ជំនន់ទឹកភ្លៀងជន់លិចផ្លូវជាតិលេខ៤ នៅចំណុចព្រំប្រទល់ក្រុងច្បារមន និងស្រុកសំរោងទង​
បន្ទាប់ពី​មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ជាប់ៗ​គ្នា​ជិត​មួយ​សប្តាហ៍​បានធ្វើ​ឲ្យ​មាន​ទឹកជំនន់​ជន់​លិច​និង​ហូរ​កាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ប្រមាណ​៣០០​ម៉ែត្រ ស្ថិត​នៅមុខ​បុរី​សូវ​ណ្ណ របស់លោក​តុង សេង អភិបាលរង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ បង្ក​ឲ្យ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​យ៉ាងខ្លាំង ។​
នៅ​ថ្ងៃទី​០១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២១​នេះ កម្លាំង​នគរបាល​ក្រុង​ច្បារមន និង​ស្រុក​សំរោង​ទងបាន​សហការ​គ្នា​ចុះ​រៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់ និង​ជួយ​សម្រួល​ចរាចរណ៍​ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការកកស្ទះ​ចរាចរណ៍​លើផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៤ ចន្លោះ​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ (៣២-៣៣) ក្នុង​សង្កាត់​សុ​ព័រ​ទេព ក្រុង​ច្បារមន​ជាប់ឃុំ​ចំបក់ ស្រុក​សំរោង​ទង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ។​
អាជ្ញាធរ​បញ្ជាក់ថា ចំពោះ​មូលហេតុ​ដែល​បង្ក​ឲ្យ​មានទឹក​ជន់​លិច និង​ហូរ​កាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ត្រង់​ចំណុច​មួយ​បូរី​សូ​វណ្ណ​នេះ ដោយ​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃនេះ មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​គ្រប់កន្លែង​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ទើប​បណ្តាល​ឲ្យ​ទឹក​ហូរ​មិនទាន់​ក៏​ជន់​លិច និង​ហូរ​លើផ្លូវ​ជាតិ​បែបនេះ។ ករណីនេះ មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ការធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទៅមក​នោះទេ​ គ្រាន់តែ​ស្ទះចរាចរណ៍​បន្តិចបន្តួច​ប៉ុណ្ណោះ ។​
សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិ​លេខ៤ ត្រង់ចំណុច​មុខ​បូរី​សូវ​ណ្ណ របស់លោក ​តុង សេង ព្រំប្រទល់​ក្រុង​ច្បារមន និង​ស្រុក​សំរោង​ទង​នេះ មានមុខ​ទឹកធំៗ​បុក​មកពី​តំបន់​ខាងលើ​ច្រើន ដូចជា​ទំនប់​អូរ​ខ្យា ទំនប់​ក្រាំងចេក ទំនប់​កំពិស និង​ប្រភព​តូចៗ​ជាច្រើន​ទៀត​ ក៏​ហូរ​ធ្លាក់មកកន្លែងនេះដែរ។ ប៉ុន្តែ​ដោយ​សារ​តំបន់​មានការ​អភិវឌ្ឍ​ទៅ​រោងចក្រ បូរី​ផង​នោះ បានធ្វើ​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​ប្រឡាយ​រំដោះ​ទឹក​រួម​តូច លូ​តូច​ធ្វើ​ឲ្យ​ចរន្តទឹក​ហូរ​មិន​ទាន់ទើប​លិច​បែបនេះ ។​
សម្រាប់​ការធ្វើ​ចរាចរណ៍​លើផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៤ អាច​ទៅមក​ជាធម្មតា ប៉ុន្តែ​មានការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ខ្លះៗ ត្រង់ចំណុច​ទឹក​ហូរ​កាត់​ ដូច្នោះ​ការបើកបរ​សូមមេត្តា​ប្រុងប្រយ័ត្ន និង​ចេះ​យោបល់​គ្នា​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការកកស្ទះ​នេះ ៕