ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី កោតសរសើរថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ចំពោះបេសកកម្មស្នើដាក់​បញ្ចូលសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោកជាបន្តបន្ទាប់
ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ បាន​កោតសរសើរ និង​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​ ថ្នាក់​ដឹកនាំ​គ្រប់​ជាន់​ថ្នាក់ ចំពោះ​បេសកកម្ម និង​ដំណើរការ​ដ៏​ស្វិតស្វាញ ក្នុង​ការ​ស្នើ​ដាក់បញ្ចូល​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ជា​បន្តបន្ទាប់។
ការ​កោតសរសើរ និង​ថ្លែងអំណរគុណ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​គ្រប់​ជាន់​ថ្នាក់ ចំពោះបេសកកម្ម និង​ដំណើរការ​ដ៏​ស្វិតស្វាញ នៃ​ការ​ស្នើ​ដាក់បញ្ចូល​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ជា​បន្តបន្ទាប់​នេះ ក្នុង​ឱកាស​ដែល ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មុខងារ​សាធារណៈ ចូលរួម​អបអរសាទរ​ពោរពេញ​ដោយ​មោទកភាព ក្នុង​ការ​ដាក់បញ្ចូល «​រមណីយដ្ឋាន​ប្រាសាទ​កោះ​កេរ​» ទៅ​ក្នុង​បញ្ជី​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក នៃ​អង្គការ​យូណេស្កូ។
នា​ឱកាស​ចូលរួម​អបអរសាទរ​នោះ​ដែរ ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា «យើងខ្ញុំ មាន​ក្តី​អំណរ កោតសរសើរ និង​សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​អាណត្តិ​ទី ៦ ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ សម្តេច​អគ្គ​មហា​សេនា​បតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង​រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ទី ៧ ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏ដូចជា​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​យ៉ាងសកម្ម​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ របស់​ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ រួម​ជាមួយ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ទាំងអស់ ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់ លោកជំទាវ​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ភឿង សកុណា ក្នុង​បេសកកម្ម និង​ដំណើរការ​ដ៏​ស្វិតស្វាញ ក្នុង​ការ​ស្នើ​ដាក់​បញ្ចូល​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ជា​បន្តបន្ទាប់»។
ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត ឯកឧត្ដម ហ៊ុន ម៉ានី ក៏បាន​អរគុណ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំងអស់ ដែល​រួម​កម្លាំង​គ្នា​ជា​ធ្លុង ក្នុង​ស្មារតី «​ខ្មែរ​តែមួយ​» និង​ស្មារតី «​ខ្មែរ​ធ្វើ​បាន​» ក្នុង​ការ​ការពារ​ថែរក្សា​សម្បត្តិ​វប្បធម៌ អរិយធម៌ បូរណភាព​ទឹកដី និង​អធិបតេយ្យភាព ហើយ​រួមគ្នា​ជ្រោង​ទង់ជាតិ​កម្ពុជា​ឲ្យ​កាន់តែ​មាន​កិត្យានុភាព​ខ្ពស់ត្រដែត​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​ផង​ដែរ៕