អង្គការ AmCham ជំរុញការអភិវឌ្ឍពាណិជ្ជកម្ម​រវាងធុរកិច្ចអាមេរិក-កម្ពុជា​នៅថ្ងៃខួបលើកទី​២៥ឆ្នាំ
សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា (AmCham Cambodia)  បានប្រារព្ធពិធីខួបលើកទី ២៥ឆ្នាំ របស់ខ្លួន ដោយមានការចូលរួមពីបណ្តាអ្នកធុរកិច្ចជាតិ និងអន្តរជាតិប្រមាណ ១៥០នាក់ រួមមានទេសរដ្ឋមន្ដ្រី លី ធុជ អនុប្រធានទី១ អាជ្ញាធរមីន លោក ហ៊ុន ម៉ានី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល លោកស្រី ឱ វណ្ណឌីន និងថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ កម្ពុជា-អាមេរិក ជាច្រើនរូបទៀត នៅល្ងាចថ្ងៃទី ១៤ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ នៅកណ្តាលទីក្រុងភ្នំពេញ។
លោក Anthony Galliano ប្រធានអង្គការ AmCham បានស្វាគមន៍ទៅកាន់អ្នកចូលរួមចំនួន ១៥០ នាក់ និងបាននិយាយថា AmCham ប្រារព្ធខួបលើកទី ២៥ របស់ខ្លួននៅឆ្នាំ ២០២១ គឺជាឆ្នាំដ៏រឹងមាំបំផុតមួយនៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ខ្លួន។
ជាមួយគ្នានេះ លោក Travis Mitchell នាយកប្រតិបត្តិ AmCham ក៏បានលើកឡើងពីសមិទ្ធផលសំខាន់ៗរបស់ AmCham ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ រួមទាំងការបង្កើនសមាជិកភាព ៤៥% និងការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះជាង ៥០ ព្រឹត្តិការណ៍ពេញមួយឆ្នាំ ទោះបីជាមានបញ្ហាប្រឈមនៃកូវីដ-១៩ ក៏ដោយ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក Devin Barta សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីរបៀបដែលសភាកំពុងចូលរួមជាមួយសមាជិករបស់ខ្លួន និងផ្តល់តម្លៃបន្ថែមទៀតដល់ពួកគេ។  AmCham រៀបចំគណៈកម្មាធិការតស៊ូមតិចំនួនប្រាំ ហើយប្រធានបានកត់សម្គាល់សមិទ្ធផលជាច្រើនរបស់ពួកគេនៅក្នុងវីដេអូមួយទៅកាន់សមាជិក។
លោក ហ៊ុន ម៉ានី ថ្លែងសុន្ទរកថាពិសេស ហើយក្រុមប្រឹក្សាភិបាល AmCham បានធ្វើបទបង្ហាញអំពីការគោរពចំពោះ លោក ហ៊ុន ម៉ានី ក្នុងការទទួលស្គាល់ការប្តេជ្ញាចិត្ត និងការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះយុវជនកម្ពុជា និងការខិតខំប្រឹងប្រែង ដ៏អស្ចារ្យរបស់លោក ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
ចំណែកទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានលើកឡើងអំពីធុរកិច្ចអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដែលលោកបានលើកទឹកចិត្ត ឲ្យក្រុមហ៊ុនអាមេរិកវិនិយោគកាន់តែច្រើន និងផ្តល់មតិកែលម្អ និងអនុសាសន៍បន្ថែមទៀត ដោយសារក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះសំឡេងពួកគេ ក្នុងការបង្កើតគោលនយោបាយរបស់ពួកគេ។
សូមបញ្ជាក់ថា AmCham Cambodia (សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា) បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៦ ជាអង្គការសមាជិកភាពឯករាជ្យ​មិនរកប្រាក់ចំណេញដែលមាន ទាំងក្រុមហ៊ុនអាមេរិក និងកម្ពុជា ដែលចែករំលែកការតភ្ជាប់ទៅនឹងពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក។
អង្គការ AmCham ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងដំណើររឿង នៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា និងជាសំឡេងឈានមុខគេ ក្នុងសហគមន៍ធុរកិច្ចអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា៕ ទួន សុផល