ត្រួសៗ​​ស្វែងយល់ពី​​អាហារូបករណ៍​តាម​សាកលវិទ្យាល័យ​នានាឆ្នាំ ​២០២២- ២០២៣​
​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី ២០២២-២០២៣​នេះ សាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​រាជ​ធានីភ្នំពេញក៏​ដូច​ជា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នានា បាន​ផ្ដល់​​អាហារូបករណ៍​​ដល់​សិស្សសិក្សាលើ​ជំនាញ​ផ្សេងៗ។ ថ្ងៃ​នេះ «កម្ពុជា​ថ្មី» នឹង​នាំ​ព័ត៌មានពីអាហារូបករណ៍​​ដែល​ផ្តល់​ដោយ​​សាកលវិទ្យាល័យ​ផ្សេងៗ​ដល់​សិស្ស​និស្សិត​សម្រាប់​​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី​នេះ។
. អាហារូបករណ៍​ក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ
សម្រាប់​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី ២០២២​-២០២៣ ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​ផ្ដល់​អាហារូបករណ៍​ដល់​សិស្ស​ជាង ២ម៉ឺន​កន្លែង(២៤ ២៣៨) ​​តាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​បច្ចេកទេស​ចំនួន ៤២​កន្លែង នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​នៅ​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នានា។
២. អាហារូបករណ៍​នៅ​បណ្ឌិត្យ​សភា​នគរបាលកម្ពុជា
នៅ​បណ្ឌិត​សភានគរបាល​កម្ពុជា​ ក៏​បា​នប្រកាស​​ជ្រើស​រើស​សិស្ស​អាហារូបករណ៍​ចំនួន ២០០​កន្លែង​ សិក្សា​​រយៈ​ពេល​ ៤​ឆ្នាំ​ ក្លាយ​ទៅ​ជានាយ​នគរបាល​បន្តវេនក្នុង​ក្រមខណ្ឌ​មន្ត្រី​នគរបាល​កម្ពុជានៃ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ។ ការ​ជ្រើសរើស​នេះនឹង​ផុត​ទទួល​ពាក្យ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២៣ ខាង​មុខ​នេះ។
. អាហារូបករណ៍​នៅ​វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា(តិច​ណូ)
​វិទ្យាស្ថាន​​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា ឬ​គេ​ច្រើន​ហៅ​ថា​សាលា​តិច​ណូ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មីក៏​ប្រកាស​​ផ្ដល់​អាហារូបករណ៍​ដល់​សិស្ស​ ជាង ៥០០​កន្លែង ហើយ​ការ​ទទួល​ពាក្យ​នឹង​បន្ត​រហូត​ដល់​​ថ្ងៃ​ទី ១៤ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣។
. អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​ឌីជីថល​តេជោ
តាម​រយៈ​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍​ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មីនេះ អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​ឌីជីថល​តេជោ​ នឹង​ផ្ដល់​អាហារូបករណ៍​ ៥០០​កន្លែង​ដល់​​សិស្ស​ឆ្នើម ដើម្បី​បង្កើន​សមត្ថភាព​ធនធានមនុស្ស​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។ ការ​ចុះឈ្មោះប្រឡង​ចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹង​រហូត​ដល់​ថ្ងៃទី ២៧ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២៣​នេះ។
. អាហារូបករណ៍ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​តេជោ សែន សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន
​វិទ្យាស្ថាន​តេជោ សែន សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន ក្រៅ​ពី​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ ៥០%​សម្រាប់​សិស្ស​ស្រី និង​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ ១០០ %​ ចំនួន ៥០​កន្លែង​សម្រាប់​សិស្ស​ប្រឡង​ដែល​បាន​ពិន្ទុ​ខ្ពស់ជាង​គេ​សម្រាប់​ចូលរៀន​​នៅ​ឆ្នាំ​សិក្សាថ្មី ។ កាលបរិច្ឆេទ​ផុត​កំណត់​ទទួល​ពាក្យ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ០១ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣។
. អាហារូបករណ៍ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​កម្ពុជា
នៅ​សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ​បាន​ផ្ដល់​អាហារូបករណ៍​ឱ្យ​សិស្ស​បាន​ចូល​សិក្សា​រហូត​ដល់ ១៥០០​កន្លែង ទៅ​តាម​មុខ​ជំនាញ​ជា​ច្រើន ហើយ​ពាក្យ​សុំ​ចូល​រៀន​អាហារូបករណ៍​នឹង​ផុត​កំណត់​នៅ​ថ្ងៃទី២៩ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២៣។
. អាហារូបករណ៍​នៅ AUPP
អាហារូបករណ៍​ប្រមាណ​ជាង ៣០០​កន្លែង​សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិក​កាំង​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​ផ្តល់​ឱ្យ​សិស្ស​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី​នេះ។
. អាហារូបករណ៍​នៅ​ពុទ្ធិក​សាកលវិទ្យាល័យ​ព្រះសីហមុនី​រាជា
​ពុទ្ធិក​សាកលវិទ្យាល័យ​ព្រះសីហមុនី​រាជា ក៏​មាន​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ ១០០​% សិក្សា​រយៈ​ពេល ៤​ឆ្នាំ​ទៅ​លើការ​សិក្សា​​​​ឯក​ទេស​ជំនាញ​ទាំង​ ៧ រួមមាន៖ នីតិសាស្ត្រ​, វិទ្យាសាស្ត្រ​អប់រំ, ទស្សន​វិទ្យា, គ្រប់គ្រង​ទូទៅ, អក្សរសាស្ត្រ​អង់គ្លេស, ព័ត៌មានវិទ្យា, អក្សរសាស្ត្រ​ខ្មែរ ហើយ​កាលបរិច្ឆេទ​ឈប់​ទទួល​ពាក្យ​នៅ​​ថ្ងៃ​ទី២៨ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣។
.​ អាហារូបករណ៍​​សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ីអឺរ៉ុប
ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី ២០២២-២០២៣ សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ីអឺរ៉ុបក៏​មាន​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ដល់​សិស្ស​​តាម​រយៈ​និទ្ទេស​ពិន្ទុ និង​តាម​រយៈការ​ប្រឡងសរុប​ជាង ១៥០​កន្លែង។ កាលបរិច្ឆេទ​ឈប់​ទទួល​ពាក្យ​នៅ​ថ្ងៃទី​៣១ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៣៕