លោក តុប សុភ័ក៖ ៩ខែ ឆ្នាំនេះ កម្ពុជា ទទួលបានទេសចរអន្តរជាតិ ១លាន២សែននាក់
ក្នុងរយៈពេល ៩ខែ ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជា ទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ១លាន២សែននាក់។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក តុប សុភ័ក អ្នកនាំពាក្យក្រសួងទេសចរណ៍ នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពី «សមិទ្ធផលសម្រេចបានរយៈពេល ៥ឆ្នាំកន្លងមករបស់ក្រសួងទេសចរណ៍» នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី ព្រឹកថ្ងៃទី ៣០ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២។
លោក តុប សុភ័ក បានលើកឡើងថា នៅឆ្នាំ ២០២២នេះ វិស័យទេសចរណ៍បានងើបឡើងវិញជាបណ្តើរៗ ក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩ យាយីខ្លាំងកាលពីឆ្នាំ ២០២០-២០២១។ លោករំលឹកថា កាលពីឆ្នាំ ២០១៩ ទេសចរអន្តរជាតិ មកទស្សនាកម្ពុជា មានចំនួន ៦.៦លាននាក់ កើនឡើង ៦.៦ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៨ ដោយបានបង្កើតមុខរបរ និងការងារទេសចរណ៍ប្រមាណ ៦៣ម៉ឺននាក់ ចំណូលទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ៤.៩១៩លានដុល្លារ និងរួមចំណែកប្រមាណ ១២,១ នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប។
អ្នកនាំពាក្យបានបន្តថា ឆ្នាំ ២០២២នេះ កម្ពុជា រំពឹងថា អាចនឹងទទួលបានទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ១.៥លាននាក់ ទៅ ២លាននាក់ និងភ្ញៀវទេសចរផ្ទៃក្នុងប្រមាណ ១០ទៅ ១១លាននាក់៕