សម្ដេច ស ខេង ណែនាំ ឱ្យក្រុមការងារខិតខំផ្សាភ្ជាប់ការងារ​នឹងជីវភាព​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ
សម្ដេច​ក្រឡាហោម ស ខេង អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា  មាន​ប្រសាសន៍​បែបនេះ ខណៈ​អញ្ជើញ​ជាអធិបតី ក្នុងពិធី សម្រួលភារកិច្ច និងចាត់តាំងក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋាន នៅខេត្ត​មណ្ឌលគិរី កាលពីថ្ងៃសុក្រម្សិលមិញ។
មានប្រសាសន៍នាឱកាសនោះ សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង បានណែនាំឱ្យក្រុមការងារទាំងអស់ ត្រូវខិតខំ​ផ្សាភ្ជាប់ការដឹកនាំ និងការងាររបស់ខ្លួន ទៅនឹងជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យបាន​ល្អ ធ្វើអំពើល្អជាមួយប្រជាជនឱ្យបានច្រើន ចៀសវាងការ​គាបសង្កត់​ គំរាមកំហែង ឬប្រសិនបើពួកគាត់​ជួប​នៅបញ្ហាណាមួយត្រូវខិតខំដោះ​ស្រាយ​តាម​សមត្ថកិច្ច​ឱ្យបានល្អ និង​យុត្តិធម៌។
សម្ដេចក្រឡាហោម សង្កត់ធ្ងន់ថា ថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ មិនថាថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល ឬក៏​គណបក្ស​នោះទេ ត្រូវតែបន្តចុះមក​មូលដ្ឋាន​ជាទៀងទាត់ ដើម្បីស្វែងយល់ពីជីវភាព រស់នៅ និងតម្រូវ​ការ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពីព្រោះតាមរយៈសកម្មភាពនេះហើយ ដែលថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល និងគណបក្ស​អាច​ប្រមូលបាននូវអ្វី ដែលជាកិច្ចការសំខាន់សម្រាប់ពលរដ្ឋ ហើយដោះស្រាយឱ្យបានទាន់ពេល និងមាន ប្រសិទ្ធិភាព​។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីនោះដែរ សម្ដេចលើកឡើងអំពីកិច្ចការពារធនធានធម្មជាតិ ដោយសម្ដេចបាន​ដៅ​ចំៗថ្នាក់​ដឹកនាំខេត្តមណ្ឌលគិរី ត្រូវតែធានាថា ការពារឱ្យបាននូវធនធានធម្មជាតិ ដែលការងារនេះ គឺ​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ដើម្បីទាក់​ទាញការគាំទ្រពីពលរដ្ឋ ទាក់ទាញ​ទេសចរណ៍ ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ ដោយ​មិន​ត្រូវចាត់ទុកបញ្ហានេះជាបញ្ហាធម្មតានោះឡើយ ពីព្រោះការងារនេះគឺជាការងារដើម្បីផលប្រយោជន៍ជាតិ ប្រជា​ជន និងកូនចៅជំនាន់ក្រោយ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចការពារធនធានធម្មជាតិនេះ សម្ដេចក្រឡាហោមបានផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំក្រ​សួង​ពាក់ព័ន្ធ ព្រមទាំងអភិបាលខេត្ត ពិសេសខេត្តដែលសំបូរធនធានធម្មជាតិ ដូចជាព្រៃឈើជាដើម អាច​ពិចារណារៀបចំប្រតិទិនទៀងទាត់ ដើម្បីរួមគ្នាជិះឧទ្ធម្ភាចក្រពិនិត្យស្ថានភាពព្រៃឈើ និងធនធានធម្មជាតិ ដោយមិនត្រូវពឹងអាស្រ័យតែទៅលើការជិះរថយន្ត ឬដើរមើលនោះឡើយ។
សម្ដេចបានហៅថាធនធានធម្មជាតិថា “ជាទ្រព្យសម្បត្តិដូនតារបស់យើង” ដោយសម្ដេចបន្តដោយរំលឹក “ខ្ញុំបានទៅបំពេញទស្សនកិច្ចនៅចិន ហើយគេក៏បានធ្វើបទបង្ហាញប្រាប់ខ្ញុំអំពីគម្រោងអភិវឌ្ឍធំៗ។ ខ្ញុំក៏បានសួរថា តើលុយនោះបានមកពីណា ? ចម្លើយគឺលុយបានមកពី៣ប្រភព គឺទី១. លុយដូនតា ទី២. លុយយើង និងទី៣. លុយកូនចៅយើង”។
មុននឹងបញ្ចប់សម្ដេចក៏បានផ្ដាំផ្ញើឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំ សមាជិក សកម្មជន គណបក្សទាំងអស់ ខិតខំបំពេញតួនាទី ភារកិច្ច និងការទួលខុសត្រូវ ដែលថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សប្រគល់ជូនឱ្យបានល្អ ដើម្បីបន្តឈានទៅទទួលបាន​ជ័យជំនះ​សម្រាប់​ការបោះឆ្នោតឃុំសង្កាត់ឆ្នាំ២០២២ និងបន្តឈានទៅទទួលបានជោគជ័យថែមទៀត សម្រាប់​ការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្ត ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ៕