​អ្នកធ្វើចត្តាឡីស័ក ក្នុងខេត្តសៀមរាប ទទួលបានអាហារ និងប្រើអ៊ិនធើណិត ​មិនគិតថ្លៃ
អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ដោយ​ប្រយោល​ និង​ជិតស្និត ជិត៤០០នាក់ នៅ​ព្រឹត្ដិការណ៍សហគមន៍២៨​វិច្ឆិកា ​កន្លងទៅ​​ ត្រូវបានយកសំណាកធ្វើតេស្ដរកមេរោគកូវីដ-១៩ នៅក្នុង​មណ្ឌល​ចត្តាឡីស័ក នា​ខេត្ត​សៀមរាប។
​លោក ពិន ប្រាកដ អភិបាលរងខេត្ដសៀមរាប បានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី​១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ នេះថា ចាប់ពីថ្ងៃទី​២៩ ខែវិច្ឆិកា ដល់ថ្ងៃទី​១ ខែធ្ន ឆ្នាំ២០២០នេះ មានប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ជិត៤០០នាក់ បានចូលរួមយកសំ​ណាក​ធ្វើតេស្តរកមេរោគកូវីដ-១៩ នៅក្នុងមណ្ឌលចត្ដាឡីស័ក នាសាលា​អនុវត្ដ​គរុកោសល្យ​និង​វិក្រិតការ​ខេត្ដ ​ ។
លោកឲ្យដឹងដែរ​ថា មន្ត្រី​ជំនាញសុខាភិបាល ក៏បានទៅយកសំណាកអ្ន​ក​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុងមន្ទីរឃុំឃាំង​និងនៅ​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធក្នុងបុរីសៀងណាំ ផងដែរ ​ប៉ុន្តែមិនបានរកឃើញវិជ្ជមានវីរុសនៅឡើយទេ ប៉ុន្ដែមួយចំនួន​ត្រូវ​បានដាក់ឲ្យនៅដោយឡែក ចំនួន១៤ថ្ងៃ និងមួយចំនួនទៀត ត្រូវធ្វើចត្ដាឡីស័ក នៅតាមផ្ទះ​រៀងៗខ្លួន​។
លោកបានបន្ដថា អាជ្ញាធរបានរៀបចំផ្ដល់អាហារដល់អ្នកដែលធ្វើចត្តាឡីស័ក ​ក្នុងមណ្ឌល​គរុកោសល្យ​ និង​វិក្រិតការ​ខេត្ត ចំនួន៤ពេល ក្នុងង១ថ្ងៃ និងមាន​ប្រព័ន្ធ​អ៊ិនធើណិត​ ឲ្យប្រើដោយមិនគិតថ្លៃទៀតផង។
​​លោក ពិន ប្រាកដ ​បាន​អំពាវ​កុំឲ្យមានការបំផុស​ព័ត៌មាន​ ដែលមិនពិត តាម​បណ្ដាញ​សង្គម ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការឆ្លងមេរោគកូវីដ-១៩​​ ដើម្បីកុំឲ្យមានការ​ភ័ន្តច្រឡំ ប៉ុន្តែត្រូវអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។
​មន្ដ្រីនៃមន្ទីរសុខាភិបាល ខេត្ដសៀមរាប  បានបញ្ជាក់ថា ​ មកដល់ម៉ោង៣រសៀល ​ថ្ងៃទី​១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​​២០២០​​អ្នកពាក់ព័ន្ធដោយផ្ទាល់ និងប្រយោល ត្រូវបានធ្វើតេស្ដ ចំនួន៣៨២នាក់ ក្នុងនោះស្រី៨២នាក់ ហើយបាន​ធ្វើចត្ដាឡីស័ក ចំនួន៨នាក់ នៅសាលាអនុវត្ដ​គរុកោសល្យ​និង​វិក្រិតការ​ខេត្ដ​៤នាក់ និងនៅមន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្ដ​៤នាក់ ។
មន្ដ្រីសុខាភិបាល​ ក៍បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមាន​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​ដោយផ្ទាល់ ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​សហគមន៍​ ២៨វិច្ឆិកា ត្រូវ​ប្រញាប់​ធ្វើតេស្ដ និងស្ដាប់ការណែនាំពីអ្នកជំនាញសុខភាព ជាបន្ទាន់៕