រាជរដ្ឋាភិបាល សង់​ចេតិយ​តម្កល់​អដ្ឋិធាតុ​អតីត​យុទ្ធជន​៤៩រូបដែល​​ពលី​ជីវិត​នៅ​វៀត​ណាម​ក្នុង​សម័យ ប៉ុល ពត
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសាងសង់ចេតិយតម្កល់អដ្ឋិធាតុអតីតយុទ្ធជន៤៩រូបដែលបានពលីជីវិតនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាមក្នុងសម័យប៉ុល ពត បន្ទាប់ពីរកសាច់ញាតិ និងក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេមិនឃើញជាច្រើនឆ្នាំរួចមក។ ចេតិយតម្កល់អដ្ឋិធាតុនេះ ត្រូវបានសាងសង់ឡើងនៅក្នុងតំបន់ X-16 ក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ ជាប់ព្រំដែនជាមួយប្រទេសវៀតណាម។
អដ្ឋិធាតុរបស់យុទ្ធជនកម្ពុជាទាំង៤៩រូបនេះ បានតម្កល់ទុកនៅលើទឹកដីខេត្តដុងណាយ ប្រទេសវៀតណាម រាប់សិបឆ្នាំមកហើយ ខណៈជាច្រើនឆ្នាំមកនេះរកសាច់ញាតិ និងក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេមិនឃើញ។ ដូច្នេះ ដើម្បីតបស្នងសងគុណចំពោះយុទ្ធជនពលីទាំងនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានសម្រេចស្នើឱ្យធ្វើមាតុភូមិនិវត្តមកកម្ពុជាវិញនូវអដ្ឋិធាតុរបស់ពួកគេ ដោយតម្កល់នៅក្នុងតំបន់ X-16។
ក្នុងពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់ចេតិយតម្កល់អដ្ឋិធាតុ និងជាស្តូបរំលឹកគុណយុទ្ធជនកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជានៅតំបន់ប្រវត្តិសាស្រ្តយោធាតេជោកោះថ្ម  X-16 ស្ថិតក្នុងឃុំទន្លូង ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំនៅថ្ងៃទី២០ ខែសីហានេះ សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រ​សួងការពារជាតិ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈ​កម្មការ​អន្តរ​ក្រសួង សម្រាប់​ការ​រៀបចំ​មាតុភូមិ​និវត្តន៍​អដ្ឋិធាតុ​យុ​ទ្ធ​​ជន​ចំនួន​៤៩រូ​ប បានមានប្រសាសន៍ថា ​ ក្រុម​ការងារ​អន្តរ​ក្រសួង​ ​បាន​ចាប់​ផ្តើម​នូវ​ផែន​ការ​នៃ​ការ​សា​ង​សង់​ចេតិយ​តម្កល់​អដ្ឋិធាតុ​ជា​មុន​សិន ​ ដោយ​ប្រើប្រាស់​រយៈ​ពេល​សាង​សង់​យូរ​យ៉ាង​ហោច​៧​ខែ។ ​រីឯ អ្នកដែលទទួល​ខុស​ត្រូវ​សាង​សង់​ គឺលោកនាយឧត្តម​សេនីយ៍​ សៅ សុខា​ អគ្គ​មេ​បញ្ជាការ​រង​នៃ​កង​យោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​ មេបញ្ជាការ​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​បច្ចេក​ទេស​។
សម្តេ​ច​ពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ បានបន្តថា ការសាងសង់​ចេតិយត​ម្កល់​អដ្ឋិធាតុ​នេះ ​ គឺជាការ​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​គុណូបការៈ​ ពលីរប​ស់​យុទ្ធជន​ចំនួន​៤៩​រូប​ ដែល​រួម​ចំណែក​ក្នុង​ដំណើរ​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​ការ​ផ្តួល​រំលំ​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍​ ប៉ុល ពត​។ សម្តេចថា ការកំណត់​ទីតាំង​សាង​សង់​នៅ​តំបន់​ប្រវត្តិ​សាស្រ្ត​យោធា​តេជោ​កោះថ្ម​ ដោយសារទីតាំងប្រវត្តិសាស្ត្រនេះ គឺជា​កន្លែង​បញ្ចុះ​សពយុទ្ធជន កម្មាភិបាល​ពលី ​អតីត​អង្គភាព១២៥ ចំនួន ៤៩នាក់ ដែល​បាន​បូជា​ជីវិត​ក្នុង​បុព្វ​ហេតុ​រំដោះ​ប្រទេស​ជាតិ​ និង​អាយុ​ជីវិតប្រជាជន​កម្ពុជា​ពីរបបប្រល័យ​ពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត។
​អង្គភាព​១២៥ ​គឺ​ជាឈ្មោះ អង្គភាព​ដំបូងនៃកងកម្លាំង​សាមគ្គី​សង្គ្រោះជាតិ​កម្ពុជា​ ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៧៨ ជាចំណុច​ចាប់​ផ្តើម​ដំបូង​គេបង្អស់​ នៃចលនា​តស៊ូ​របស់​កម្ពុជា ចេញ​ពី​ប្រទេស​វៀតណាម ក្រោម​ការដឹកនាំ​ដោយផ្ទាល់ពីសម្តេចតេជោ​ ហ៊ុន សែន មុននឹង​ឈាន​ដល់​ការ​បង្កើត​រណសិរ្សសាមគ្គីសង្គ្រោះជាតិកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៧៨។ សម្តេច​ពិជ័យសេនាបានបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់​ពី​ការ​សាងសង់​បាន​បញ្ចប់​នាខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៣ ក្រុមការងារអន្តរក្រសួង នឹងរៀបចំពិធីតម្កល់អដ្ឋិធាតុយុទ្ធជនទាំង ៤៩រូប អំឡុង​បំណាច់​ឆ្នាំ​២០២៣ ក្នុង​ឱកាស​ខួប​លើក​ទី​៤៥ ទិវា​ចង​ចាំ​នៃ​ដំណើរ​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​ការ​ផ្តួល​រំលំ​របប​ប្រល័យ​ពូជ​សាសន៍ ប៉ុល ពត៕