អាជ្ញាធរខេត្តកណ្ដាល ស្តារព្រែកខ្សេវរំដោះទឹកចេញពីទំនប់៧មករាកុំឱ្យជនលិចផ្ទះពលរដ្ឋ
អាជ្ញាធរខេត្តកណ្ដាលបានស្តារព្រែកខ្សេវ រំដោះទឹកចេញពីទំនប់៧មករាហូររំដោះចាក់ចូលទៅក្នុងទន្លេបាសាក់ ដើម្បីបញ្ជៀសការជន់លិចលំនៅដ្ឋាន ផលដំណាំប្រជាពលរដ្ឋ។
ថ្លែងក្នុងឱកាសដឹកនាំមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ និងកងកម្លាំងបន្តចុះពិនិត្យស្ថានភាពទឹក និងវឌ្ឍនភាពនៃការងារស្តារព្រែកខ្សេវនៅព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែតុលានេះ លោក គង់ សោភ័ណ្ឌ អភិបាលខេត្តកណ្តាល បានមានប្រសាសន៍ថា ព្រែកខ្សេវ គឺជាព្រែកមួយក្នុងចំណោមព្រែកសំខាន់ៗមួយចំនួនទៀត នៃក្រុងតាខ្មៅ និងស្រុកស្អាងមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការជួយរំដោះទឹកចេញពីទំនប់៧មករា ហូររំដោះចាក់ចូលទៅក្នុងទន្លេបាសាក់ ដើម្បីបញ្ជៀសការជន់លិចលំនៅដ្ឋានផលដំណាំប្រជាពលរដ្ឋ នៅស្រុកកណ្តាលស្ទឹង ក្រុងតាខ្មៅ និងស្រុកស្អាង។
លោកអភិបាលខេត្តបន្តថា ខេត្តកណ្តាលទទួលឥទ្ធិពលទឹកជំនន់ទឹកភ្លៀងផ្នែកខាងលើនៃខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលធ្លាក់ពីអនុអាងមួយចំនួនធ្លាក់ចូលអាងស្ទឹងព្រែកត្នោត និងផ្នែកខាងក្រោមតាមតំបន់ផ្ទៃរងទឹកភ្លៀងមានស្រុកអង្គស្នួល ស្រុកកណ្តាលស្ទឹង និងក្រុងតាខ្មៅ របស់ខេត្តកណ្តាល មួយចំនួនទៀតផ្ទៃរងទឹកភ្លៀង របស់ខណ្ឌដង្កោ ខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ ក៏ធ្លាក់ចូលអាងស្ទឹងព្រែកត្នោត បន្តធ្លាក់ចូលតាមប្រព័ន្ធព្រែក ប្រឡាយ បឹងបួរ អូរធម្មជាតិ ធ្លាក់ចូលទន្លេបាសាក់។
លោកអភិបាលខេត្ត ក៏បានស្នើដល់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ត្រូវធ្វើការហាមឃាត់ឱ្យបានដាច់ខាតចំពោះការសាងសង់រំលោភលើព្រែក ប្រឡាយ បឹងបួរ និងអូរធម្មជាតិជាដើម ដែលបណ្ដាលឱ្យស្ទះនៅចរន្តក្នុងការបង្ហូរទឹកពិសេសពិបាកក្នុងការស្ដារឡើងវិញផងដែរ។
លោកអភិបាលខេត្តបានអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជារដ្ឋដែលរស់នៅតាមសណ្ដស្ទឹងព្រែកត្នោត សូមមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ចំពោះបញ្ហាទឹកជំនន់នេះ ពិសេសសូមថែរក្សាកូនតូចៗ កុំឱ្យពួកគាត់លេងទឹកជៀសវាងនៅការកើតឡើងជាយថាហេតុផ្សេងៗ៕