កិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំលើកទី ២៩ នៃវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក APPF29 នឹងបើកជាផ្លូវការនៅព្រឹកស្អែក
កិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំលើកទី ២៩ នៃវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក APPF29 ដែលសភានៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ មានរយៈពេល ៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៣ ដល់ថ្ងៃទី ១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមមូលបទ “តួនាទីសភាក្នុងការពង្រឹងភាពធន់ ក្រោយសម័យកូវីដ-១៩” ហើយពិធីបើកកិច្ចប្រជុំនេះជាផ្លូវការ នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅព្រឹកថ្ងៃទី ១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ស្អែកនេះ។
ចំណែកនៅរសៀលថ្ងៃទី ១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១នេះ គឺជាការកិច្ចប្រជុំសមាជិកសភាជាស្ត្រី នៃកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំនៃវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី ២៩ ក្រោមប្រធានបទ “ការធ្វើឱ្យបានសម្រេចសមភាពយេនឌ័រ តាមរយៈការបង្កើនការចូលរួម និងភាពជាតំណាងរបស់ស្ត្រី” ហើយកិច្ចប្រជុំបានចាប់ផ្តើមក្រោមការដឹកនាំកិច្ចប្រជុំដោយលោកស្រី ណាំ អ៊ីន ស៊ុន (Hon. Nam In-soon) សមាជិការដ្ឋសភានៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
លោកស្រី ឡោក ខេង ប្រធានគណៈកម្មការសុខាភិបាល សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន យុវនីតិសម្បទា ការងារ បណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ និងកិច្ចការនារីនៃរដ្ឋសភា បានដឹកនាំសហការីចូលរួមកិច្ចប្រជុំនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធវីដេអូ ដែលភ្ជាប់ពីវិមានរដ្ឋសភាទៅកាន់រដ្ឋធានីសេអ៊ូល នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
តាមព័ត៌មានពីរដ្ឋសភា បានឲ្យដឹងថា ប្រតិភូដែលបានចូលរួមផ្ដល់បទអន្តរាគមន៍ ក្នុងកិច្ចប្រជុំសមាជិកសភាជាស្ត្រី បានធ្វើការកត់សម្គាល់ថា វិបត្តិកូវីដ-១៩ បានធ្វើឲ្យមានភាពប្រឈមកាន់តែខ្លាំងឡើងទៅនឹងការរើសអើង និងការព្រងើយកន្តើយចំពោះស្ត្រី ហើយកិច្ចប្រជុំបានជំរុញឲ្យសមាជិកសភា ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងអន្តរសភា ដើម្បីកសាងសង្គម ដែលកាន់តែមានភាពស៊ាំ និងធន់ជាងមុន ក្នុងរយៈពេលវែង និងរួមគ្នាប្រើវិធីសាស្ត្រដែលឆ្លើយតបទៅនឹងយេនឌ័រ សម្រាប់ដោះស្រាយវិបត្តិនានានៅពេលអនាគត។
កិច្ចប្រជុំក៏បានអះអាងឡើងវិញ នូវអនុសញ្ញាអង្គការសហប្រជាជាតិឆ្នាំ១៩៧៩ ស្តីពីការលុបបំបាត់រាល់ទម្រង់នៃការរើសអើងប្រឆាំងនឹងស្ត្រី (CEDAW) 1995 សេចក្តីប្រកាសប៉េកាំង និងវេទិកាសម្រាប់សកម្មភាព និងដំណោះស្រាយនៃកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ APPF លើកទី២៧ និង២៨ ស្តីពីការសម្រេចបានសមភាពយេនឌ័រ និងការពង្រឹងភាពអង់អាចរបស់ស្ត្រីនៅគ្រប់កម្រិតនៃការសម្រេចចិត្ត និងបានជំរុញឲ្យប្រទេសជាសមាជិកធានា ឲ្យមានការចូលរួមពីតំណាងរបស់ស្ត្រី ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពទី៥ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីសមភាពយេនឌ័រ។
តាងនាមគណៈប្រតិភូសភាកម្ពុជា លោកស្រី ឡោក ខេង បានធ្វើការចែករំលែកបទពិសោធន៍ពីវឌ្ឍនភាព បញ្ហាប្រឈម និងទិសដៅទៅមុខ ដើម្បីសម្រេចបាននូវសមភាពយេនឌ័រ តាមរយៈការបង្កើនការចូលរួម និងភាពជាតំណាងរបស់ស្ត្រី ដោយសារតែកម្ពុជាបានដាក់សមភាពយេនឌ័រជាចំណុចអាទិភាពមួយ ក្នុងចំណោមចំណុចអាទិភាពជាច្រើន ពិសេសរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្តេជ្ញាជួយជំរុញស្រ្តីចូលរួមទាំងក្នុងថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ។
លោកស្រី ឡោក ខេង បានលើកឡើងទៀតថា សភា និងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានក្រសួងកិច្ចការនារីបានរួមគ្នាដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ សហការគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ គ្រប់ស្ថាប័ន គណបក្សនយោបាយ សង្គមស៊ីវិល វិស័យឯកជន ក្រុមគ្រួសារ ជាពិសេសបុរសៗ គឺជាអ្នករួមចំណែកសំខាន់ក្នុងការចូលរួមបញ្ជ្រាបយេនឌ័រលើគ្រប់វិស័យ និងគ្រប់ទីកន្លែង ដោយប្រកាន់ខ្ជាប់ថា “ជួយស្ត្រី គឺជួយខ្លួនយើង” ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជាសម្រេចបាននូវវឌ្ឍនភាពសំខាន់ៗ ក្នុងការផ្តល់ភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី ក្នុងវិស័យអប់រំ សុខាភិបាល និងធុរកិច្ច៕