ពាក់កណ្តាលខែសីហានេះ នឹងមានការធ្វើតេស្តផ្តល់បណ្ណសមធម៌ជូនបុគ្គលបម្រើការងារ ក្នុងវិស័យសេវាកម្សាន្តទេសចរណ៍
នៅថ្ងៃទី ១១ និង ១២ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣នេះ ខាងមុខនេះ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមការសហការជាមួយនឹងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត នឹងធ្វើតេស្តកំណត់អត្តសញ្ញាណកម្មគ្រួសារក្រីក្រ ចុះបញ្ជីបុគ្គលបម្រើការងារ ក្នុងវិស័យសេវាកម្សាន្តទេសចរណ៍ នៃសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ដែលមានជីវភាពក្រលំបាក ជាមួយនឹងការធ្វើតេសរកមេរោគអេដស៍ដោយការស្ម័គ្រចិត្តផងដែរ ដែលពិធីនេះគ្រោងនឹងធ្វើឡើងនៅវត្តភ្នំ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់ឲ្យដឹងពីលោក ថេង បញ្ញាធន ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកអគ្គនាយកផែនការនៃក្រសួងផែនការ ខណៈលោក និងលោក អ៊ីមរ៉ន ហាស្សាន់ តំណាងឲ្យលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ អញ្ជើញជាអធតិបីក្នុងកិច្ចប្រជុំផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពី ការបន្តអនុវត្តនីតិវិធីការកំណត់អត្តសញ្ញាណកម្មគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ និងជំរុញការចុះបញ្ជីបុគ្គលបម្រើការងារក្នុងវិស័យសេវាកម្សាន្តទេសចរណ៍ នៃសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ដែលមានការលំបាកផ្នែកជីវភាព ដើម្បីដាក់ពាក្យស្នើសុំប័ណ្ណសមធម៌ នៅព្រឹកថ្ងៃទី ៩ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ។
លោក ថេង បញ្ញាធន បានមានប្រសាសន៍ថា នៅថ្ងៃទី ១១ និងទី ១២ ខែសីហាខាងមុខនេះ យើងនឹងធ្វើពិធីកំណត់អត្តសញ្ញាណកម្មគ្រួសារក្រីក្រ ដែលជាបុគ្គលិកបម្រើការងារ ក្នុងវិស័យសេវាកម្ម ទេសចរណ៍ សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធដែលមានការលំបាកក្នុងជីវភាពគ្រួសារ ដើម្បីទទួលបាននូវប័ណ្ណសមធម៌ ដោយនឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងនៅរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ដោយជ្រើសរើសយកពីសង្កាត់ចំនួន ២ គឺសង្កាត់វត្តភ្នំ និងសង្កាត់ស្រះចក ខណ្ឌដូនពេញ។
ក្នុងពិធីនោះ ក្រមការងារនឹងធ្វើតេស្តរកជម្ងឺអេដស៍ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត ហើយបើពួកគាត់មានជំងឺអេដស៍ ក្រុមការងារនឹងផ្ដល់បណ្ណសមធម៌ឲ្យពួកគាត់តែម្ដង។ ដោយឡែកចំពោះអ្នកដែលមិនមានជំងឺអេដស៍ទេ ក្រុមការងារនឹងធ្វើការពិនិត្យលទ្ធភាព នៃការផ្ដល់បណ្ណសមធម៌ឲ្យពួកគាត់ទៅតាមការវិនិច្ឆ័យ។
លោក អ៊ីមរ៉ន ហាស្សាន់ ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា នៅរាជធានីភ្នំពេញ មានប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រប្រមាណជាង ៣ម៉ឺននាក់។ ក្នុងនោះ ក្រប្រភេ ទ១ មានចំនួនជាង ១ម៉ឺននាក់ និងក្រប្រភេទ ២ មានប្រមាណជាង ២ម៉ឺននាក់ ហើយនៅក្នុងខែសីហាខាងមុខនេះ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយនឹងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត នឹងធ្វើធ្វើតេស្តរកជំងឺអេដស៍ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត ជាមួយនឹងការធ្វើតេស្តដើម្បីផ្ដល់នូវប័ណ្ណសន្និធម៌ ទៅឲ្យប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ ដែលគ្រោងនឹងធ្វើឡើងនៅរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ហើយចំពោះកិច្ចការងារខាងលើនេះ គឺបានទទួលការឯកភាពពីលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញរួចហើយ៕