ក្រសួងអប់រំ បើកការប្រឡងឌីប្លូម ព្រឹកនេះ ជាមួយបេក្ខជនប្រឡងជិត ១៨ ម៉ឺននាក់
ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ចាប់ផ្ដើម​បើក​ការ​ប្រឡង​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ ឬ ឌីប្លូម នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៣ នេះ ដោយ​មាន​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​សរុប​ចំនួន ១៧៨ ១៣៤ នាក់ ស្រី ៩៤ ៨០៥ នាក់ មាន​មណ្ឌល​ប្រឡង ១ ៧៤៣ មណ្ឌល ចែក​ជា ៨ ០៩០ បន្ទប់។
លោក កាន់ ពុ​ទ្ធី អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្នុង​ចំណោម​បេក្ខជន​ចូល​រួម​ប្រឡង​ចំនួន ១៧៨ ១៣៤ នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន​បេក្ខជនស្វៃរិន​ចំនួន ១០ នាក់ ស្រី ៦ នាក់ បេក្ខជន​បំពេញវិជ្ជា​មាន​ចំនួន ៧២៨ នាក់ ស្រី ១៧៥ នាក់ បេក្ខជន​គ​ថ្លង់​ចំនួន ២៧ នាក់ ស្រី ៨ នាក់ និង​បេក្ខជន​ពិការ​ភ្នែក​ចំនួន ២២ នាក់ ស្រី ១០ នាក់។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ចំនួន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ឆ្នាំនេះ បើ​ធៀប​ទៅ​នឹង​ការ​ប្រឡង​ឆ្នាំមុន​ឃើញ​ថា មាន​ការ​កើន​ឡើង ក្នុង​នោះ​ឆ្នាំ ២០២២ មាន​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ចំនួន ១៧៤ ៧២៦ នាក់ ស្រី ៩៥ ១២៧ នាក់ បេក្ខជនស្វៃរិន ១៣៦ នាក់ ស្រី ៤៥ នាក់ បេក្ខជន​បំពេញវិជ្ជា ១ ០៧៦ នាក់ ស្រី ១៩២ នាក់ ដោយ​មាន​មណ្ឌល​ប្រឡង​សរុប ១ ៧២៣ ចែកចេញជា ៧ ៨១៦ បន្ទប់។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ក្នុងចំណោម​បេក្ខជន​ចំនួន ១៧៤ ៧២៦ នាក់ បេក្ខជន​មក​ប្រឡង​មាន​ចំនួន ១៦២ ១៦៦ នាក់ ក្នុង​នោះ​បេក្ខជន​ប្រឡង​ជាប់​មាន​ចំនួន ១៥៣ ៦៤៩ នាក់ ស្មើនឹង ៩៤.៧៥៥។
លោក កាន់ ពុទ្ធី បាន​បន្ថែម​ថា សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​ឌីប្លូម​ឆ្នាំនេះ​ក៏​មិន​ខុស​ពី​ការ​ប្រឡង​មុនៗ ដែរ ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ នៅតែ​បន្ត​ប្រគល់​សិទ្ធិ​អំណាច និង​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ទាំងស្រុង​ជូន​គ្រឹះស្ថាន​មធ្យម​សិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន​នីមួយៗ ដែល​មាន​អនុវិទ្យាល័យ និង​វិទ្យាល័យ ក្នុង​ការ​រៀបចំ​ដំណើរការ​ប្រឡង​ដោយ​ខ្លួនឯង ពោល​ចាប់​តាំងពី​ការ​រៀបចំ​ប្រធាន​វិញ្ញាសា ដំណើរការ​សំណេរ កំណែ ស្រង់​បូក​ពិន្ទុ និង​ការ​ប្រកាស​លទ្ធផល​ប្រឡង​ជាដើម។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ​នៅ​ឆ្នាំនេះ នឹង​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ០២ ខែ​តុលា និង​ប្រកាស​លទ្ធផល​ប្រឡង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ០៩ ខែ​តុលា ឆ្នាំ ២០២៣៕