យ៉ាង​ណា​មិញ ដោយ​ផ្នែក​លើ​ការ​ចេញ​សេចក្ដី​ប្រកាស​ពី​ការ​ជ្រើសរើស​បេក្ខជន សិស្ស-និស្សិត​ មន្ត្រី​ របស់​ក្រសួង​ចំនួន​ ៣​ដូច​ជា ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ, ក្រសួង​ការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ អន្តរជាតិ និង​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៣​នេះ​ បាន​គូស​បញ្ជាក់​ពី​ជំនាញ​ជា​ច្រើន​ត្រូវ​ជ្រើសរើស។
ខាងក្រោមនេះ ជា​មុខ​ជំនាញ​មួយ​ចំនួន ដែល​ជា​អាទិភាព​ក្នុង​ការ​ជ្រើសរើស​តាម​រយៈ​ក្រសួង​ទាំង ៣​ ដូចជា​៖
.​ក្រសួង​ការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ អន្តរជាតិ
យោង​តាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ អន្តរជាតិ ចុះ​កាល​ពី​ថ្ងៃទី១០ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣​​ ស្តី​ពី​ការ​ជ្រើសរើស​មន្ត្រី​ក្រប ខណ្ឌ«ក» រាល់​បេក្ខជន​-បេក្ខនារី ដែល​ចង់​ចូល​ប្រឡង​ប្រជែង ទាម​ទារ​ឱ្យ​មាន​លក្ខណ​សម្បត្តិ​លើ​មុខ​ជំនាញ​ដូច​ជា ភាសា​អង់គ្លេស, ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ, នីតិសាស្ត្រ, សេដ្ឋកិច្ច, នយោបាយ​អន្តរជាតិ, ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ, ហិរញ្ញវត្ថុ, គណនេយ្យ, ស្ថាបត្យកម្ម និង​ព័ត៌មានវិទ្យា ជា​ដើម។
២.​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល
​សេចក្ដី​ជូន​ដំណឹង​ចុះ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣ កន្លង​ទៅ​ថ្មី​ៗ​នេះ របស់​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល ស្តី​ពី​ការ​ជ្រើសរើស​បេក្ខជន​ឱ្យ​ចូល​បម្រើ​ការងារ​​ជា​មន្ត្រី​រាជការ​ស៊ីវិល​ ក្របខណ្ឌ​ថ្មី ក្រប ខណ្ឌ«ក» ​បញ្ជាក់ថា ​មុខ​ជំនាញ​ជា​អាទិភាព​ មាន​ដូច​ជា សេដ្ឋកិច្ច, ហិរញ្ញវត្ថុ គណនេយ្យ, នីតិសាស្ត្រ និង​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ។
៣.​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ
កាល​ពី​ថ្ងៃទី​២៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៣ កន្លង​ទៅ​ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​ជ្រើសរើស​មន្ត្រី​ក្រប​ខណ្ឌ​ទាំង​ពីរគឺ​ក្រប ខណ្ឌ«ក, ខ» ដើម្បី​ឱ្យ​ចូល​បម្រើ​ការងារ​នៅ​អគ្គ​នាយកដ្ឋាន​រតនាគារ​ជាតិ នៃ​ក្រសួង​តាម​អង្គភាព​នីមួយ​ៗ។ យ៉ាង​ណា​មិញ​ មុខ​ជំនាញ​ដែល​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច បាន​សម្រេច​ជ្រើសរើស​លើ​បេក្ខជន​​ដូច​ជា គណនេយ្យ, ហិរញ្ញវត្ថុ, ធនាគារ, គ្រប់គ្រង, សេដ្ឋកិច្ច, រដ្ឋាភិបាល​ធុរកិច្ច, ព័ត៌មានវិទ្យា នីតិសាស្ត្រ និង​អ្វី​ដែល​ខ្វះ​មិន​បាន​គឺ​ភាសា​បរទេស(អង់គ្លេស)។
ដោយផ្អែកលើសេចក្ដី​ជូន​ដំណឹង​ពី​ការ​ជ្រើសរើស​មន្ត្រី​តាម​ក្របខណ្ឌ របស់​ក្រសួង​ទាំង​ ៣ ​ដែល​បាន​រៀបរាប់​ បាន​គូស​បញ្ជាក់​ពី​មុខ​ជំនាញ​ ដែល​ក្រសួង​តម្រូវ​ឱ្យ​បេក្ខជន​-បេក្ខនារី ត្រូវ​មាន ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៣ ដូចជា ភាសា​អង់គ្លេស, ​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ, នីតិសាស្ត្រ, សេដ្ឋកិច្ច, នយោបាយ​អន្តរជាតិ, ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ, ហិរញ្ញវត្ថុ គណនេយ្យ, ស្ថាបត្យកម្ម, ព័ត៌មានវិទ្យា, រដ្ឋបាល សាធារណ, គណនេយ្យ, ហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ, គ្រប់គ្រង និង​រដ្ឋាភិបាល​ធុរកិច្ច ជា​ដើម។
មិន​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ការបង្ហាញពីមុខជំនាញនៃការជ្រើសរើស ដើម្បីអាចក្លាយជាមន្ត្រីក្របខណ្ឌឆ្នាំ២០២៣ ​អាច​ក្លាយ​ជា​តម្រុយ​ល្អមួយ ដល់​បេក្ខជនជំនាន់​ក្រោយ​ៗ ឱ្យពួកគេ​រើស​ជំនាញ​មកសិក្សាដែលមាន​អាទិភាព​ខ្ពស់ ស្រប​តាម​ការ​ត្រូវ​ការ​នៅ​​​​​​តាម​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល៕