កម្ពុជាគ្រោង បង្កើតវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកសុខភាព និងសុវត្ថិភាពការងារ
វិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកសុខភាព និងសុវត្ថិភាពការងារ គ្រោងនឹងបង្កើតនាពេលឆាប់ៗ នេះដើម្បីបណ្តុះបណ្តាល ដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធឲ្យយល់ដឹងពីប្រព័ន្ធសុវត្ថិភាព និងសុខភាពនៅកន្លែងធ្វើការ។
ថ្លែងនៅក្នុងជំនួបជាមួយលោក Park Heung Kyeong ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ប្រចាំកម្ពុជា នៅទីស្ដីការក្រសួង លោក បណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈបានមានប្រសាសន៍ថា វិទ្យាស្ថាននេះ ជាជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលសាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េ ដែលតាមគម្រោងអាចនឹងសាងសង់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១ ឬ២០២២ ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈផ្ទាល់តែម្តង។
យ៉ាងណាក៏ដោយលោក រដ្ឋមន្ត្រី បានបន្តថា ក្រសួងបានស្នើទៅភាគីកូរ៉េ ជួយសាងសង់ឲ្យបានកាន់តែឆាប់កាន់តែល្អដើម្បីឲ្យបានឆាប់រួចរាល់ និងដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការព្រមទាំងឆាប់បានបណ្តុះបណ្តាលដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធឲ្យមានការយល់ដឹងពីសុវត្តិភាព និងសុខភាពនៅកន្លែងធ្វើការងារពិសេសនៅការដ្ឋានសំណង់។
លោក រដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីនេះ ភាគីកូរ៉េ ក៏កំពុងជួយក្រសួងការងារ ក្នុងការរៀបចំសេចក្ដីព្រាងច្បាប់ស្តីពីសុវត្ថិភាព និងសុខភាពការងារ ដោយសារកម្ពុជានៅមិនទាន់មានច្បាប់នេះនៅឡើយហើយសង្ឃឹមថា នាពេលអនាគតកម្ពុជា នឹងបង្កើតឲ្យមានក្របខណ្ឌច្បាប់នេះ ដើម្បីធានាបានប្រសើរថែមទាំង លើការការពារសុវត្ថិភាព និងសុខភាពការងារនៅកន្លែងធ្វើការ។
លើសពីនេះទៀតភាគីកូរ៉េ ក៏បានបានជួយដល់ ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ(NEA) ជួយបណ្តុះបណ្ដាលមន្ត្រីដល់កម្ពុជា និងបានបង្កើតនូវវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា ដែលជាវិទ្យាស្ថានមួយ មានបច្ចេកទេសស្តង់ដាខ្ពស់ព្រមទាំងមានការគាំទ្រពីសាធារណជន សិស្ស និស្សិតខ្លាំងផងដែរ។
ចំពោះបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម ក៏ភាគីកូរ៉េជួយទៅលើបច្ចេកទេសជាច្រើន ដល់កម្ពុជា ដោយអនុវត្តបានជោគជ័យទៅលើរបបគ្រោះថ្នាក់ការងារ ដើម្បីការពារកម្មករនិយោជិតករណីជួបគ្រោះថ្នាក់អីមួយ ក្នុងពេលបំពេញការងារខ្លួន រួមទាំងរបបថែទាំសុខភាពជាដើម៕