​ពលរដ្ឋ​រស់​ក្នុង​ស្រុក​មង្គលបូរី ​​ព្រួយបារម្ភ​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ ដោយ​សារ​ទឹក​​ស្ទឹង ​ស្រះ ​បឹង បួរ ចាប់ផ្តើម​រីងហួត​
ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់​ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី មាន​ការព្រួយបារម្ភខ្លាំងខ្លាចខ្វះទឹកប្រើក្នុង​រដូវ​ប្រាំង​ឆ្នាំនេះ ដោយ​សារស្ទឹង ស្រះ បឹង បួរ រីង​ហួត​យ៉ាងឆាប់​រហ័ស​ ។ប៉ុន្តែ​​មន្ត្រី​ជំនាញ​វិញ​ថា​មិន​ខ្វះ​ទេ​ទឹក​ប្រើ​ប្រាស់​ទេ​ និង​ថា​ផ្នែក​​ខ្លះ​ ​រីង​​ហួត​ឆាប់​រហ័ស​​ ដោយសារអ្នកធ្វើស្រែប្រាំងបូមទឹកដាក់ស្រែ​ច្រើន​ពេក​។
ក្រោយ​ពី​ដឹង​ថា​ នៅ​ស្រុកមង្គលបូរី ស្ទឹង ស្រះ បឹង បួរ រីងហួតយ៉ាងកំហុក​នោះ លោក អ៊ុំ រាត្រី អភិបាល​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ រួមដំណើរ ដោយ លោក ឡាយ សុធី អនុប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្ត លោក រ័ត្ន ដាស៊ីណង់ អភិបាលស្រុកមង្គលបូរី និងមន្ត្រីមូលដ្ឋាន ចុះពិនិត្យ សំណង់​ស្ទាក់ទឹកមួយកន្លែង ក្នុងស្ទឹងក្នុងស្រុកមង្គលបូរី នៅចំណុចវត្តគយម៉ែង និង​ចំណុច​ភូមិ​ចម្ការចេក ឃុំគយម៉ែង ដើម្បីរក្សាទឹកទុកប្រើប្រាស់ និងបរិភោគ។
លោក អ៊ុំ រាត្រី បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានឲ្យដឹងថា គម្រោងធ្វើទំនប់ទឹក នេះក្នុងគោល​បំណង​ដោះ​ស្រាយ​បន្ទាន់ ដើម្បើស្ទាក់ ទឹកដែលអាចបង្ហូរ​ពីដង​ស្ទឹងមង្គលបូរី ផ្នែកខាងលើយកមកស្តុកទុក សម្រាប់​បម្រុងទុក ផ្គត់ផ្គង់ប្រើប្រាស់ និងបរិភោគ នារដូវប្រាំង ពីខែមីនា ដល់ខែឧសភា ឬ​មិថុនា​ខាង​មុខ​។
លោកបានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងទៀតថា គម្រោងធ្វើទំនប់ស្ទាក់ទឹកក្នុងស្ទឹងនោះ មន្ត្រីជំនាញ និងអាជ្ញាធរ បានសិក្សាហើយ មាន ២ កន្លែង គឺទី១​នៅត្រង់ វត្តគយម៉ែង និងទី២ត្រង់ភូមិចម្ការចេក ក្នុង​​ភូមិសាស្ត្រ​ឃុំគយម៉ែង សំណង់ទំនប់ ១ កន្លែងៗ មានកម្ពស់ត្រឹម ១,៣ ម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះ។
លោក រ័ត្ន ដាស៊ីណង់ បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានឲ្យដឹងថា ស្ថានភាពទឹកក្នុងស្ទឹង មង្គលបុរី បាន​រីង​ខះ​ ស្ងួត ដោយ​អន្លើ ឬ​ជា​កង់ៗ​ក្នុងបណ្តាឃុំនានា ដែលនៅបណ្តោយ ស្ទឹង តាំងពីដើមឆ្នាំ២០២៣ មក​ម្ល៉េះ ​។
លោកបានបន្តថា​ រាល់ឆ្នាំ ក៏រីងខះទឹកដូច្នេះដែរ ប៉ុន្តែលោក និងពលរដ្ឋ អះអាងថា គ្រោះធម្មជាតិ និង​​បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ​នេះ មិនបង្កឲ្យពលរដ្ឋ រស់នៅតាមបណ្តោយ ដងស្ទឹង ពឹង​លើ​ទឹក​ស្ទឹង​នោះទេ ​មិនមានបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរនោះទេត្បិតអី ពលរដ្ឋមានទឹកស្អាតសហគមន៍ និងពីបណ្តាញសេវាករ ទឹកស្រះ ឬប្រឡាយ បឹង បួរ បម្រុងទុកផងដែរ ។
លោកបានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងបន្តទៀតថា ពលរដ្ឋបានរៀនរស់ជាមួយ ស្ថានភាពដែលស្ទឹងមង្គលបូរី ត្រូវរីងខះទឹកបែបនេះ ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ ពោលគឺ ពលរដ្ឋមិនពឹងផ្អែកទាំងស្រុង លើទឹកស្ទឹង ដូច​ពី​អតីតកាលនោះឡើយ ។ទោះជារស់នៅបណ្តោយដងស្ទឹងមែន ក៏ពលរដ្ឋពឹងលើទឹកអណ្តូង ស្រះ ប្រឡាយ និងទឹកស្អាតរបស់ក្រុមហ៊ុន ដែលគេមានអាង ឬស្រះធំៗ ស្តុកទឹកទុក ផលិត ។ មូល​ហេតុ​ដែល​នាំ​ឲ្យស្ទឹងធំបង្អស់ទី១ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី រីងខះ តែរាល់ឆ្នាំនោះ មកពី ១ការ​បូម​ទឹក​ធ្វើ​ស្រូវ​ប្រាំង ដែល​លើសផែនការ ២កត្តាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ៣ សំណង់ស្ទាក់ទឹក មិនទាន់គ្រប់គ្រាន់ ឬមិនស្របបច្ចេកទេស៤ សមត្ថភាពដោះស្រាយបញ្ហាទឹក នៅមានកម្រិតនៅឡើយ ។​