រកឃើញកម្មករ៣៧៥នាក់វិជ្ជមានកូវីដ ​
លោក ហេង សួរ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ​និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃទី​១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ នេះ​ថា​ មាន​រោងចក្រ​ចំនួន​៤៣៤ បាន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ធ្វើតេស្ត​រក​វីរុស​កូ​វីដ​១៩ និងមានការ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ពី​កម្មករ​ជិត៧ម៉ឺន​នាក់ ​បន្ទាប់ពី​ពួកគេ​ត្រឡប់​មកពី​ស្រុកកំណើត​វិញ​ក្នុងឱកាស​ឈប់សម្រាក​នៃ​ពិធីបុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ​កាលពី​សប្ដាហ៍​មុន​។ តាមរយៈ​លទ្ធផល​តេស្ត​ចាប់ពីថ្ងៃ​ទី៨ ដល់​ថ្ងៃទី១២​ ខែតុលា​ រកឃើញកម្មក​រ​និយោជិត​៣៧៥​នាក់​វិជ្ជមាន​វីរុស​កូ​វីដ-១៩​។​
លោក ហេង សួរ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀតថា ក្រោយ​រកឃើញ​កម្មករ​និយោជិត៣៧៥ នាក់​វិជ្ជមាន​វីរុស​កូ​វីដ​១៩​ ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​បានរៀបចំ​កន្លែង​ស្នាក់នៅ​ និង​ព្យាបាល​ពួកគេ​ទៅតាមស្ថានភាព​ជាក់ស្ដែង​ ខណៈ​ដែល​អ្នក​វិជ្ជមាន​ទាំង៣៧៥នាក់​នេះ​ មិនមាន​អាកា​រៈ​អ្វី​ធ្ងន់ធ្ងរ​គួរ​ឲ្យ​បារម្ភ​នោះទេ​។​
លោក ហេង សួរ បាន​បញ្ជាក់ថា ​កម្មករនិយោជិត​៣៧៥​ដែល​រកឃើញ​វិជ្ជមាន​វីរុស​កូ​វីដ​១៩​នេះ ​ទាប​ជាង​១​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ ​និង​មិនបាន​បង្ក​ជា​ក្ដី​ព្រួយបារម្ភ​ធំ​ប៉ះពាល់​ដល់វិស័យ​កាត់ដេរ​នៅ​កម្ពុជា​ទេ​បើ​ធៀប​កាល​ពីដើមឆ្នាំ​ ដែល​កម្ពុជា​ប្រឈម​នឹង​បិទ​ខ្ទប់​ប្រទេស​នោះ​។
​លោក ហេង សួរ បន្តថា​ ភាគរយ​ទាប​នេះ​បណ្ដាលមកពី​ល្បឿន​នៃ​ការចាក់វ៉ាក់សាំង​ជូន​កម្មករនិយោជិត​និង​ពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ស្រោចស្រព​ស្ទើរតែ​បាន១០០ភាគរយ​ទៅហើយ​។ ហើយ​ម្យ៉ាងទៀត​ដោយសារ​កម្មករ​និយោជិត​ខ្លួនឯង​ចូលរួម​អនុវត្ត​បានល្អ ចំពោះ​វិធា​ការការពារ​និង​ទប់ស្កាត់​ការចម្លង​វីរុស​កូ​វីដ​១៩ គឺ​៣​កុំ ៣ ការពារ ។​
សូម​ជម្រាបជូន​ថា ​ក្រសួង​ការងារ​និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​កាលពី​ថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ បានចេញ​សេចក្តីណែនាំ​មួយ​ដល់​កម្មករនិយោជិត​នៅតាម​រោងចក្រ​សហគ្រាស នៅ​ទូទាំងប្រទេស​កម្ពុជា ​ក្រោយ​ពេល​ឈប់សម្រាក​ក្នុង​ពិធីបុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ​ឆ្នាំ២០២១ និង​ដើម្បី​ចូលរួមចំណែក​ប្រយុទ្ធ​និង​ទប់ស្កាត់​ការរីក​រាលដាល​ទ្រង់​ទ្រា​ធំ​នៃ​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ ត្រូវបាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ម្ចាស់​រោងចក្រ សហគ្រាស ត្រៀម​ឧបករណ៍​ធ្វើតេស្ត​រហ័ស​រក​មេរោគ​កូ​វីដ​១៩ ដល់​កម្មករនិយោជិត​របស់ខ្លួន ក្រោយពេល​ឈប់សម្រាក​បុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ ។​ ការធ្វើ​តេស្ត​រហ័ស​នេះ ​គឺ​ឈរលើ​គោលការណ៍​ស្ម័គ្រចិត្ត​ពី​ភាគី​និយោជក និង​កម្មករនិយោជិត ។​ ការធ្វើ​តេស្ត​នេះ​ទៀតសោត​ផ្ដោត​តែ​ទៅលើ​កម្មករនិយោជិត​ដែលមាន​រោគសញ្ញា ​និង​អា​ការៈសង្ស័យ​ប៉ុណ្ណោះ​៕