កម្ពុជា នឹងប្រារព្ធបុណ្យរំឭកគុណអង្គរ រយៈពេល ៣ ថ្ងៃ នៅពាក់កណ្ដាលខែធ្នូនេះ
អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា នឹងប្រារព្ធបុណ្យរំឭកគុណអង្គររយៈពេល៣ថ្ងៃ គឺនៅថ្ងៃទី ១៤ ដល់ ថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ នៅរមណីយដ្ឋានអង្គរ ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរខួប២៩ឆ្នាំនៃការចុះរមណីយដ្ឋានអង្គរ ទៅក្នុងបញ្ជីនៃសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក នាថ្ងៃទី១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៩២ ។
សេចក្តីជូនដំណឹងរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរានៅថ្ងៃទី០៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះ បានឱ្យដឹងថា ការប្រារព្ធបុណ្យរំឭកគុណអង្គរនេះដោយសារអង្គរជានិមិត្តរូបជាតិ ជាតំណាងឱ្យអត្តសញ្ញាណ និងជាដួងព្រលឹង របស់ជាតិ  វឌ្ឍនភាពជាតិ សាមគ្គីភាព និងសុខសន្តិភាព ក៏ដូចជា រំឭកគុណដល់បុព្វបុរស និងបុព្វការីជនខ្មែរគ្រប់ជំនាន់។
បើតាមអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ព្រឹត្តការណ៍បុណ្យរំឮកគុណអង្គរដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ នឹងមានប្រារព្ធពិធីបួងសួងសុំសេចក្តីសុខ និងការដាក់បាតព្រះសង្ឃនៅពេលព្រឹកនៃថ្ងៃចាប់ផ្តើម ការសម្ដែងល្ខោន ស្បែកធំ នាពេលរាត្រី និង ការរៀបចំស្តង់ពិព័រណ៍សមិទ្ធផល និងសកម្មភាពការងាររបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ក៏ដូចជា ការបើកការទស្សនាការដ្ឋាន ជួសជុលនានាក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរជូនភ្ញៀវជាតិ-អន្តរជាតិ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានបន្តថា នៅមុនថ្ងៃប្រារព្វព្រឹត្តិការវប្បធម៌ដ៏សំខាន់មួយនេះ ពោល គឺនៅថ្ងៃទី១២ និងថ្ងៃទី ១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក៏នឹងមានការប្រារព្ធពិធីសាសនា និងការសម្តែងសិល្បៈ ជាពិសេស ការសម្តែងល្ខោនបាសាក់ នៅបរិវេណប្រាសាទភ្នំ បាខែង និងទីលានជល់ដំរី ក្រុងអង្គរធំផងដែរ។
សូមជម្រាបជូនថា ប្រាសាទអង្គរ ត្រូវបានអង្គការយូណេស្កូចុះក្នុងសម្បត្តិវប្បធម៌បេតិកភណ្ឌពិភពលោក កាលពី២៩ឆ្នាំមុន ដោយចាត់ទុកជា សម្បត្តិវប្បធម៌មួយដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ និងមានតម្លៃបំផុតមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន  ពីព្រោះបេតិកភណ្ឌនេះ គឺជាកេរ្តិ៍មរតករបស់មនុស្សជាតិជំនាន់មុនៗ ដែលបានកសាងទុកមកជាយូរ អង្វែងសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ៕