KOICA-WITHHEBRON ធ្វើគម្រោងអប់រំដើម្បីបង្ការ និងឆ្លើយតបនឹងជំងឺឆ្លងដល់បុគ្គលិកពេទ្យ និងអ្នកទ្រទ្រង់សុខភាពភូមិ នៅមណ្ឌលសុខភាព ក្នុងស្រុកកំពង់ត្រឡាច
KOICA និង​WITHHEBRON សហការ​ជាមួយ​ក្រសួងសុខាភិបាល​ស្រុក​កំពង់ត្រឡាច រៀបចំ “​ការ​អប់រំ​ការ​បង្ការ​ជំងឺ​ឆ្លង ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​បុគ្គលិក​ពេទ្យ​ក្នុងស្រុក​កំពង់ត្រឡាច “ពី​ថ្ងៃ​ទី ១៧ ដល់​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២២។
WITHHEBRON គឺជា​អង្គការ​មិន​រក​ប្រាក់​ចំណេញ​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​ប្រតិបត្តិការ​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​វេជ្ជសាស្ត្រ Hebron ដែល​មាន​ទីតាំងនៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ។ ដោយមាន​ការ​គាំទ្រ​ពី KOICA គម្រោង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ការពារ និង​ឆ្លើយតប​ជំងឺឆ្លង​សម្រាប់​សុខភាព​សហគមន៍ និង​បុគ្គលិក​ពេទ្យ​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ពី​ឆ្នាំ ២០២១ ដល់​ឆ្នាំ ២០២៣។
នៅ​ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២២ ដែល​ជា​ឆ្នាំ​ទី​ពីរ នៃ​គម្រោង KOICA បុគ្គលិក​ពេទ្យ​ចំនួន ២៦ នាក់ និង​ក្រុម​គាំទ្រ​សុខភាព​ភូមិ​ចំនួន ១៧៥ នាក់ នៅ​មណ្ឌល​សុខភាព​ចំនួន ១៣ ត្រូវ​បាន​បណ្ដុះបណ្ដាល​អំពី​ការពារ​ជំងឺ​ឆ្លង។ នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៨ និង ២៩ ខាងមុខនេះ ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល នឹង​បន្ត​សម្រាប់​បុគ្គលិក​ពេទ្យ​ចំនួន ៤ នាក់ និង​ក្រុម​គាំទ្រ​សុខភាព​ភូមិ​ចំនួន ២៥ នាក់ នៅ​មណ្ឌល​សុខភាព​ចំនួន ២ ទៀត។
កម្មវិធីសិក្សា​រួមមាន អនាម័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​(អនាម័យ​ដៃ អនាម័យ​ទឹក​ស្អាត អនាម័យ​បរិស្ថាន) ការ​ពាក់​ឧបករណ៍​ការពារ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ (PPE) រោគសញ្ញា​ជំងឺឆ្លង​សំខាន់ៗ និង​ការអប់រំ​ទំនាក់ទំនង​ហានិភ័យ ដើម្បី​បង្កើត​ព័ត៌មាន​វេជ្ជសាស្ត្រ​ត្រឹមត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ភូមិ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ផង​ដែរ វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព និង​សិក្ខាសាលា​ដល់​បុគ្គលិក​ពេទ្យ​នៃ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​កំពង់ត្រឡាច និង​មជ្ឈមណ្ឌល​វេជ្ជសាស្ត្រ​ហេ​ប្រុ​ន នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​ស្រុក​ប្រតិបត្តិ​កំពង់ត្រឡាច និង​មជ្ឈមណ្ឌល​វេជ្ជសាស្ត្រ​ហេ​ប្រុ​ន នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៥ និង ២៦ រៀង​គ្នា។
សាស្ត្រាចារ្យ LEE JIN SEO នៃ​ផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រ​ជំងឺឆ្លង​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ Kangdong Sacred Heart ក្នុង​ប្រទេស​កូរ៉េ លោក OH SUK KYU ប្រធាន​ផ្នែក​អប់រំ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​នៅ Hebron Medical Center និង​មន្ត្រី​សាធារណៈ​មកពី​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា នឹង​ចូលរួម​ជា​សាស្ត្រាចារ្យ ដើម្បី​ផ្ដល់​ការ​អប់រំ​អំពី​ជំងឺ​ឆ្លង​ជាក់ស្ដែង ការ​បង្ការ និង​ឆ្លើយតប​ជំងឺ​ឆ្លង៕