បើផ្អែក​តាម​មាត្រា ១៤២ ​ការ​ផ្តល់​តំណែងជា​​អភិបាល​​រាជធានី​ខេត្ត​​លើ​ឥស្សរជន​ណាម្នាក់ ត្រូវ​ស្រប​តាម​លក្ខណ​សម្បត្តិ​ដូច​ខាងក្រោម ៖
– មាន​ឋានន្តរសក្ដិ​ឧត្តមមន្តី
– មាន​អាយុ​ចាប់​ពី​សាមសិបប្រាំ (៣៥) ឆ្នាំ​ឡើង គិត​ដល់​ថ្ងៃ​តែងតាំង
– មាន​បទពិសោធន៍​ការងារ​ផ្នែក​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​យ៉ាង​តិច​ចំនួន​ប្រាំពីរ​ឆ្នាំ​ ឬ/និង​​មាន​​សញ្ញាប័ត្រ​​បរិញ្ញាបត្រ​​ដែល​ទទួល​ស្គាល់​​ដោយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
– មាន​ឈ្មោះ​ក្នុង​បញ្ជី​ឈ្មោះ​បោះឆ្នោត​ផ្លូវការ​ក្នុង​រយៈពេល​នៃ​​ការតែងតាំង
– មិនធ្លាប់​មាន​ទោសឧក្រិដ្ឋ ឬ​មជ្ឈិម​ណាមួយ។
ក្នុងករណីចាំបាច់ អភិបាលរាជធានីខេត្ត​អាចជ្រើសរើសពីក្នុងចំណោមមន្តីដែលស្ថិតក្នុងក្របខ័ណ្ឌមន្ត្រីរាជការស៊ីវិល ក្រៅ​ពី​ក្របខ័ណ្ឌក្រសួងមហាផ្ទៃ ប៉ុន្តែត្រូវមានលក្ខណសម្បត្តិសមស្រប។
តាម​មាត្រា១៤៧ ក៏​បាន​កំណត់អណត្តិ​អភិបាលរាជធានី​ខេត្ត​ មិនឲ្យ​លើសពីបួន (០៤) ឆ្នាំ និង​អាចទទួល​បានការ​តែងតាំង​​បានបួន (០៤) ឆ្នាំទៀត សម្រាប់អាណត្តិទី២ នៅក្នុងដែនសមត្ថកិច្ចដដែល។
ច្បាប់ស្ដីពីការគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាលរាជធានី ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ដែល​ត្រូវ​បានធ្វើវិសោធនកម្មបាន​បង្កើនចំនួនគណៈអភិបាលរាជធានីខេត្ត
មាត្រា ១៤០ ថ្មី គណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ​បង្កើន​ចំនួនយ៉ាងច្រើន ១១ រូប និង​គណៈអភិបាលខេត្ត​ត្រូវ​បង្កើន​ចំនួនពី ៧ រូប ទៅ ១១ រូប។ ចំនួនជាក់ស្តែង ត្រូវកំណត់ដោយអនុក្រឹត្យតាមសំណើរបស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ៕