អាកាសចរ​ស៊ីវិល​កម្ពុជា សម្រេច​ហាមឃាត់​អ្នកដំណើរ​មកពី​ប្រទេស​ចំនួន​១០ តាម​កំណត់​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល
​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរ​ស៊ីវិល (SSCA) នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានចេញ​សេចក្តីជូនដំណឹង​មួយ ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍ ក៏ដូចជា​ប្រតិបត្តិ​ករ​អាកាសចរណ៍​ទាំងអស់ ដែល​ប្រតិបត្តិ​ការចេញ​-​ចូល​ប្រទេស​កម្ពុជា ស្តីពី​ការ​ហាមឃាត់​អ្នកដំណើរ ឬ​អ្នក​ដែល​បាន​ឆ្លងកាត់​ប្រទេស​ចំនួន​១០ នៅ​ទ្វីបអាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង តាម​កំណត់​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល នេះ​បើ​យោងតាម​សេចក្តីជូនដំណឹង​នៅ​ថ្ងៃទី​៣០ ខែវិច្ឆិកា នេះ​។
ការសម្រេច​របស់​រដ្ឋ​លេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរ​ស៊ីវិល បាន​ធ្វើឡើង​ដោយ​យោង​ទៅលើ​សេចក្តី​ប្រកាស​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១​។
រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរ​ស៊ីវិល​បាន​បញ្ជាក់​ថា ដោយ​យោង​ទៅលើ​វ៉ា​រ្យ៉​ង់ នៃ​មេរោគ COVID-19 ប​ម្លែ​ង​ថ្មី ដែល​មាន​ឈ្មោះថា Omicron ក្រសួងសុខាភិបាល​បានសម្រេច​ហាមប្រាម​ចូល​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ជា​បណ្តោះអាសន្ន រហូតដល់​មានការ​ជូនដំណឹង​ជាថ្មី​សម្រាប់​អ្នកដំណើរ​មកពី​ប្រទេស​អាហ្វ្រិក​ចំនួន​ដប់ ឬ​អ្នក​ដែល​ធ្វើដំណើរ​ឆ្លងកាត់​ប្រទេស​ទាំងនេះ ក្នុង​រយៈពេល​៣​សប្តាហ៍​ចុងក្រោយ មុន​ពេល​ចូល​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
ប្រទេស​អាហ្វ្រិក​ទាំង​ដប់​នេះ​រួមមាន​៖ ទី​១, បូត​ស្វា​ណា (Botswana) ទី​២, អេស​វ៉ា​ទី​នី (Eswatini) ទី​៣, ឡេ​សូ​តូ (Lesotho) ទី​៤, ម៉ូ​សំ​ប៊ិក (Mozambique) ទី​៥, ណា​មី​ប៊ី (Namibia) ទី​៦, អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង (South Africa) ទី​៧, ហ្ស៊ី​ម​បា​វ៉េ (Zimbabwe) ទី​៨, ម៉ាឡាវី (Malawi) ទី​៩, អង់​ហ្គោ​ឡា (Angola) និង​ទី​១០, សំ​ប៊ី (Zambia)​។​
ដោយ​បាន​ទទួល​ការឯកភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពីស​ម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្រសួងសុខាភិបាល​បានសម្រេច​ហាមឃាត់ អ្នកដំណើរ ឬ​អ្នក​ដែល​បាន​ឆ្លងកាត់​ប្រទេស​ចំនួន​១០ នៅ​ទ្វីប​អាហ្វ្រិក ឬ​មាន​ប្រវត្តិ​ធ្វើដំណើរ​ទៅ​ប្រទេស​ទាំង​១០ ក្នុងអំឡុងពេល​៣ សប្ដាហ៍​មុន​ចូល​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា ធ្វើដំណើរ​ចូល​ប្រទេស​កម្ពុជា ទាំង​តាមផ្លូវ អាកាស ទាំង​តាម​ផ្លូវគោក មួយរយៈ​សិន រហូតដល់​មានការ​ជូនដំណឹង​ជាថ្មី ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​ចូល​កម្ពុជា នូវ​មេរោគ​កូ​វីដ​-១៩ ប្រភេទ​អូ​មី​ក្រុង (Omicron) ហើយ​ត្រូវ​ចាប់​អនុវត្ត​ក្រោយ​៤៨​ម៉ោង បន្ទាប់ពី​ចេញ​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន​។
​គួរ​រំលឹក​ថា ក្នុង​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ មានការ​លេចចេញ​នូវ​វីរុស​កូ​វីដ​-១៩​បំប្លែង​ថ្មី B.1.1.529 ដែល​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​រាយការណ៍​ថា បាន​រក​ឃើញ​នៅ​តាម​បណ្តា​ប្រទេស​មួយចំនួន​លើ​សកលលោក ហើយ​អ្នកបច្ចេកទេស​របស់​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​សំដែង​ការព្រួយបារម្ភ​ពី​លទ្ធភាព​នៃ​ការចម្លង​រហ័ស​របស់​វ៉ា​រ្យ៉​ង់ B.1.1.529 នេះ និង​បានកំណត់​ឈ្មោះ​ថ្មី​នៃ​វីរុស​នេះ​ថា “​អូ​មី​ក្រុង (Omicron)”​។
វីរុស​កូ​វីដ​-១៩​បំប្លែង​ខ្លួន​ថ្មី អូ​មី​ក្រង់ (Omicron) ដែលមាន​សមត្ថភាព​ចម្លង​ខ្លាំង​ជាង​វីរុស​កូ​វីដ​-១៩​ប្រភេទ Delta ត្រូវបាន​រក​ឃើញ​ដំបូង​គេ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង កាលពី​ថ្ងៃទី​២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ ហើយ​បើ​តាម​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល ពេលនេះ​កម្ពុជា​នៅ​មិនទាន់​រកឃើញ​មាន​ជំងឺ​នេះ​ឆ្លង​មក​កម្ពុជា​នៅឡើយ​ទេ​។ ទោះជា​យ៉ាងណា លោក ម៉ម ប៊ុនហេង បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បន្ត​អនុវត្ត​វិធានការ​ការពារ​ខ្លួន “៣​ការពារ ៣​កុំ​” ឱ្យបាន​ហ្មត់ចត់ ហើយ​រាយការណ៍​ជូន​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ឬ​គ្រូពេទ្យ​ដែល​នៅក្បែរ​អំពី​ករណី​សង្ស័យ​ណាមួយ និង​ជំរុញ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យទៅ​ទទួល​ការចាក់​វ៉ាក់សាំង​កូ​វីដ​-១៩​ឱ្យបាន​គ្រប់ៗ​គ្នា​៕