ថ្ងៃខានស្អែកនេះ គណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍រដ្ឋសភា នឹងបើកកិច្ចប្រជុំពិនិត្យមើលលើសេចក្តីស្នើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញ
នៅថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ខានស្អែកនេះ គណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍រដ្ឋសភា នឹងបើកកិច្ចប្រជុំ ពិនិត្យមើលលើសេចក្តីស្នើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ដើម្បីកំណត់សញ្ជាតិសម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលៗរបស់ជាតិ នេះបើតាមការបញ្ជាក់ពីអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភា នារសៀលនេះ។
លោក ឡេង ប៉េងឡុង អគ្គលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភាជាតិបានមានប្រសាសន៍ប្រាប់កម្ពុជាថ្មីនារសៀលថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នេះថា សំណើសុំធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញបានទៅដល់រដ្ឋសភាហើយកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ហើយគណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍រដ្ឋសភា នឹងបើកកិច្ចប្រជុំពិនិត្យមើលលើសេចក្តីស្នើនេះនៅថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ខាងមុខ។
បើតាមលោក ឡេង ប៉េងឡុង សំណើសុំធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញនេះលើមាត្រាមួយចំនួនដែលទាក់ទងទៅនឹងតំណែងប្រធានរដ្ឋសភា ប្រធានព្រឹទ្ធសភា នាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ ហើយមាត្រាទាំងនោះ មានដូចជាមាត្រា១៩ ថ្មី មាត្រា៨២ ថ្មី មាត្រា១០៦ ថ្មី មាត្រា១១៩ ថ្មី និងមាត្រា១៣៧ ថ្មី និងមានមាត្រាមួយចំនួនទៀត ដែលទាក់ទង។
សូមបញ្ជាក់ថា សេចក្តីព្រាងច្បាប់ធម្មនុញ្ញ ស្តីពីវិសោធនកម្មមាត្រាមួយចំនួននៃរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ក្នុងការកំណត់សញ្ជាតិខ្មែរតែមួយ សម្រាប់មេដឹកនាំស្ថាប័នកំពូលជាតិនេះ ត្រូវបានលើកយកមកពិភាក្សា និងអនុម័ត នៅក្នុងកិច្ចពេញអង្គគណៈរដ្ឋមន្ត្រីកាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី០៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ហើយត្រូវបានព្រះព្រះមហាក្សត្រ ទ្រង់យល់ព្រមឲ្យរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើវិសោធនកម្ម កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១៕