(មានវីដេអូ) ពលរដ្ឋខ្មែរ ឆ្លងដែនចូលទឹកដីថៃ តាមច្រករបៀងច័ន្ទគិរី ដោយមិនខ្លាចរអា
ពលរដ្ឋខ្មែរ និងក្រុមអាជីវករជាច្រើននាក់ បានឆ្លងដែនចូលទៅក្នុងទឹកដីប្រទេសថៃ តាមច្រករបៀងមួយកន្លែង ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង ដោយមិនមានការខ្លាចរអា ខណៈប្រទេសថៃ កំពុងរឹតបន្តឹងការឆ្លងដែននិងការពារជំងឺកូវីដ-១៩។
ប្រភពច្បាស់ការមួយ ដែលផ្តិតយករូបភាពជាភស្តុតាង កាលព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០នេះ បានឲ្យដឹងថា មានប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើន ក្នុងនោះក៏មានពលករ និងអាជីវករ បាននាំគ្នាសម្រុកឆ្លងដែនចូលទៅក្នុងទឹកដីថៃ តាមច្រករបៀង ស្វាយចេក ហៅច្រក ច័ន្ទគិរី ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់លោកមេប៉ុស្តិ៍ យ៉ុង សម្បត្តិ ចំណុះឲ្យនគរបាលការពារព្រំដែនគោកលេខ ៨១៩ រួមនឹងកម្លាំងសឹករងស្រុក ដែលច្រកនេះ ស្ថិតក្នុងភូមិបឹងរាំង ឃុំបឹងរាំង ស្រុកកំរៀង ខេត្តបាត់ដំបង ។
ប្រភពដដែល បានបន្តថា ការធ្វើដំណើរឆ្លងដែនចូលទៅក្នុងទឹកដីថៃ គឺត្រូវបង់ប្រាក់ទៅឲ្យកម្លាំងដែលឈរជើងចាប់ពី ១០០ ទៅ ២០០ បាតជាថ្នូរ នឹងការបើកច្រក ដើម្បីបានចូលទៅក្នុងទឹកដីថៃទិញទំនិញនានា ឬទៅធ្វើការងារប្រចាំថ្ងៃ នៅទីនោះ។ ច្រានចោលការចោទប្រកាន់នេះ លោកមេ ប៉ុស្តិ៍ យ៉ុង សម្បត្តិ បានលើកឡើងថា លោកមិនបានចំហ ឬ បើកភ្លើងខៀវ ឲ្យពលករខ្មែរចេញចូលដោយសេរីនោះទេ។ លោកថា ច្រកស្វាយចេក ឬច្រកច័ន្ទគិរីនេះ ត្រូវបានថ្នាក់ដឹកនាំបញ្ជាឲ្យបើក ដើម្បីទទួលយកពលករខ្មែរ ដែលវិលត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ ដោយសាតែច្រកតំបន់ឬច្រកអន្តរជាតិ បានបិទអស់ហើយ។
លោកបានបន្តថា ខណៈពេលដែលច្រកបើក ទទួលពលករខ្មែរវិលត្រឡប់មកស្រុកកំណើតនេះ ក៏មានប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្បែព្រំដែន បានសុំឆ្លងចូលទៅផ្សារថៃ ដើម្បីទិញទំនិញផ្សេងៗ ផងដែរ ឯខ្លះទៀតសុំឆ្លងចូលទៅធ្វើការងារឲ្យថៃ ដើម្បីចិញ្ចឹមជីវភាពគ្រួសារ ដោយចូលព្រឹកចេញមកវិញពេលល្ងាចប៉ុណ្ណោះ៕