វ៉ាក់សាំង​អាស្ត្រាហ្សេនីកាជាង៣២ម៉ឺនដូសទៀត ផ្ដល់តាមរយៈយន្ដការកូវ៉ាក់ នឹងមកដល់កម្ពុជានៅរសៀលថ្ងៃនេះ
វ៉ាក់សាំង Astrazeneca ចំនួន៣២៤,០០០ដូសបន្ថែមទៀត ដែលផ្ដល់ជូនតាមរយៈយន្ដការកូវ៉ាក់ នឹងដឹកមកដល់ប្រទេសកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី ១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១នេះ។
នេះជាលើកទី៣ហើយដែលកម្ពុជាទទួលបានវ៉ាក់សាំងតាមរយៈយន្ដការកូវ៉ាក់នេះដែលលើកទី ១ បានមកដល់នៅថ្ងៃទី០២ ខែមីនាឆ្នាំ២០២១ វ៉ាក់សាំង AstraZeneca/SII ដែលទទួលអាជ្ញាបណ្ណផលិតដោយ Serum Institute of India (SII) ចំនួន ៣២៤.000 ដូស។
លើកទី២បានមកដល់នៅថ្ងៃទី២២ខែតុលាឆ្នាំ២០២១វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវ៉ាក់ផលិតនៅប្រទេសចិនចំនួន ១២៤,៨០០ ដូសនិងលើកទី៣នឹងមកដល់នៅរសៀលថ្ងៃនេះវ៉ាក់សាំង Astrazeneca ចំនួន៣២៤,០០០ដូសសរុបទាំងបីលើកចំនួន៧៧២៨០០ដូស។
លោកស្រី យក់ សម្បត្តិ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាលមានប្រសាសន៍ថា វ៉ាក់សាំង Astrazeneca ចំនួន៣២៤,០០០ដូសពី COVAX Facility Round 3 នឹងមកដល់ថ្ងៃទី ១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នៅម៉ោង១៤៖៥៥នាទីរសៀល។
គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១នេះ កម្ពុជាបានទទួលវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ១៩ សរុបប្រមាណ៣០លានដូសហើយ ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងនោះប្រទេសចិន បានផ្គត់ផ្គត់វ៉ាក់សាំង ដល់កម្ពុជាច្រើនជាងគេបង្អស់។ ក្រៅពីនោះ មានអង្គការសុខភាពពិភពលោក តាមរយៈយន្តការកូវ៉ាក់ ប្រទេសជប៉ុន អង់គ្លេស និងសហរដ្ឋអាមេរិក តាមរយៈកូវ៉ាក់ផងដែរ។
កម្ពុជាត្រូវបានចាត់ទុកថា ជាប្រទេសមួយឈានមុនគេក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដែលទទួលជោគជ័យខ្លាំងលើផែនការនៃការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ១៩ ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។
គិតត្រឹមថ្ងៃទី ១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ កំណើនអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ នៅកម្ពុជាលើប្រជាជនអាយុពី ១៨ឆ្នាំឡើង មាន ១០០,៥៧% ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ ១០លាននាក់។លើកុមារ-យុវវ័យអាយុពី ១២ឆ្នាំ ទៅក្រោម ១៨ឆ្នាំ មាន ៩៨,៤៧% ធៀបជាមួយចំនួនប្រជាជនគោលដៅ ១,៨២៧,៣៤៨ នាក់។ លើកុមារអាយុពី ០៦ឆ្នាំ ដល់ក្រោម ១២ឆ្នាំ មាន ១០៣,៧០% ធៀបជាមួយនឹងប្រជាជនគោលដៅ ១,៨៩៧, ៣៨២ នាក់។លើកុមារអាយុ ០៥ឆ្នាំ មាន ៧៦,២៣% ធៀបជាមួយនឹងប្រជាជនគោលដៅ ៣០៤,៣១៧ នាក់។