រដ្ឋាភិបាលចាប់ផ្តើមបញ្ចូលការប្រើប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលលើវិស័យកសិកម្ម
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមបញ្ចូលការប្រើប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលលើវិស័យកសិកម្ម ដើម្បីឆ្លើយតបទៅតាមការរីកចម្រើនបច្ចេកនវិទ្យារបស់ពិភពលោក។
ការប្រើប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថលលើវិស័យកសិកម្មត្រូវបានយកមកពិភាក្សានៅថ្ងៃទី១០ ខែវិច្ចិកា ឆ្នាំ២០២១ ក្នុងកិច្ចប្រជុំតាមប្រព័ន្ធវីដេអូពីចម្ងាយ ហ្ស៊ូម ដើម្បីពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើការងាររៀបចំសេចក្តីព្រាងក្របខណ្ឌគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ដែលដឹកនាំដោយក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ និងការរៀបចំសេចក្ដីព្រាងគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ២០២១-២០៣៥ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុនិងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការអន្តរក្រសួង ។
យោងតាមរបាយការណ៍ស្តីពីការសិក្សាអំពីស្ថានភាពរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជារបស់លេខាធិការដ្ឋាននៃក្រុមការងារគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលបានឲ្យដឹងថា ក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ត្រូវមានប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថល៣ជាសំខាន់ក្នុងនេះរួមមាន៖
១. ប្រព័ន្ធព័ត៌មានគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស ក្នុងការគ្រប់គ្រងមន្ត្រីរាជការ បច្ចុប្បន្ននេះក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទបាននឹងកំពុងដំណើរការរួចហើយ។
២. កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃសម្រាប់ទីផ្សារកសិកម្មកម្ពុជា សម្រាប់ធ្វើពាណិជ្ជកម្មផលិតផលកសិកម្ម បច្ចុប្បន្នក្រសួងបាននឹងកំពុងដាក់ឲ្យដំណើរការតាមប្រព័ន្ធ App ដែលមានឈ្មោះថាCamAgriMarket និងAngkor Salad ។
៣. ប្រព័ន្ធត្រួតពិនិត្យនិងរក្សាទុកទិន្នន័យកសិកម្មសម្រាប់គ្រប់គ្រងព័ត៌មានផលិតផលកសិកម្ម និងការសម្របសម្រួលតម្លៃ បច្ចុប្បន្នក្រសួងកំពុងធ្វើការកែលម្អ ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ នៅក្នុងសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា២០២០-២០៣៥ដែលបានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមនៅក្នុងសកម្មភាពអាទិភាពជាយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលរដ្ឋាភិបាលនិងសាធារណៈ ក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដែលក្នុងនេះរួមមាន៖
១. រៀបចំថ្នាលទិន្នន័យរូបភាពពីផ្កាយរណប ដូន(Drone) និងឧបករណ៍ផ្សេងៗដើម្បីចែករំលែកទិន្នន័យជូន ក្រសួងស្ថាប័ន សម្រាប់ទាញយកវិភាគនិងធ្វើចំណាត់ថ្នាក់ទិន្នន័យ លើវិស័យកសិកម្ម បរិស្ថាន ការប្រើប្រាស់ដីធ្លីសំដៅបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការរៀបចំគោលនយោបាយ និងអនុវត្តសកម្មភាពការងារ។
២. រៀបចំនិងកែលម្អប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងព័ត៌មានកសិកម្មដូចជាវិធីសាស្ត្រផ្សព្វផ្សាយកសិកម្ម បច្ចេកទេសផលិតកម្ម កសិកម្ម ស្ថានភាពដំណាំអាកាសធាតុ ទីផ្សារ និងព័ត៌មានចាំបាច់ផ្សេងទៀតសំដៅរួមចំណែកជួយបង្កើនទិន្នផល កសិកម្មប្រកបដោយគុណភាពនិងសុវត្ថិភាពក៏ដូចជាជួយសម្រួលដល់ការវិនិយោគ ការស្វែងរកទីផ្សារ និងការនាំចេញផលិតផលកសិកម្ម។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីអ្វីដែលជាសកម្មភាពយុទ្ធសាស្ត្រដូចបានបញ្ជាក់នៅក្នុងសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយខាងលើ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទក៏មានផែនការសកម្មភាពឌីជីថលជាច្រើនទៀតដែលបានកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការអនុវត្តគោលនយោបាយជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងផែនការមេក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្ម ២០២១-២០៣០៕