លោក ចម ប្រសិទ្ធ សន្យាជំរុញនូវដំណោះស្រាយជូនក្រុមហ៊ុនដើម្បីវិនិយោគលើការតបណ្តាញទឹកស្អាត
លោកកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិតទេសរដ្ឋមន្ត្រី ចម ប្រសិទ្ធ បានបញ្ជាក់ថា ទោះបីកាលពីចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាតំណាងក្រសួងមិនបានចូលរួមក៏ដោយ តែពេលនេះលោកនឹងខិតខំដោះស្រាយជូន ក្នុងជម្រើសមួយដើម្បីយកទៅពិចារណា គឺលទ្ធភាពល្អតែមួយគត់ដោយក្រុមហ៊ុនត្រូវវិនិយោគលើការតបណ្តាញចែកចាយទឹករបស់រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តខេត្តសៀមរាប។
លោកកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិតទេសរដ្ឋមន្ត្រី ចម ប្រសិទ្ធ ថ្លែងបែបនេះនាថ្ងៃម្សិលមិញក្នុងពេលទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយលោកបណ្ឌិត ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល និងតំណាងក្រុមហ៊ុនវិនិយោគឈ្មោះ AIAI នៅទីស្តីការក្រសួង និងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។
កិច្ចប្រជុំនេះក្នុងន័យដើម្បីចូលរួមការពារប្រាសាទអង្គរវត្ត ក៏ដូចជាប្រាសាទនានានៅជុំវិញខេត្តសៀមរាប ដែលជាបេតិកភណ្ឌដ៏មានតម្លៃរបស់ជាតិ និងពិភពលោក ក្នុងនោះអាកាសយានដ្ឋាន អន្តរជាតិ ខេត្តសៀមរាប ចាស់ក៏ត្រូវរាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចឲ្យមានការប្តូរទីតាំង និងតម្រូវឲ្យមានការវិនិយោគនូវព្រលានយន្តហោះថ្មី ឲ្យមានលក្ខណៈឆ្ងាយពីទីរួមខេត្ត និងពីប្រាសាទអង្គរវត្តផងដែរ ។ ជាក់ស្តែងបន្ទាប់ពីចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នា កាលពីឆ្នាំ២០១៦ រវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងភាគីចិនមកពីខេត្តយូណាន ស្តីពីការវិនិយោគអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិខេត្តសៀមរាបថ្មីរួចមក ដំណើរការសាងសង់មកដល់បច្ចុប្បន្នបានចំនួន៤៥% ហើយនឹងគ្រោងសម្រេចរួចរាល់នៅចុងឆ្នាំ ២០២២ ខាងមុខនេះ។ ប៉ុន្តែចំពោះមុខគឺមានបញ្ហាប្រឈមផ្នែកផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត ពីព្រោះអាកាស យានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបថ្មីត្រូវបានប្តូរទីតាំងនៅក្នុងស្រុកសូត្រនិគម មានចម្ងាយប្រមាណ៥០ គីឡូម៉ែត្រពីក្រុងសៀមរាប និង៤០គីឡូម៉ែត្រពីព្រលានចាស់ដែលព្រលានថ្មីនេះមានផ្ទៃដីសរុបប្រមាណ៧០០ហិចតា វិនិយោគជាលក្ខណៈ BOT រយៈពេល៥៥ឆ្នាំ។
បន្ទាប់ពីស្តាប់របាយការណ៍ពីលោក ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ និងបទបង្ហាញពីតំណាងក្រុមហ៊ុន AIAI វិនិយោគព្រលានយន្តហោះថ្មីសៀមរាប ដូចរៀបរាប់ខាងលើរួចមក លោកកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិត ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ចម ប្រសិទ្ធ បានបញ្ជាក់ថា ទោះបីកាលពីចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាតំណាងក្រសួងមិនបានចូលរួមក៏ដោយ តែពេលនេះលោកនឹងខិតខំដោះស្រាយជូនក្នុងជម្រើសមួយដើម្បីយកទៅពិចារណា គឺលទ្ធភាពល្អតែមួយគត់ ដោយក្រុមហ៊ុនត្រូវវិនិយោគលើការតបណ្តាញចែកចាយទឹករបស់រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តខេត្តសៀមរាប ពីព្រំប្រទល់នៃទីក្រុងសៀមរាបទៅដល់ព្រលានថ្មីប្រមាណជិត២៥គីឡូម៉ែត្រ ដោយប្រើបំពង់ទុយោពីដើមទីទំហំ ៦០០ម.ម រួមជាមួយការសាងសង់អាងស្តុក និងស្ថានីយចែកចាយបន្តដើម្បីឲ្យការងារនេះដើរទាន់នឹងការដ្ឋានសាងសង់ ក្នុងនោះទឹក ប្រាក់ចំណាយប្រមាណ១២ ទៅ១៣លានដុល្លារអាមេរិក។ ការចំណាយនេះគឺយើងគិតការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងមួយថ្ងៃ៥ពាន់ម៉ែតគូប ទៅ១ម៉ឺនម៉ែត្រគូប លើសពីគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុនសុំតែ២ពាន់ម៉ែតគូប ពីព្រោះ លោកកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិតគិតថា មិនគ្រប់គ្រាន់ទេបើមើលពីគម្រោងវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន មានទឹកប្រាក់ហូតដល់១៥០០ លានដុល្លារឯណោះ ដោយរួមបញ្ចូលទាំងមូលដ្ឋានអាជីវកម្ម រោងចក្រសហគ្រាស និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងៗទៀត ។
ក្នុងឱកាសនោះ តំណាងក្រុមហ៊ុនចិន បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអនុសាសន៍ណែនាំនិងកិច្ចសហការជួយគាំទ្រយ៉ាងល្អរបស់លោកកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិតទេសរដ្ឋមន្ត្រី ចម ប្រសិទ្ធ ហើយនឹងពាំនាំព័ត៌មាននេះជូនទៅថ្នាក់លើរបស់ខ្លួនដើម្បីពិចារណា និងសម្រេច៕