តម្រូវ​ការ​ផល​នេសាទ​ នៅ​កម្ពុជា កំពុង​កើន​ឡើង​ខ្លាំង
លោក អេង ជាសាន ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុករដ្ឋបាលជលផល បានថ្លែងឲ្យដឹងថា ការងារ​វារីវប្ប​កម្មសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០ ​មានការកើនប្រមាណជា ៣០​ភាគរយ ដែលអាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវ​ការហូបចុកក្នុង​ស្រុក​បានគ្រប់គ្រាន់ ​ប៉ុន្តែកម្ពុជា នៅតែមានតម្រូវការក្នុងការនាំចូលផលនេសាទសមុទ្រពីក្រៅប្រទេសប្រមាណ ជា ១៥,០០០តោន ក្នុង១ឆ្នាំៗ ដោយហេតុថា ផលនេសាទដូចជាមឹកយក្ស បង្កងយក្ស ក្តាមយក្ស ត្រីសា​មុន និងត្រី ធូណា ជាដើម មិនមាននៅកម្ពុជានោះទេ។
លោក អេង ជាសាន បានឲ្យដឹងបែបនេះ នៅក្នុងនៅក្នុង​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​ស្ដីពី «​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​ស្ដារ​ឡើងវិញ​បន្ទាប់ពី​គ្រោះអន្តរាយ​ទឹកជំនន់​ក្នុង​ផលិតកម្ម​កសិកម្ម​»​ ដែល​រៀបចំឡើង​ដោយ​អង្គ ភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី ២៦​ខែវិច្ឆិកា​នេះ​។
លោក អេង ជាសានបានមានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាល និងក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេ​សាទ បាន​យកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងទៅលើការងារ​វារីវប្បកម្ម ដែលក្នុងរយៈ ពេល ៥ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ការងារវារីវប្ប​កម្ម​នៅកម្ពុជា មានកំណើនជាមធ្យមប្រមាណ ២០​ភាគរយ ក្នុងមួយឆ្នាំ។ ដោយឡែកឆ្នាំ ២០២០ នេះ​ដោយ​មានការយកចិត្ត ទុកដាក់ជំរុញខ្លាំងពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលផង​ ការងារវារីវប្បកម្ម មាន​កំណើន​រហូត​ដល់៣០​ភាគរយ ស្មើនិងទិន្នផល ៤០០​ពាន់តោន ។
លោក អេង ជាសាន បានបន្តថា កន្លងមកប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បាន​សម្រេច​ផ្ដល់​ថវិកាចំនួនកន្លះលានដុល្លារ ស្មើនិងប្រមាណ២០០០​ លានរៀល ដល់​រដ្ឋបាល​ជលផល​ដើម្បី​ជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តចំនួន​១0 សម្រាប់ការចិញ្ចឹមត្រីអណ្តែងក្នុងតង់ និង ការចិញ្ចឹមអន្ទង់ ។
លោក អេង ជាសាន បានឲ្យដឹងថា មកដល់ពេលនេះរដ្ឋបាលជលផលបានផ្ដល់​ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋចិញ្ចឹមត្រី​អណ្ដែង​នៅក្នុងតង់ និងចិញ្ចឹមកង្កែប បានប្រមាណជាង ១ ពាន់គ្រួសារ ​ថែមទាំងពង្រីក​ទៅ​កាន់ខេត្ត​ចំនួន៥ ទៀតនៅជុំវិញបឹងទន្លេសាប ៕