កូរ៉េខាងត្បូងហាមឃាត់ការប្រមូលផ្ដុំគ្នាច្រើនជាង ៤ នាក់ នៅថ្ងៃបុណ្យណូអែល និងឆ្លងឆ្នាំ
ទីក្រុងសេអ៊ូលនៃប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង និងតំបន់ជុំវិញបានហាមឃាត់ការប្រមូលផ្តុំមនុស្សច្រើនជាង ៤ នាក់នៅថ្ងៃឈប់សម្រាកបុណ្យណូអែល និងឆ្លងឆ្នាំថ្មី ខណៈប្រទេសនេះបានកត់ត្រាចំនួនអ្នកស្លាប់ប្រចាំថ្ងៃខ្ពស់បំផុតពីជំងឺកូវីដ ១៩ នៅថ្ងៃចន្ទ ទី២១ ខែធ្នូនេះ ។
រដ្ឋាភិបាលទីក្រុងសេអ៊ូល ខេត្ត Gyeonggi និងទីក្រុង Incheon បានចេញបទបញ្ជាដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមកលើការប្រមូលផ្តុំនេះចាប់ពីថ្ងៃទី ២៣ ខែធ្នូដល់ថ្ងៃទី ៣ ខែមករា ។
អភិបាលក្រុងសេអ៊ូលលោក Seo Jung-hyup បានថ្លែងនៅឯសន្និសីទមួយថា “យើងមិនអាចយកឈ្នះលើវិបត្តិបច្ចុប្បន្ននេះបានទេ បើមិនកាត់បន្ថយការឆ្លងជាចង្កោមដែលកំពុងរាលដាលតាមរយៈការជួបជុំឯកជនជាមួយក្រុមគ្រួសារ មិត្តភក្តិនិ ងមិត្តរួមការងារ ។ នេះគឺជាឱកាសចុងក្រោយដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល ។
ការហាមប្រាមការប្រមូលផ្តុំនេះគឺអនុវត្តចំពោះមុខងារក្នុងផ្ទះ និងក្រៅទាំងអស់លើកលែងតែពិធីបុណ្យសព និងពិធីមង្គលការ ។ បច្ចុប្បន្នការប្រមូលផ្តុំមនុស្សច្រើនជាង ៩ នាក់ត្រូវបានហាមឃាត់ ។
យោងតាមទិន្នន័យពីរដ្ឋាភិបាលក្នុងតំបន់បាននិយាយថា នៅក្នុងទីក្រុងសេអ៊ូល ភោជនីយដ្ឋាន និងកន្លែងស្រដៀងគ្នានេះមានចំនួន ៤១.៤ ភាគរយនៃការឆ្លងជាចង្កោមក្នុងរយៈពេល ៤ សប្តាហ៍ បន្ទាប់មក ១៦.៩ ភាគរយក្នុងការិយាល័យធ្វើការ ១៥.៥ ភាគរយពីកន្លែងគោរពបូជា និង ១២.៣ ភាគរយពីកន្លែងព្យាបាល និងមណ្ឌលថែទាំ ។
ទីក្រុងបាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា ប៉ូលិសបានធ្វើការឆ្មក់ចូលទីតាំងរាប់សិបកន្លែងរួមមានបារ៍ និងក្លឹបខារ៉ាអូខេដែលត្រូវបានគេសង្ស័យពីបទរំលោភលើគោលការណ៍គម្លាតសង្គមកាលពីថ្ងៃសុក្រដោយបានចោទប្រកាន់មនុស្សចំនួន ៣៥ នាក់ ។
ទីភ្នាក់ងារទប់ស្កាត់ និងបង្ការជំងឺកូរ៉េបាននិយាយថា គិតត្រឹមពាក់កណ្តាលអធ្រាត្រថ្ងៃអាទិត្យមានអ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ ១៩ ចំនួន ២៤ នាក់បន្ថែមទៀតដែលធ្វើឲ្យចំនួនអ្នកស្លាប់សរុបកើនដល់ ៦៩៨ នាក់ ខណៈអ្នកឆ្លងថ្មីចំនួន ៩២៦ ករណីបន្ថែមធ្វើឲ្យករណីឆ្លងសរុបចំនួន ៥០,៥៩១ ករណី ៕