អាជ្ញាធរ និងមន្រ្តីជំនាញ បាញ់ថ្នាំសម្លាប់មេរោគ នៅផ្សារស្រែអំបិល ទប់ស្កាត់ការរាលដាលជំងឺកូវីដ
(កោះកុង)៖ អាជ្ញាធរ និងមន្រ្តីជំនាញស្រុកស្រែអំបិល បានបើកយុទ្ធនាការបាញ់ថ្នាំ សម្លាប់មេរោគនៅក្នុង និងក្រៅផ្សារស្រែអំបិល ដើម្បីរៀបចំសណ្តាប់ធ្នាប់ អនាម័យបរិស្ថានឲ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរីករាលដាល ជំងឺកូវីដ-១៩ នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោក ជា ចាន់កញ្ញា អភិបាលស្រុកស្រែអំបិល បានថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានកម្ពុជាថ្មី នៅថ្ងៃព្រឹកទី៦ ខែសីហាថា យុទ្ធនាការនេះ ធ្វើឡើងក្នុងរយៈពេល៣ថ្ងៃ ទៅ១សប្តាហ៍ ចំពោះការបាញ់ថ្នាំ សម្លាប់មេរោគ តាមតូបលក់ដូរ របស់អាជីវករ និងក្នុងក្រៅបរិវេណ ផ្សារស្រែអំបិល គ្រាពលរដ្ឋអាជីវករ ប្រកបអាជីវកម្មជាធម្មតា កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៥ ខែសីហា។
លោកអភិបាលស្រុកស្រែអំបិល បានឲ្យដឹងបន្តថា មូលហេតុ ដែលមានវិធានការបែបនេះ ក៏ព្រោះតែក្នុងគោលបំណ​ងលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព ជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងអាជីវករពីការមិនឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩។ ក្រៅពីការបាញ់ថ្នាំសម្លាប់មេរោគ អាជ្ញាធរ មន្រ្តីជំនាញ និងប្រធានផ្សារ រឹតបន្តឹងការចេញ-ចូលផ្សារទិញលក់ទំនិញ គឺដោយតម្រូវឲ្យមាន ការធ្វើតេស្តរហ័សរកកូវីដ វាស់កម្ពៅ ពាក់ម៉ាស់ លាងដៃនឹងអាល់កុល ព្រមទាំងរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពជាដើម។
យុទ្ធនាការទប់ស្កាត់ និងបង្ការជំងឺកូវីដ នៅតំបន់ផ្សារស្រែអំបិលនេះ ត្រូវបានលោកវេជ្ជបណ្ឌិត ទៅ ម៉ឹង ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តកោះកុង កោតសរសើរពីកិច្ចប្រឹងប្រែង របស់អាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ច ក៏ដូចជាមន្រ្តីសុខាភិបាលស្រុក។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាល បានបន្ថែមដែរថា កន្លងទៅផ្សារស្រែអំបិល មិនធ្លាប់ចេញសេចក្តីសម្រេចឲ្យបិទផ្អាកអាជីវកម្ម ដោយមិនចាត់ចូលជាតំបន់ក្រហមនោះទេ ប្រសិនបើតែតូបអាជីវករណា ដែលរកឃើញវិជ្ជ​មា​ន គ្រាការយកសំណាក ទៅធ្វើតេស្តរហ័ស និងរកឃើញអ្នកវិជ្ជមានតិចតួចក៏ដោយ។
បច្ចុប្បន្នស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩ នៅស្រុកស្រែអំបិល ហាក់បីដូចជាស្ងប់ស្ងត់បន្តិចហើយ ក្រោមកិច្ចប្រឹងប្រែងមានវិធានការទប់ស្កាត់ និងដោះស្រាយ ពីអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ច ពាក់ព័ទ្ធទាំងអស់ មិនថាតែថ្នាក់ស្រុក ឬខេត្តនោះទេ។ តំបន់សំខាន់ៗ ចេញចូល ក្នុងភូមិសាស្រ្តស្រុកស្រែំបិល ត្រូវបានរឹតបន្តឹង ទៅតាមការណែនាំ របស់លោកស្រី មិថុនា ភូថង អភិបាលខេត្តកោះកុង ជាពិសេសការសម្រេច របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលបិទខ្ទប់ខេត្ត និងដាក់បម្រាមគោចរពេលយប់ ដើម្បីទប់ស្កាត់អត្រាចម្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ខណៈប្រភេទជំងឺកូវីដDelta គម្រាមកំហែង៕ (ដោយ)៖ សិរីវឌ្ឍនៈ