ខេត្តស្វាយរៀង មានអ្នកជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងព្រឹត្តិការណ៍ «សហគមន៍២៨វិច្ឆិកា» ៧៥នាក់
ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តស្វាយរៀង បានមានប្រសាសន៍ថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូនេះ ខេត្តស្វាយរៀងមានអ្នកជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងព្រឹត្តិការណ៍ «សហគមន៍២៨វិច្ឆិកា» ចំនួន ៧៥នាក់ ក្នុងនោះបានយកវត្ថុសំណាកចំនួន៦នាក់ ទៅធ្វើតេស្ត​រកកូវីដ-១៩ ហើយលទ្ធផលវអវិជ្ជមានទាំងអស់។
លោក កែ រដ្ឋា ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តស្វាយរៀង បានមានប្រសាសន៍នៅថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូនេះថាខេត្តស្វាយរៀង មានអ្នកជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងព្រឹត្តិការណ៍ «សហគមន៍២៨វិច្ឆិកា»ប្រយោលៗទេ ហើយពួកគេត្រូវបានឲ្យធ្វើចត្តាឡីស័ក នៅតាមផ្ទះរៀងៗខ្លួន ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ និងតាមដានផ្ទាល់ពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីឲ្យប្រាកដប្រជាថា ពួកគេបានធ្វើចត្តាឡីស័ក​ត្រឹមត្រូវតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល។
​លោកបានបន្តថា ក្នុងចំណោមអ្នកពាក់ព័ន្ធ ចំនួន៧៥នាក់ ​មានតែ៦នាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលមន្ត្រីបានយកវត្ថុសំណាកទៅធ្វើតេស្តរកកូវីដ-១៩ នៅវិទ្យាស្ថានប៉ាស្ទ័រកម្ពុជា ដោយលទ្ធផលអវិជ្ជមានវីរុសកូវីដ-១៩ទាំងអស់។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកបានណែនាំដល់អ្នកដែលកំពុងធ្វើចត្តាឡីស័កទាំងអស់ត្រូវអនុវត្តឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនតាមការណែ​នាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ឲ្យគ្រប់ចំនួន១៤ថ្ងៃ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការចម្លងវីរុស​នេះ កុំឲ្យមានការឆ្លងចូល​សហគមន៍​។
​លោក តូច ប៉ូលីវ៉ា អភិបាលរងខេត្តស្វាយរៀង បានប្រាប់អ្នកព័ត៍មានឲ្យដឹងថា អ្នកដែលមានពាក់ព័ន្ធព្រឹត្តិការណ៍​២៨​វិច្ឆិកា រួមមានពាក់ព័ន្ធមន្ត្រីពន្ធនាគារ ដែលមកលេងនៅឃុំស្វាយធំ ស្រុកស្វាយជ្រំ  មន្ត្រីរាជការ មកពីប្រជុំនៅខេត្តសៀមរាប ប្រជាពលរដ្ឋបានទៅលេងផ្សារអ៊ីអន១ និងបុគ្គលិកធនា​គារកាថេ សាខាក្រុងបាវិត និងក្រុមគ្រួសារសរុប។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី០៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ នៅកម្ពុជា មានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ សរុបចំនួន៣៥៤ នាក់ ក្នុងនោះមាន អ្នកឆ្លងក្នុងសហគមន៍ ចំនួន៣៨ នាក់ អ្នកជាសះស្បើយ៣០៧ នាក់និងអ្នកកំពុងសម្រាកពេទ្យ ចំនួន​៤៧​នាក់​៕