ពលរដ្ឋជាង១៥០គ្រួសារ ប្តឹងក្រុមហ៊ុនមួយ ពាក់ព័ន្ធរឿងសាងសង់ផ្ទះមិនរួចរាល់ និងមិនព្រមប្រគល់ប្លង់កម្មសិទ្ធិ
ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណជាង១៥០គ្រួសារ បានសម្រេចចិត្តប្តឹងអគ្គនា យកក្រុមហ៊ុន អ.អិន វីអាយភី រៀល អ៊ីស្តេត ឯ.ក និងបុរីវីអាយភី (VIP) ទៅសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ឲ្យជួយអន្តរាគមន៍ និងជួយរកយុត្តិធម៌ជូនពួកគាត់ ពាក់ព័ន្ធរឿងសាងសង់ផ្ទះមិនរួចរាល់ និងមិនព្រមប្រគល់ប្លង់កម្មសិទ្ធិ។
នៅក្នុងពាក្យបណ្តឹង ប្រជាពលរដ្ឋបានជម្រាបជូនសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែននាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណា ចក្រកម្ពុជាថា “យើងខ្ញុំបានទិញផ្ទះពីបុរី VIP តាំងពីឆ្នាំ២០១៨ រហូតដល់បច្ចុប្បន្នខាងបុរីធ្វើផ្ទះមិនទាន់ហើយតាមការកំណត់ និងខ្លះហើយ តែមិនទាន់បានប្លង់កម្មសិទ្ធិ។ ពេលយើងខ្ញុំសុំជួបដើម្បីចរចាដោះស្រាយតែខាងបុរីមិនព្រមជួប និងចេះតែគេចវេសមិនព្រមចូលខ្លួនដោះស្រយជាមួយពួកយើងខ្ញុំ”។
ជាមួយគ្នានេះ ប្រជាពលរដ្ឋបានសូមសម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ជួយអន្តរាគមន៍ទៅលោកប្តឹងលោក ហម រ៉ន និង លោក វន វណ្ណៈ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អ.អិន វីអាយភី រៀល អ៊ីស្តេត ឯ.កនិងបុរីវីអាយភីសាងសង់ផ្ទះឲ្យប្រជាពលរដ្ឋឲ្យ បានរួចរាល់ និងប្រគល់ប្លង់កម្មសិទ្ធិមកឲ្យពួកគាត់។
អ្នកស្រី សេក ចាន់រ៉ា តំណាងប្រជាពលរដ្ឋបានថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា ពួកគាត់ធ្លាប់បានដាក់ពាក្យបណ្តឹងប្តឹងទៅសង្កាត់ ខណ្ឌ និងសាលារាជធានីភ្នំពេញឲ្យជួយរកដំណោះស្រាយតែទទួលបានដំណោះស្រាយនោះទេ ទើបបានជាពួកគាត់ដាក់ពាក្យប្តឹង ទៅសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ឲ្យជួយអន្តរាគមន៍។ អ្នកស្រីបញ្ជាក់ថា អ្នកខ្លះបង់លុយផ្តាច់ ហើយអត់បបានទាំងប្លង់ អត់បានទាំងផ្ទះនៅ អ្នកខ្លះបង់រំលស់ ខាងក្រុមហ៊ុនអត់ដាក់ជាងសាងសង់ ហើយក្រុមហ៊ុនកុងត្រាជាមួយអតិថិជនរយៈពេល១២ខែធ្វើផ្ទះហើយ ដល់ពេល១២ខែ អត់ទាន់ហើយ ក្រុមហ៊ុនធ្វើកុងត្រាសាថ្មីទៀត បន្តតាំងពី១២ខែរហូតដល់បី ទៅបួនឆ្នាំដោយអត់ព្រមដាក់ជាងសាងសង់ ទេ។ខាងថៅកែបុរីគេចវេះមិនព្រមដោះស្រាយជាមួយអតិថិជនទេ។
អ្នកស្រី សេក ចាន់រ៉ា បញ្ជាក់ទៀតថា “គាត់ដាក់ពាក្យប្តឹងទៅខណ្ឌឲ្យជួយអន្តរាគមន៍ គឺគេមិនមានដំណោះស្រាយឲ្យទេ បែរជាហៅប្រជាពលរដ្ឋទៅសម្រួល ។ ទៅសម្រួលយ៉ាងម៉េច ប្រជាពលរដ្ឋចង់ឲ្យខាងខណ្ឌហៅ ភាគីទាំងសងខាងមកតទល់គ្នាដោះស្រាយ តែខាងខណ្ឌកាន់ជើងខាងបុរី គេអត់មានដំណោះស្រាយឲ្យពួកប្រជាពលរដ្ឋបែរជាឲ្យប្រជាពលរដ្ឋសម្រួលទៅវិញ”។ អ្នកស្រីថា ខាងក្រុមហ៊ុនមិនមានដំណោះស្រាយឲ្យប្រជាពលរដ្ឋបែរជានិយាយឲ្យប្រជាពលរដ្ឋចង់ប្តឹងទៅដល់ណាប្តឹងទៅ។
រហូតមកដល់រសៀលថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ នេះ កម្ពុជាថ្មីមិនអាចស្វែងរកការអត្ថាធិប្បាយពីលោកហម រ៉ន និងលោក វន វណ្ណៈ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អ.អិន វីអាយភី រៀល អ៊ីស្តេត ឯ.ក និងបុរីវីអាយភី បានទេ៕