កម្ពុជា នាំចេញកសិផលកសិកម្មមានតម្លៃជាង ៣ពាន់លានដុល្លារ ១០ខែឆ្នាំនេះ
ក្នុងរយៈពេល១០ខែ ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជា បាននាំចេញកសិផលកសិកម្ម ទៅកាន់គោលដៅទីផ្សារក្រៅប្រទេសមានចំនួន ៣០៦ ៩៩៧២៣៨៩,០៨ ដុល្លារអាមេរិក។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឱ្យដឹងថា ការនាំចេញអង្ករមានចំនួន៤៣ ៥៤០៧៨៩៥ដុល្លារអាមេរិក ការនាំចេញស្រូវមានចំនួន៤៩២ ៩០២៦២៤ដុល្លារអាមេរិក និងការនាំចេញកសិផលក្រៅពីស្រូងអង្ករចំនួន២១៤១៦៦១៨៣០,០៨ដុល្លារអាមេរិក។
របាយការណ៍ដដែលបានបន្តថា ការនាំចេញចេញអង្ករ មានចំនួន ៥០៩២៤៩តោន កើន១០,៦៧%។ ការនាំចេញស្រូវមានចំនួន២៤៤០១១២តោនថយចុះ៨,២៧% ។ ដោយឡែក ការនាំចេញក្រៅពីស្រូវអង្ករ មានចំនួន៤៦៦៩៩៧៤,២៥តោនកើន១០,៦៣ភាគរយ។
ជាមួយគ្នានេះ ការនាំចេញចំណិតដំឡូងមីក្រៀម មានចំនួន១៦៧០០៩០ តោនកើនឡើងចំនួន ២៤,៩៨%។ ដំឡូងមីស្រស់មានចំនួន ១១២៩០០០តោន កើនឡើងចំនួន ៥១,៨០%។ ម្សៅដំឡូងមីមានចំនួន ៥២០៩៣តោន កើនឡើងចំនួន៩៣,១៤%។ កាកសំណល់ដំឡូងមីមានចំនួន ៩១៧៩,៣៩តោន កើន២៥,៨១%។ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅមានចំនួន ៤៦៩៥១៥,១៥តោនថយ៤៨,៥៩%។ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែឆ្នៃចំនួន៥៩៩,៩៣តោនថយចុះ៥៨,៩៣%។ គ្រាប់ពោតមានចំនួន ១៥៤៩៤៨,៩៤តោន ថយចុះ១,៣៩%។គ្រាប់សណ្ដែកបាយមានចំនួន ៣៥០២៥,០១តោនកើនឡើង៣៨,១៥%។ គ្រាប់សណ្តែកសៀង មានចំនួន ១១៥៩៣៥តោន កើនឡើង១២២,០៥%។
ចំណែកផ្លែចេកស្រស់មានចំនួន ៣២៥៨៥៩,៧២តោនថយ១១,៧៩%។ ផ្លែស្វាយស្រស់មានចំនួន១៣៨៣៧៧,៥៥ តោនថយ៣១,៥៤%។ ដំណាប់ស្វាយមានចំនួន ១៥៨១៦៦៩តោន កើនឡើង១,០៦%។ ដូងប្រេងមានចំនួន ៥៤៨៧៨,៧០តោន កើន ១២,៥១%។
ម្រេចមានចំនួន ៧៧០៤,២៥តោនថយចុះ៧២,១២%។ថ្នាំជក់ចំនួន៥៦៩៧,២៥៤តោនកើន៤៤,៨២%។បន្លែចម្រុះមានចំនួន៨០,៤៧តោនថយចុះ៤,៦៦%មិងផលិតផល៩៣មុខផ្សេងទៀតមានចំនួន៤៨៥១៧៣,២០តោន។
គួរបញ្ជាក់ថា ឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជា បាននាំចេញកសិផលកសិកម្ម ទៅកាន់គោលដៅទីផ្សារក្រៅប្រទេសមានតម្លៃចំនួន ៤ ៩៦៧ ៨៥២ ៧១៣ ដុល្លារអាមេរិក៕ សំអឿន