ភាព​ខុស​គ្នារវាង​ឃ្មុំ​ចិញ្ចឹម​និង​ឃ្មុំ​ធម្មជាតិ​ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ប៉ៃលិន​
ការ​ចុះ​យក​ឃ្មុំ​និង​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​ ជា​មុខរបរ​មួយ​ដែល​ពេញ​និយម​របស់​ប្រជាជន​ នៅ​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ ហើយក៏​បាន​ជួយ​ដល់​ជីវភាព​របស់​ពួកគាត់​ឲ្យ​ប្រែប្រួល​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​។​
លោក យ៉ុង យុ​ទ្ធី ​អាយុ​៤១​ឆ្មាំ រស់នៅ​សង្កាត់​ប៉ៃលិន ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ បាន​រៀប​រាប់​ថា ​ខ្ញុំ​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ ​គឺ​បាន​ទៅ​រៀន​ពី​អង្គការ ប្រសិន​បើ​មិនបាន​រៀន​ពី​វិធី​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​ទេ​នោះ​ យើង​ក៏​ពុំ​អាច​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​បាន​ដែរ​។ ខ្ញុំ​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​នៅ​ទីនេះ ​បើ​និយាយ​ពី​ទិដ្ឋភាព​វិញ​ គឺ​ល្អ​ណាស់​នៅ​តំបន់​នេះ​វា​មាន​ប្រយោជន៍​បាន​នាំ​លំអង​ពី​រុក្ខជាតិ​មួយ​ទៅ​រុក្ខជាតិ​មួយ ខ្ញុំ​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​ចល័ត មិន​កំណត់ ភូមិ ឃុំ ទេ​យើង​ដាក់​ឃ្មុំ ចល័ត​មាននៅ​តំបន់​ប៉ៃលិន​ជាប់​ព្រំប្រទល់​ថៃ ខាង​ម្តុំ ភូមិ​ក្រចាប់ និង​ភូមិ​កំរៀង​ជាដើម​។​
លោក​បញ្ជាក់​ថា​ ខ្ញុំ​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​ច្រើន​យក​ទឹក​ពី​ផ្កា​តា​ង៉ែ​ន​ និ​ង​តំបន់​មាន​ផ្កា​ច្រើន​លាយឡំ​គ្នា​ទើប​សំបូរ​ទឹក បើ​និយាយ​រួម​ទៅ​ការ​យក​ទឹកឃ្មុំ​វិញ ​អាច​យក​ទឹកបាន​ គឺ​ពី​ខែ​៦ ទៅដល់​ខែ១០។ យើង​អាច​យក​ទឹកឃ្មុំ​ម្ដងៗ បាន​ប្រហែល ៤ (​កាន​)​ដែរ ដោយ​ប្រមូល​ពី​កេះ​ខ្លះ​បាន​ចំនួន ២០ លីត្រ បើ​គិត​តម្លៃ​វិញ ​គឺ​មួយ​លីត្រ​( ៨ ម៉ឺន​រៀល​)​បើ​យក​ដុំ​គិត​តម្លៃ​ផ្សេង​ហើយ​យើង​បោះ​លក់​ទៅ​ទីផ្សារ​មាន​លក់ដុំ​មាន​ចំនួន ១០ លីត្រ ឬ​២០ លីត្រ ៣០លីត្រ​ទៅ ៥០លីត្រ ឬក៏​( ២៣ កាន​) យើង​លក់​ក្នុង​តម្លៃ​ផ្សេង​ដែរ​។​
អ្នកស្រី​គ​ន្ធី​ ​អាយុ​៣៤​ឆ្នាំ ​ជា​ដៃគូ​រក​ឃ្មុំ​ជាមួយ​លោក យ៉ុង យុ​ទ្ធី​ បាន​និយាយ​ថា ​ឃ្មុំ​មាន​លក្ខណៈ​ខុសគ្នា​ តាម​ឃ្មុំ​ដែល​គេ​ចិញ្ចឹម​ គឺ​ចិញ្ចឹម​មាន​កន្លែង​រស់នៅ​ ហើយ​គេ​ឲ្យ​ចំណីអាហារ​ គឺ​សណ្ដែកសៀង ​ពេលខ្លះ​វា​ក៏​ទៅ​ក្រេប​លម្អងផ្កា​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ ដោយ​មិន​ទៅ​ណា​ឆ្ងាយៗ​ទេ ហើ​យ វា​ហើរ​ចូល​សំបុក​វិញ​ជាមិនខាន​។​ អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ថា​ ក្រៅពី​របរ​ចិញ្ចឹម​ឃ្មុំ​ ខ្ញុំ​បាន​ទៅ​រក​ឃ្មុំ​បន្ថែម​នៅ​ទី​ព្រៃ​ផ្សេងៗ​ទៀត ​ដូច​លោក​ យ៉ុង ​យុ​ទ្ធី​ បាន​និយាយ​មក​ហើយ គឺ​នៅ​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​មួយ​ចំនួន​ដោយ​ចល័ត​ទីតាំង​ ដែល​សម្បូរ​លំអងផ្កា​ឲ្យ​ឃ្មុំ​បឺត​។
ដូច្នេះ​ការ​យក​ឃ្មុំ​ព្រៃ​ពេល​យក​បាន​ទឹក​វា​ហើយ គេ​បាន​យក​មក​ច្របាច់​ចម្រោះ​យក​ទឹក​ត្រឹមត្រូវ មិន​ខុស​ពី​ឃ្មុំ​ចិញ្ចឹម​ទេ គឺ​មាន​អនាម័យ​ដូចគ្នា​។​ នេះ​ជា​ការ​បញ្ជាក់​ចុងក្រោយ​របស់​អ្នកស្រី​គ​ន្ធី​ផង​ដែរ​៕