលុយជាថ្នូរ នៃការផ្តល់ប័ណ្ណចាក់សាំងជូនកុមារ។ បើមានករណីបែបនេះ នឹងមានបញ្ហាប្រឈម ជាមួយនឹងអាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ ពោលគឺរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ មិនមានការយោគយល់ជាដាច់ខាត។
លោក ឃួង ស្រេង បានលើកឡើងថា ការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនកុមារ ដែលមានអាយុ១២ឆ្នាំ ដល់ក្រោម១៨ឆ្នាំនេះ អាជ្ញាធររបស់យើង ត្រូវតែរៀបចំ និងធ្វើឡើងឲ្យបានម៉ត់ចត់បំផុត ដើម្បីឲ្យដំណើរការនៃការចាក់វ៉ាក់សាំងនេះ ទទួលបានជោគជ័យ និងទទួលបានការគាំទ្រ យ៉ាងពេញទំហឹង ពីសំណាក់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ហើយអ្វីដែលសំខាន់ គឺដាច់ខាតមិនឲ្យមាននរណាម្នាក់ យកលុយជាថ្នូរ នៃការចេញប័ណ្ណចាក់សាំង​ជូនកុមារ ជាថ្នូរនៃការយកលុយនោះទេ។
បើនៅតែមានសកម្មភាពបែបនេះ អាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ មិនយោគយល់ជាដាច់ខាត។ ដូច្នេះទេ លោកស្នើសុំឲ្យអាជ្ញាធរខណ្ឌ សង្កាត់ត្រូវតែយកចិត្តទុកដាក់ ឲ្យបានហ្មត់ចត់បំផុតចំពោះការងារនេះ គឺមិនអនុញ្ញាតជាដាច់ខាតចំពោះការចេញប័ណ្ណ ជាថ្នូរនៃការយកប្រាក់ជាដាច់ខាត ហើយថា អាជ្ញាធរខណ្ឌ សង្កាត់ត្រូវតែទទួលខុសត្រូវដោយខ្លួនឯង។
ការព្រមានបែបនេះ របស់លោកឃួង ស្រេង បានធ្វើឡើងនៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងកិច្ចប្រជុំតាមរយៈ Video conference ជាមួយអាជ្ញាធរខណ្ឌទាំង១៤ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីពិភាក្សាលើការត្រៀមបើកយុទ្ធនាការ ចាក់វាក់សាំងកូរ៉េដ-១៩ (ស៊ីណូប៉ាក់) ដល់កុមារ និងយុវវ័យអាយុចាប់ពី១២ ដល់អាយុ ក្រោម១៨ឆ្នាំ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
បន្ថែមពីលើនេះទៀតលោក ឃួង ស្រេង ក៏បានស្នើដល់អាជ្ញាធរខណ្ឌទាំង១៤ ត្រូវពង្រឹងឲ្យបានម៉ត់ចត់ ចំពោះវិធានការការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ជាពិសេសវីរុសបំប្លែងថ្មី (ដែលតា ) ដែលបាននឹងកំពុងវាយលុក នៅពេញពិភពលោក ហើយកម្ពុជាក៏ជាប្រទេសមួយ បាននឹងកំពុងប្រឈមនឹង វីរុសថ្មីនេះផងដែរ។ ជាងនេះទៀត ត្រូវបន្តពង្រឹងឲ្យបានល្អប្រសើរបំផុត ចំពោះការផ្ដល់សេវា ការសម្រួលទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយពួកគាត់ បានស្ម័គ្រចិត្តព្យាបាលនៅតាមផ្ទះ៕(ដោយ)៖ ស្រីរ័ត្ន