អគារ​ព្យាបាល​អ្នកជំងឺ​បែប​ទំនើប​មួយ​តម្លៃ​ជិត ២០ លាន​ដុល្លារ​ត្រូវបាន​សាងសង់​នៅក្នុង​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តសៀមរាប
អគារ​ព្យាបាល​អ្នកជំងឺ​បែប​ទំនើប​នៅ​មន្ទីរពេទ្យបង្អែក​ខេត្ដ​សៀមរាប​ចំនួន ១ ខ្នង​មាន​កម្ពស់​៤​ជាន់ ដែល​អាចដាក់​គ្រែ​អ្នកជំងឺ​បាន ២២០ គ្រែ​មានតម្លៃ​ជិត​២០​លាន​ដុល្លារ ដែលជា​ជំនួយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ត្រូវបានធ្វើ​ពិធី​បញ្ចុះបឋមសិលា​សាង​សង់​ជា​ផ្លូវការ​កាលពី​ថ្ងៃទី​២៣​ខែធ្នូ​ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​។
អគារ​មួយ​ខ្នង​នេះ​មាន​ផ្ទៃក្រឡា​សំណង់​ទំហំ ៧.២៦០ ម៉ែត្រការ៉េ​,​កម្ពស់​៤​ជាន់ ប្រវែង​២៥ ម៉ែត្រ​គុណ​នឹង ៦៩ ម៉ែត្រ​ដែល​នឹងត្រូវ​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​សេវា​ឯកទេស​វះកាត់ សេវា​សង្គ្រោះបន្ទាន់​និង​សេវា​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​ទៀត។ អគារ​មន្ទីរពេទ្យ​ថ្មី​នេះ​មាន​លក្ខណៈ​ជា​ស្តង់ដារ​ជា​មន្ទីរពេទ្យ​ដែលមាន​ផាសុកភាព មាន​កម្រិត​បង្ក​ការ​ចម្លងរោគ​កម្រិត ទាប មាន​បំពាក់​ជណ្តើរយោង​និង​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ដែលមាន​ចំនួន​គ្រែ​សរុប​ចំនួន ២២០ គ្រែ​ដែល​ទទួល​អ្នកជំងឺ​ទៅតាម​ជាន់​នីមួយៗ​។
លោក ថា​ដា​សិ អូ​ហ្គា​សាវ៉ា​រ៉ា ទីប្រឹក្សា​គម្រោង (Project Formulation Advisor) មានប្រសាសន៍ថា​ការផ្ដល់​អគារ​នៃ​មន្ទីរពេទ្យបង្អែក​នេះ​មានតម្លៃ​ជិត ២០ លាន​ដុល្លារ អាមេរិក​ដែលជា​គម្រោង​ជំនួយឥតសំណង​របស់​អង្គការ JICA។ ការ​ផ្ដល់​គម្រោង​ដោយមាន​គោលបំណង​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​គុណភាព​នៃ​សេវា​សុខភាព​និង​ការពង្រីក ការ​គ្របដណ្តប់​សេវា​សុខភាព​នៅក្នុង​តំបន់​នេះ​តាមរយៈ​ការសាងសង់​អគារ​បំពាក់​សម្ភារ​បរិក្ខារ​ទំនើបៗ ក៏ដូចជា​ការផ្តល់​ឧបករណ៍​វេជ្ជសាស្ត្រ​ផងដែរ ។ លោក​សង្ឃឹមថា គម្រោង​នេះ​និង​ក្លាយជា​ផ្នែក​មួយ​ក្នុងការ​បំពេញតម្រូវកា​រ​របស់​មន្ទីរពេទ្យ​នេះ ។
មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តសៀមរាប​ជា​មន្ទីរពេទ្យ​សាធារណៈ​ដែល​ផ្តល់​សេវា​សំណុំ​សកម្មភាព​បង្គ្រប់​កម្រិត ៣ ដែល​មាន​គ្រែ​អ្នកជំងឺ​សម្រាក​ព្យាបាល​ចំនួន ៣៧០ គ្រែ​។ មន្ទីរពេទ្យ​បាន​ផ្តល់​សេវា​ប្រកបដោយ​គុណភាព ប្រសិទ្ធភាព​ជូន​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់ទិសទី​ដោយ​មិន​ប្រកាន់ពូជសាសន៍​និន្នាការ​នយោបាយ​ពិសេស​បាន​ពង្រីក​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​និង​សេវា​បន្ថែម​ទៀត​ជាច្រើន​ដែល​សេវា​ទាំងនោះ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្ត​ដទៃទៀត​មិនអាច​ធ្វើបាន​។ មន្ទីរពេទ្យ​នេះ​ក៏​នៅមាន​ចំណុច​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន​ទៀត​ដែល​ត្រូវធ្វើ​ការ​ពង្រឹង​និង​ពង្រីក​សេវា​បន្ត​ព្រមទាំង​តម្រូវការ​គាំទ្រ​ដើម្បី​ដំណើរការ​នៃ​ការអភិវឌ្ឍ​មន្ទីរពេទ្យ​នេះ​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង​ពិសេស​តម្រូវ​ការចាំបាច់​បំពាក់​នូវ​ឧបករណ៍​សម្ភារ វេជ្ជសាស្ត្រ​ទំនើប​បន្ថែម​នៅតាម​ផ្នែក​នីមួយៗ​និង​ការពង្រីក​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អគារ​ថ្មី​បន្ថែម​ជាដើម​។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ក្រុស សារ៉ាត់ ប្រធាន​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្ដ​សៀមរាប​មានប្រសាសន៍ថា បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​បំផុត​ចំពោះ​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ដែ​ល​បាន ផ្តល់ជំនួយ​តាមរយៈ​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជប៉ុន​(JICA) សម្រាប់​ការសាងសង់​អគារ​មន្ទីរពេទ្យបង្អែក​ថ្មី​ខេត្តសៀមរាប​នាពេល​នេះហើយ​នេះ​គឺជា​ការចូលរួមចំណែក យ៉ាង​ធំធេង​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ពិសេស​ជាមួយ​ខេត្ត​ក្នុងការ​លើកកម្ពស់​វិស័យ​សុខាភិបាល​ខេត្ត​មួយ​នេះ​ឱ្យ​កាន់​មាន​ភាពទំនើប​ស៊ីវីល័យ​៕