ប្រទេសនៅអាស៊ីកណ្ដាល​មួយ​ ចង់ភ្ជាប់ជើង​ហោះហើរ​ជាមួយកម្ពុជា​ឱ្យបានមុនគេ
ក្នុង​ជំនួប​ជា​មួយ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងទេសចរណ៍​នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១៤ ខែ​សីហា នេះ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​តួកម៉េនីស្ថាន​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ដែល​មាន​និវេសនដ្ឋាន​នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ ​បាន​បង្ហាញ​ពី​គោល​បំណង​ភ្ជាប់​ជើង​ហោះហើរ​ជា​មួយ​កម្ពុជា​ឱ្យ​បាន​មុន​គេ ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​នៅ​តំបន់​អាស៊ី​កណ្ដាល ព្រម​ទាំងចង់​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឱ្យ​កាន់​តែ​រឹង​មាំដើម្បី​ជំរុញ​រំហូរ​ទេសចរ​ទៅវិញ​ទៅមក​។
លោក​ មូហាំម៉េតនីយ៉ះ ម៉ាស្សាឡូវ ឯក​អគ្គរដ្ឋទូតតួកម៉េនីស្ថានបាន​លើកឡើង​ថា រដ្ឋាភិបាល​តួកម៉េនីស្ថាន​មាន​​បំណង​ចង់​ភ្ជាប់​ជើង​ហោះ​ហើរ​ត្រង់​ពី​ប្រទេស​ខ្លួន​មក​ខេត្ត​សៀមរាប ដែល​ជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ដើម្បី​ឱ្យ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​នៅ​ប្រទេស​តួកម៉េនីស្ថាន និង​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ប្រទេស​ជុំវិញ​បាន​មក​ទស្សនា​ខេត្ត​សៀមរាប តំបន់​រមណីយដ្ឋាន​អង្គរ​ដែល​ជា​តំបន់​បេតិកភណ្ឌ ពិភពលោក ក៏​ដូច​ជា​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផងដែរ។
បន្ទាប់​ពី​បាន​មើល​ឃើញ​នៅ​កត្តា​សក្ដានុពល​អំពី​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ លោក​ មូហាំម៉េតនីយ៉ះ ម៉ាស្សាឡូវ ក៏មាន​គោល​បំណង​ចង់​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ជា​មួយ​កម្ពុជា​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នេះ​ឱ្យ​កាន់​តែ​រឹងមាំ​ឡើង និង​ដើម្បី​ជំរុញ​រំហូរ​ទេសចរ​ទៅវិញ​ទៅមក និង​ទេសចរ​ប្រទេស​ទី៣។
ជាក់ស្ដែង​ លោក​ក៏​បាន​លើក​ជា​សំណើ​ឱ្យ​មាន​ការ​រៀប​ចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​ទេសចរណ៍​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​នៅ​ប្រទេស​តួកម៉េនីស្ថាន ក្នុង​ហេតុ​ផល​មួយ​​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​សក្ដានុពល​ទេសចរណ៍ គោលដៅ​ទេសចរណ៍​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ទៅ​កាន់​ប្រតិបត្តិករ​ទេសចរណ៍ ក៏​ដូច​ជា​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ជាតិ-អន្តរជាតិ​បន្ថែម​ទៀត​។
នៅ​ក្នុង​សប្ដាហ៍​នេះ​ដែរ ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​តួកម៉េនីស្ថាន​ក៏​នឹង​ទៅ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​តំបន់​រមណីយ​ដ្ឋានអង្គរ ខេត្ត​សៀមរាប ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ពី​សក្ដានុពល​ទេសចរណ៍​បន្ថែម​។
ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ការ​គាំ​ទ្រ​ពេញ​ទំហឹង​ចំពោះ​គោល​បំណង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ និង​ផ្ដល់​​ជា​យោបល់​ឱ្យ​មាន​ការ​រៀប​ចំ​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការ​យោគ​យល់​គ្នា​រវាង​ភាគី​កម្ពុជា និង​ភាគី​តួកម៉េនីស្ថាន ដើម្បី​ជា​ផែនទី​បង្ហាញ​ផ្លូវ​មួយ​សម្រាប់​អនុវត្ត​ផែនការ​​សកម្មភាព​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​កិច្ច សហប្រតិបត្តិការ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ និង​​ជា​សក្ខីភាព​ដ៏​រឹងមាំ​នៃ​ចំណង​មិត្តភាព និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ។
លោក ថោង ខុន រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍​ក៏​បាន​ចង្អុល​បង្ហាញ​បន្ថែម​ដល់​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​តួកម៉េនីស្ថាន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ពី​សក្ដានុពល​នៃ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​កត្តា​សុខ​សន្តិភាព ស្ថិរភាព និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​នា​ពេល​​បច្ចុប្បន្ន​។
លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​បានបង្ហាញ​ថា ត្រឹម​​រយៈ​ពេលតែ ៧ ​ខែ​ ដើម​ឆ្នាំ ​២០២៣ កម្ពុជា​ទទួល​ទេសចរ​អន្តរ​ជាតិ​ជាង ៣.០៤​លាន​នាក់​។
គួរ​ជម្រាប​ថា តួកម៉េនីស្ថានជា​ប្រទេស​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ក្រុម​ប្រទេស​នៅ​តំបន់​អាស៊ី​កណ្ដាលទាំង ៥ (កាហ្សាក់ស្ថាន កៀរ​ហ្ស៉ីស៊ីស្ថាន តាជី​គីស្ថាន តួកម៉េនី​ស្ថាន និង​អ៊ូបេគីស្ថាន) ដែល​ក្រុម​ប្រទេស​នៅ​តំបន់​អាស៊ី​កណ្ដាល​ទាំង​ ៥ នេះ នៅ​​មិនទាន់​មាន​ប្រទេស​ណា​ភ្ជាប់​ជើង​ហោះ​ហើរ​ត្រង់​មក​កាន់​កម្ពុជា​នៅ​ឡើយ​ទេ៕