អ្នកជំនាញអប់រំ ណែនាំដល់សិស្សនិស្សិតបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន ទោះកូវីដនៅកម្ពុជាធ្លាក់ដល់សូន្យ
លោកបណ្ឌិត ហេង វ៉ាន់ដា ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាកម្ពុជា បានធ្វើការណែនាំដល់សិស្សនិស្សិតត្រូវតែបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នឱ្យបានខ្លាំងក្លាបន្ថែមទៀត ទោះបីជាស្ថានភាពការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ធ្លាក់ដល់សូន្យក៏ដោយ។
លោកបណ្ឌិតបានមានប្រសាសន៍នៅថ្ងៃទី០៨ ខែឧសភានេះថា៖ “ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់បន្តិចថា យើងសូន្យគឺទទួលជ័យជំនះទៅលើព្រឹត្តិការណ៍ ២០ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ គឺសម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍អីចឹង គឺសូន្យថ្ងៃម្សិលមិញហ្នឹង។ ប៉ុន្តែ មិនមានជ័យថា កូវីដ-១៩ អស់ពីលើផែនដីទេ វានៅតែមាន។ យើងចេះតែខ្លាចព្រោះគ្មាននរណាមួយអាចគ្រប់គ្រងវាបាន១០០ភាគរយទេ ខ្លាចវាមានការឆ្លងរាលដាលជាថ្មី បង្កើតជាព្រឹត្តិការណ៍ថ្ងៃណាមួយទៀតដែលបង្កើតបានជាយុទ្ធនាការ។ ប្រសិនបើមេរោគថ្មីមកទៀត អាចបិទទៀត”។
លោកបណ្ឌិត បានបន្តទៀតថា ថ្មីៗនេះវិធានការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលគឺដោះកាតព្វកិច្ចចេញលើការពាក់ម៉ាស។ នៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានានាមាននិស្សិតចូលច្រើន ហើយមាននិស្សិតខ្លះពាក់ម៉ាស និងខ្លះទៀតមិនពាក់ អាស្រ័យទៅលើសិទ្ធិសេរីភាពរបស់គាត់ ព្រោះថារាជរដ្ឋាភិបាលមិនតម្រូវឱ្យមានកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាសទៀតទេ។ នៅលើសិស្សទេសិស្សគាត់ចង់ពាក់ក៏ពាក់ទៅ។
លោកបណ្ឌិត បានបន្ថែមថា ចំពោះការសិក្សាវិញនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាឯកជន យើងនៅតែប្រកាន់យកវិធីសាស្ត្រតាមអនឡាញភ្លើស ឬអនឡាញបូកដដែល។ មានន័យថា ពាក់កណ្តាលរៀននៅក្នុងថ្នាក់ និងពាក់កណ្តាលទៀតរៀននៅខាងក្រៅ ឬនៅផ្ទះ ដើម្បីការពារការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ព្រោះជាវិធិសាស្ត្រមួយដ៏ល្អ ហើយយើងក៏មិនចាំបាច់ស្នើសុំទៅក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកលែងកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាសនោះទេ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកបណ្ឌិតបានផ្តល់សិទ្ធិសេរីភាពឱ្យសិស្សនិស្សិតជាអ្នកសម្រេចដោយខ្លួនឯងថា ពាក់ម៉ាស់ ឬមិនពាក់នៅក្នុងថ្នាក់ ជាសិទ្ធិរបស់ពួកគេ។ លោកបណ្ឌិតបានបន្តទៀតថា ទោះបីជាមានការលើកលែងការពាក់ម៉ាស់ក៏ដោយ ក៏ការពាក់ម៉ាស់នៅមានប្រយោជន៍ខ្លះៗនៅតាមទីកន្លែងមួយចំនួនដែលតម្រូវឱ្យពាក់ម៉ាស់ដែរ៕