អង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ នាំយកឯកទគ្គកម្មពិភពលោកថ្មីឱ្យកម្ពុជា
អង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ បានបំបែកឯកទគ្គកម្មពិភពលោក Guinness World Records តាមរយៈ​ការសម្តែងសៀក រយៈពេល ២៤ម៉ោង ១០នាទី និង៣០វិនាទី ដោយ​មិនមាន​ការឈប់សម្រាក។ នេះជាកំណត់ត្រា​នៃការសម្តែងសៀកដ៏យូរជាងគេ​លើពិភពលោក​ ដោយមានសិល្បករ​ចូលរួមសម្តែងប្រមាណ ៩០នាក់។
បើតាមការផ្សព្វផ្សាយ​នៅលើផេកហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ភាពជោគជ័យ​ដែលអង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ ទទួលបាននៅពេលនេះ គឺបន្ទាប់ពីការសម្តែងសៀកមួយ ដែលមានរយៈពេល ២៤ម៉ោង ១០នាទី និង​៣០វិនាទី ដោយមិនមាន​ការឈប់សម្រាកទាល់តែសោះ កាលពីថ្ងៃទី៧-ថ្ងៃទី៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ។ ក្រោយ Guinness World Records បានបញ្ចប់នូវការវាយតម្លៃក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំ ទៅលើភស្ថុតាងជាឯកសារ ដែលមានចំនួន១៣១ ទំព័រ និង២៥វីដេអូ ក៏អាចសម្រេចបានថា ក្រុមសម្តែងសៀក​របស់អង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ ជាអ្នកដែលអាចបំបែកកំណត់ត្រា​នៃការសម្តែងសៀក យូរជាងគេនៅលើពិភពលោក។
អ្នកជំនាញសម្តែងសៀកមួយរូប នៅអង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ និយាយថា ដំបូងឡើយលោកគិតថា វាមិនអាចទៅរួចទេ ដែលត្រូវឆ្លងកាត់​ការសម្តែង​រហូតដល់ទៅ២៤ម៉ោង ប៉ុន្តែទីបំផុត​ក្រុមសម្តែង​របស់អាចធ្វើបាន។ ក្រុមអ្នកសម្តែងសៀកគ្រប់រូប ដែលបានចូលរួមសម្តែងក​យកកំណត់ត្រា បានបង្ហាញអារម្មណ៍រីករាយ អបអរចំពោះជោគជ័យនេះ ព្រោះថា កម្ពុជាពុំធ្លាប់មានការបំបែកឯកទគ្គកម្មនេះ​ពីមុនមកទេ។
គួរបញ្ចាក់ថា អង្គការហ្វារពន្លឺសិល្បៈ គឺជាអង្គការមួយស្ថិតនៅខេត្តបាត់ដំបង ដែលបានដំណើរការ​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល សិល្បៈ​ដោយឥតគិតថ្លៃ ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាក្រីក្រ តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៤ ហើយក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សិល្បករសៀក ត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យទៅសម្តែង​នៅបណ្ដាប្រទេសជាច្រើន​ជុំវិញពិភពលោក៕