ភាគីនិយោជក បញ្ជាក់មូលហេតុដាក់តួលេខចំនួន ១ ដុល្លារ សម្រាប់ប្រាក់ឈ្នួល ២០២៤
លោក កាំង ម៉ូនីកា អគ្គលេខាធិការ​រង​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​នៅ​កម្ពុជា ហៅ​កាត់​ថា GMAC បាន​បញ្ជាក់​ពី​មូលហេតុ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​ភាគី​និយោជក​ដាក់​តួលេខ​ចំនួន ១ ដុល្លារ សម្រាប់​ប្រាក់ឈ្នួល​កម្មករ-និយោជិត ឆ្នាំ ២០២៤ ខាងមុខ។
លោក កាំង ម៉ូនីកា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ០៥ កញ្ញា នេះ​ថា «យោង​ស្ថានភាព នៃ​វិស័យ​របស់​យើង និង​ជាពិសេស​យោង​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​ទាំង ៧ ចំណុច ដែល​បាន​បង្ហាញ​ជូន​គ្រប់​ភាគី ការពិត​យើង​មិន​មាន​លទ្ធភាព​ដំឡើង​ជូន​ទេ។ តែ​ដោយ​គោរព​តាម​ការ​ណែនាំ​របស់ សម្ដេច​ធិបតី ចង់​ឲ្យ​មាន​ការ​ដំឡើង​ខ្លះ យើង​ក៏​ពិចារណា​ដាក់​ជូន ១ ដុល្លារ»។
នៅ​ពេល​សួរ​ថា ប្រសិន​បើ​ខាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​ស្នើ​ឲ្យ​ដំឡើង​បន្ថែម តើ​ខាង​និយោជក​នឹង​ពិចារណា​ដែរ​ឬ​ទេ ឬមួយ​នៅ​រក្សា​តួលេខ​ចំនួន ១ ដុល្លារ ដដែល ត្រង់​ចំណុច​នេះ លោក កាំង ម៉ូនីកា បាន​បញ្ជាក់​ថា «យើង​ត្រូវការ​ការ​ជួយ​គាំទ្រ​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​មកវិញ ក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយ​ថ្លៃ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម ជាពិសេស​ថ្លៃ​ភស្តុភារ»។
ប្រជុំ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា អាណត្តិ​ទី ៣ លើក​ទី ៣ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ០៤ កញ្ញា បាន​ឈាន​ដល់​ការ​ដាក់​តួលេខ​រៀងៗ ខ្លួន ដោយ​ភាគី​និយោជក​ដាក់​ចំនួន ១ ដុល្លារ​បន្ថែម លើ​ប្រាក់​ឈ្នួល​បច្ចុប្បន្ន ២០០ ដុល្លារ ក្នុង​មួយ​ខែ ខណៈ​ភាគី​សហជីព​ដាក់ ១៥ ដុល្លារ។ ចំណែក​ភាគី​រាជរដ្ឋាភិបាល នៅ​មិន​ទាន់​ដាក់​តួលេខ​នៅឡើយ​ទេ បើ​ទោះបី​ជា​មាន​តួលេខ​ក្នុង​ដៃ​រួចហើយ។
លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា «ភាគី​រាជរដ្ឋាភិបាល នៅ​មិនទាន់​ដាក់​តួលេខ​នៅឡើយ​ទេ។ យើង​មាន​តួលេខ តែ​យើង​មិន​ចង់​ឲ្យ​ភាគី​ទាំង​សងខាង​ផ្ដោត​លើ​តួលេខ​នេះ​ទេ ហើយ​ខ្ញុំ​ពិតជា​មាន​ការ​សប្បាយចិត្ត​ដែល​ភាគី​ទាំងអស់ ទោះបីជា​យើង​មិន​បាន​បញ្ជាក់​តួលេខ​ណាមួយ​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល យើង​ឃើញ​ថា ភាគី​ទាំងអស់​ប្រើប្រាស់​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​ទាំង ៧ គ្រាន់តែ​ថា​ការ​យល់ឃើញ​ការ​ប្រែប្រួល​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​នីមួយៗ វា​ខុសគ្នា តែ​បាន​ឈរ​លើ​បន្ទាត់​មួយ​នេះ។ អីចឹង​ខ្ញុំ​គិត​ថា វា​ជា​ការ​វិវត្តន៍​ដ៏​ល្អ​»។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​បញ្ជាក់​ថា តួលេខ​ដែល​ភាគី​នីមួយៗ បាន​ដាក់​នៅ​ពេលនេះ ពួកគាត់​នឹង​យក​ទៅ​ប្រជុំ​ផ្ទៃក្នុង​បន្ថែម​ទៀត ហើយ​យើង​នឹង​មានឱកាស​ស្តាប់​ការវិវត្តន៍​នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ប្រាក់ឈ្នួល​ជា​បន្តបន្ទាប់​ក្រោយៗ​ទៀត ពី​ភាគី​នីមួយៗ។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​បន្ត​ទៀត​ថា នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត ភាគី​ទាំងពីរ នឹង​ពិចារណា​កែសម្រួល​តួលេខ​ជា​បណ្តើរៗ​ថែមទៀត ហើយ​ភាគី​ខាង​រដ្ឋាភិបាល នឹង​បន្ត​ខិតខំ​សម្របសម្រួល​ដើម្បី​ឲ្យ​ភាគី​ទាំងពីរ​កាន់តែ​យល់ កែ​គោលជំហរ​របស់​ខ្លួន​កាន់តែ​កៀក​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា​មុននឹង​យើង​ឯកច្ឆន្ទ​គ្នា ឬ បោះឆ្នោត​សម្រេច​នា​មុន​ពិធី​បុណ្យ​ភ្ជុំ​ខាងមុខនេះ។
ចំណែក លោក គឹម ចាន់​សំណាង អនុប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា អាណត្តិ​ទី ៣ ភាគី​សហជីព បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា «​ការ​តួលេខ ២១៥ ដុល្លារ​នេះ ជា​ការ​ស្នើសុំ​លើក​ទី ១។ ដូចនេះ​យើង​អាច​ជជែក​គ្នា​បាន​ក្នុង​ករណី​ចាំបាច់ និង​ពិនិត្យ​លើ​ផលប្រយោជន៍​កម្មករ-និយោជិត ដោយ​ឈរ​លើ​ទឡ្ហីករណ៍​ណាមួយ យើង​ក៏​អាច​សម្របសម្រួល​ទៅតាម​ស្ថានការណ៍​ជាក់ស្ដែង​ដែរ ព្រោះថា​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់ឈ្នួល​ណាមួយ​ត្រូវ​មាន​ការ​ឯកភាព​គ្នា​យល់ព្រម​ទាំងអស់​គ្នា​ដោយ​សប្បាយ​រីករាយ​បំផុត​»។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា កិច្ច​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​អាណត្តិ​ទី ៣ បាន​សម្រេច​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​កំណត់​ប្រាក់ឈ្នួល​ចំនួន ៧ លើក គឺ នៅ​ថ្ងៃ​ទី ១៦ សីហា ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែ​សីហា​, ថ្ងៃ​ទី ៤, ថ្ងៃ​ទី ១១,​ថ្ងៃ​ទី ១៨, ថ្ងៃ​ទី ២៥ ខែ​កញ្ញា និង​ថ្ងៃ​ទី ២ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៣ ខណៈ​ប្រាក់ឈ្នួល​កម្មករ​និយោជិត​បច្ចុប្បន្ន​មាន​ចំនួន ២០០ ដុល្លារ ក្នុង​មួយ​ខែ៕