និស្សិតខ្មែរឈ្នះពានរង្វាន់ និងមេដាយជាច្រើនក្នុងការប្រកួតអន្តរជាតិនៅតៃវ៉ាន់
និស្សិត និងសាស្ត្រាចារ្យ២៧រូបមកពីសាកលវិទ្យាល័យន័រតុន មកពីផ្នែកវិស្វកម្មអគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិក ផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម និងនគរោបនីយវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័របានឈ្នះមេដាយ និងពានរង្វាន់ជាច្រើនក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ពិភពលោក “គំនិតច្នៃប្រឌិត និងការបង្កើតថ្មី ជាលក្ខណៈអន្ដរជាតិនៅទីក្រុងកៅស៊ុងប្រចាំឆ្នាំ២០២២” នៅលើទឹកដីកោះតៃវ៉ាន់ ដែលមាន៣៤ប្រទេសចូលរួម។
ព្រឹត្តិការណ៍ពិភពលោក “គំនិតច្នៃប្រឌិត និងការបង្កើតថ្មី ជាលក្ខណៈអន្ដរជាតិនៅទីក្រុងកៅស៊ុងប្រចាំឆ្នាំ២០២២” ប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល០៣ថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី ០១ ដល់ថ្ងៃទី០៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ដែលមានប្រទេស ៣៤ចូលរួម ភាគច្រើនសុទ្ធតែជាប្រទេសនៅក្នុងប៉ែកអឺរ៉ុប។ ចំពោះប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែលបានចូលរួមដែរនោះមានដូចជាប្រទេសកម្ពុជា ថៃ ម៉ាឡេស៊ី ឥណ្ឌូនេស៊ី វៀតណាម និងកោះតៃវ៉ាន់។
ជាមួយគ្នានោះ និស្សិតមកពីសាកលវិទ្យាល័យន័រតុនតំណាងឱ្យប្រទេសកម្ពុជា ក៏បានចូលរួមប្រកួតលើស្នាដៃ ១៤គម្រោងផងដែរ។ ក្នុងនោះ ផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម និងនគរោបនីយវិទ្យាមាន០៦គម្រោង។ ចំណែកកវិស្វកម្មអគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិចមាន ០៣គម្រោង និងផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រមាន ០៥គម្រោង។ ជាលទ្ធផល និស្សិតខ្មែរក៏បានទទួលនូវលទ្ធផលជាទីគាប់ចិត្តសម្រាប់មុខមាត់ប្រទេសកម្ពុជា។ ទាំងនេះ សុទ្ធតែជាគម្រោងដែលនិស្សិតខ្មែរទទួលបានពានរង្វាន់ និងមេដាយជាច្រើនទៀត។
ជុំវិញនឹងការទទួលបានជយលាភីនេះ លោកស្រី សូរ សុគន្ធារី ប្រធានកិត្តិយសផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម និងនគរោបនីយវិទ្យា នៃសាកលវិទ្យាល័យន័រតុនបានលើកឡើងថា កាលដែលនិស្សិតខ្មែរទទួលបានជយលាភីលើឆាកអន្តរជាតិនេះ គឺជាមោទនភាពធំធេងណាស់របស់កម្ពុជា។
កូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយអាចបង្កើតនូវស្នាដៃថ្មីៗបាន ព្រមទាំងទទួលបានជយលាភីលើឆាកអន្តរជាតិដែលភាគច្រើនគឺជាប្រទេសនៅប៉ែកអឺរ៉ុបចូលរួម ទាំងនេះគឺជាលទ្ធផលមួយដែលគួរឱ្យស្ងើចស្ងែង។
កញ្ញា រីចាន់ សាន់ដេ ជានិស្សិតផ្នែកផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម និងនគរោបនីយវិទ្យា ដែលទទួលបានពានរង្វាន់ពិភពលោកមួយនេះបានលើកឡើងថា នេះគឺជាលើកទីមួយ របស់កញ្ញា និងក្រុម ដែលខ្លួនមានឱកាសបានទៅប្រកួតលើឆាកពិភពលោកបែបនេះ កញ្ញាពិតជាមានក្តីរំភើបជាខ្លាំងចំពោះជយលាភីមួយនេះណាស់។
ចំណែកលោក ឡុង ដាវិត ផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ បានឲ្យដឹងថា សម្រាប់ការប្រកួតក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ លោក និងក្រុមទាំងមូល បានខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីសមត្ថភាព និងបានប្រើប្រាស់រយៈពេលជាយូរ ដើម្បីបង្ហាញពីសកត្តានុពលរបស់កម្ពុជាទៅកាន់អន្តរជាតិឱ្យបានស្គាល់។ ជាលទ្ធផល ក្រុមលោកគឺអាចយកជយលាភីជូនកម្ពុជាបានប្រាកដមែន។
រីឯ កញ្ញា រដ្ឋា សុផានីត មកពីផ្នែកវិស្វកម្ម អគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិច ដែលជាម្ចាស់ពានរង្វាន់មួយរូប ក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យន័រតុន ដែលផ្តល់ឱកាសដល់ខ្លួន និងនិស្សិតដទៃទៀត បានចូលរួមប្រកួត និងបានឃើញពីព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំមួយនេះ ដែលមានប្រទេសជាច្រើនបានចូលរួមផងដែរ។ ចំពោះពានរង្វាន់ និងជយលាភីដែលកម្ពុជាទទួលបានពេលនេះ គឺបញ្ជាក់ឱ្យឃើញថា កម្ពុជាមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ មិនមែនជាប្រទេសទន់ខ្សោយឡើយ។
សូមជម្រាបថា ការប្រកួតនេះត្រូវដាក់ពិន្ទុដោយគណៈកម្មការ២ ទៅ៣រូប ដែលសុទ្ធតែជាជនជាបរទេស។ ចំពោះការវាយតម្លៃលើគម្រោង គឺគណៈកម្មការមកពីប្រទេសផ្សេងៗ ដូចជាចក្រភពអង់គ្លេសជាដើម ដែលមើលទៅលើការបង្កើតថ្មីដែលជាអត្ថប្រយោជន៍ដល់បរិស្ថាន និងមិនប៉ះពាល់ដល់ពិភពលោក។ ប្រសិនជាគណៈកម្មការពេញចិត្តលើគម្រោងអ្វីមួយគឺធ្វើការវាយតម្លៃ និងដាក់ពិន្ទុ ដោយមិនបានគិតពីចំណាត់ថ្នាក់ឡើយ គឺគិតពី Top តាមគម្រោងនីមួយៗ។
ចំពោះពានរង្វាន់របស់កម្ពុជាផ្នែកកុំព្យូទ័រវិញ គឺកម្ពុជាទទួលបាន Top ICT ពោលគឺ ពានមួយនេះមានតែកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះដែលទទួលបានប្រទេសផ្សេងទៀតដែលចូលរួមប្រកួរគឺមិនទទួលបានឡើយ៕