តើនិស្សិតស្រីឡើងពីខេត្តមកបន្តការសិក្សានៅភ្នំពេញ តែងជួបបញ្ហាប្រឈមអ្វីខ្លះ?
នៅកម្ពុជា មាននិស្សិតជាច្រើនដែលត្រូវបែកពីគ្រួសារ ដើម្បីមកបន្តការសិក្សានៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ពីព្រោះនៅតាមបណ្តាខេត្តនានាមិនទាន់មានសាកលវិទ្យាល័យដែលមានមុខជំនាញច្រើនទូលំទូលាយឱ្យនិស្សិតងាយស្រួលក្នុងការជ្រើសរើសនោះទេ។ ប៉ុន្តែ ការផ្លាស់មករស់នៅក្នុងទីក្រុងដ៏ស្រស់ឆើតឆាយ មិនត្រឹមតែធ្វើឲ្យពួកគេប្លែកអារម្មណ៍ឡើយ តែក៏មានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដែលពួកគេត្រូវជួបប្រទះផងដែរ។
ជាក់ស្តែង កញ្ញា រ៉ាន់ ស្រីដែត ដែលជានិស្សិតឆ្នាំទី២នៅសាកវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានជួបរឿងរ៉ាវដ៏រន្ធត់មួយនៅអំឡុងពេលមករស់នៅជាមួយសាច់ញាតិនៅម្តុំផ្សារដេប៉ូ។ ស្រីដែត គឺជាអ្នកខេត្តត្បូងឃ្មុំ ហើយបានមកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញកាលពីចុងឆ្នាំ២០១៩។ កញ្ញា រ៉ាន់ ស្រីដែត បានរំលឹកពីហេតុការណ៍ដ៏តក់ស្លុតមួយថា៖ “ខ្ញុំចាំថា ធ្លាប់មានបទពិសោធន៍មួយនៅផ្លូវកែងជិតដល់ផ្លូវចូលផ្ទះ ហើយស្របពេលមេឃកំពុងភ្លៀងរលឹមៗ មានពូម្នាក់រាងចំណាស់ស្រែកដាក់ថា ទៅជាមួយគាត់អត់ ហើយពេលនឹងគិតក្នុងចិត្តថាម៉េចបានចឹង ខ្ញុំជាមនុស្សមិនមែនសត្វធាតុទេ ឡើងហួសចិត្ត”។ កញ្ញា រ៉ាន់ ស្រីដែត បានបន្តថា៖ “បានន័យថា យើងជាស្រីពិបាកជាងប្រុស ពីព្រោះបុរសពេលដើរយប់គ្មានបញ្ហាអ្វីទេ ប៉ុន្តែយើងជាស្រីត្រូវប្រយ័ត្នខ្លួនឱ្យបានមែនទែន”។
ចំណែកឯ និស្សិតស្រី វ៉ា សិរីនាង ជានិស្សិតឆ្នាំទី ៤ នៅសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តវិញ បានលើកឡើងពីបញ្ហាលំបាកពេលឡើងមកភ្នំពេញថ្មីថ្មោង ដោយផ្ទះឆ្ងាយពីសាលា និងចំណាយពេលច្រើនទាំងទៅ ទាំងមក។ និស្សិតស្រីឆ្នាំទី៤ រូបនេះ បានពោលឡើងថា ធម្មតា នៅតាមខេត្តចរាចរណ៍មិនសូវកកស្ទះ មិនសូវក្រពុលមុខ ហើយពេលនៅស្រុកជាមួយឪពុក ម្តាយ មិនសូវអផ្សុក និងមិនចេះស្រ្តេសដូចពេលឥឡូវ នឹកផ្ទះផង នឹកឪពុកម្តាយផង ពីព្រោះនៅភ្នំពេញអ្នកជិតខាងចូលផ្ទះផុត គឺផុតហើយមិនដែលទាំងស្គាល់មុខគ្នាផង។
ជាមួយគ្នានេះ និស្សិតស្រី វ៉ា សិរីនាង បានឲ្យជាយោបល់ថា ៖ “បើយើងជាស្រីមកនៅភ្នំពេញ កុំនៅម្នាក់ឯងអី យើងគួរហៅមិត្តភក្តិ ឬអ្នកថ្មីណាដែលយើងអាចទុកចិត្តបាន អាចនៅជាមួយគ្នា ជៀសវាងកុំនៅម្នាក់ឯង ដោយសារយើងជាស្រី ពិបាកក្នុងការនៅភ្នំពេញ។ បញ្ហាសុវត្ថិភាព គឺសំខាន់ជាងគេ”។
ដោយឡែក កញ្ញា ញាណ វិភាវី ដែលជាសិស្សអាហារូបករណ៍ឆ្នាំទី៣ មានបញ្ហាប្រឈមដោយមិនស្គាល់មេភូមិ ចៅសង្កាត់ ក្នុងករណីបើមានបញ្ហា ឬចង់រត់ឯកសារមិនដឹងទៅទាក់ទងអ្នកណា ពីព្រោះកញ្ញាមិនបានធំដឹងក្តីនៅក្នុងសង្កាត់ និងមិនស្គាល់ពីទីតាំងភូមិសាស្រ្តច្បាស់ដូចស្រុកកំណើតខ្លួនឯងនៅឯខេត្តបាត់ដំបង។ ប៉ុន្តែទីកន្លែងផ្ទះជួលរបស់កញ្ញា គឺមានសុវត្ថិភាពល្អ ដោយសារវានៅលើផ្លូវធំ មានអ្នកលក់ដូរ ពោរពេញដោយទីប្រជុំជនច្រើន។
បើទោះបី ភាវី ចេញពីរៀនពេលយប់ក៏ដោយ ក៏មិនមានក្តីព្រួយបារម្ភចំពោះគ្រោះថ្នាក់ ឬបញ្ហាណាមួយ។ ដូច្នេះ កញ្ញាបានចែករំលែកបទពិសោធន៍ដល់និស្សិតស្រីៗដែលឡើងមករៀននៅភ្នំពេញពីខេត្តបែបនេះថា៖ “ យើងត្រូវមានទម្លាប់រស់នៅឯករាជ និងជ្រើសរើសទីតាំងភូមិសាស្រ្តផ្ទះឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដូចជារស់នៅកន្លែងដែលសម្បូរសិស្សដូចគ្នា”។
ស្រដៀងគ្នានឹងសិស្សច្បងដែរ កញ្ញា ស្រីដែត ក៏បានផ្តល់យោបល់ដល់និស្សិតស្រីដែលទើបនឹងឡើងមកសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញឱ្យបើកចិត្តទទួលយក និងសម្របនឹងបរិយាកាសថ្មី។ កញ្ញានិយាយថា ៖ “ខ្ញុំទទួលស្គាល់ថា ដំបូងវាមានភាពលំបាកមែន ប៉ុន្តែពេលយូរៗទៅ យើងនឹងស៊ាំនឹងវា។ ហើយមួយវិញទៀត យើងត្រូវការពារខ្លួនយើងពេលយប់ព្រលប់ ឬពេលមានមនុស្សលេបខាយពាក្យសម្តី យើងត្រូវចេះការពារខ្លួន ឬក៏ស្រែកឱ្យគេជួយ និងទៅណាមកណាគួរមានគ្នា”៕